Prof. Markowski na Uniwersytecie Illinois

Matynia

 

 

 

Konsulat RP w Chicago zorganizował w środę wieczorem, 8 września, spotkanie z profesorem Michałem Pawłem Markowskim, szefem Katedry Języka Polskiego i Literatury, imienia Stefana i Lucy Hejna na Uniwersytecie Illinois w Chicago (UIC)

  Matynia

Prof. Markowski w rozmowie z konsulem Matynią i Mary Anzelmo,  prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois

W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu akademików, nauczycieli chicagowskich szkół publicznych i polonijnych szkół sobotnich, pracownicy bibliotek publicznych, ludzie z organizacji polonijnych, studenci, a także przedstawiciele świata biznesu oraz mediów polonijnych.

Gospodarzami spotkania byli Zygmunt Matynia, Konsul Generalny RP wraz z małżonką Bożeną oraz Aleksandra Krystek, Konsul d/s Współpracy z Polonią.

 studentki

Prof. Markowski ze  studentkami Uniwersytetu Illinois

Profesor Markowski pracował do niedawna na renomowanym Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie przez kilka lat kierował katedrą Międzynarodowych Studiów Polonistycznych i Centrum Zaawansowanych Studiów Humanistycznych.

Te osiągnięcia, plus wykłady na renomowanych uczelniach za granicą zostały dostrzeżone przez komisję kwalifikacyjną na Uniwersytecie Illinois. Został wyłoniony w drodze konkursu na stanowisko szefa katedry Języka Polskiego i Literatury na UIC.

 

Jego przyjazd do Chicago jest rezultatem śmiałej wizji Romualda Hejny, polonijnego nauczyciela, (zmarł w 2008 roku), który przekazał dar w wysokości 10 milionów dolarów na założenie na UIC dwóch katedr: Języka Polskiego i Literatury oraz Historii Polski. Obydwie katedry stanowią część sekcji języków i literatury słowiańsko-bałtyckiej.

 Szefer

Jedenastoletni Daniel Szefer w czasie recitalu

W czasie spotkania odbył się także recital pianistyczny w wykonaniu Daniela Szefera, 11. letniego polonijnego geniusza muzycznego. Daniel zagrał kilkanaście utworów Fryderyka Chopina z pamięci. Wszyscy uczestnicy spotkania byli pod wielkim wrażeniem gry młodego polonijnego artysty. Daniel grał z wielkim polotem, wydawałoby się bez wielkiego wysiłku wydobywał najpiękniejsze dźwięki z utworów chopinowskich. Było to umiejętne nawiązanie do 200. rocznicy urodzin naszego wspaniałego kompozytora Fryderyka Chopina. Daniel grał niedawno kilka recitali w Parku Millenium, ogromnej sali koncertowej w centrum Chicago, dla kilkutysięcznej widowni.

 Daniel

Uniwersytet Illinois jest uczelnią stanową, która posiada trzy kampusy. W sumie na uczelni kształci się kilkadziesiąt tysięcy studentów, w tym – szacunkowo – kilkuset studentów polonijnych. W przeszłości na uczelni wykładali polonijni wykładowcy, przyjeżdżali także gościnnie wykładowcy z Polski, wspierani grantami z Fundacji Kościuszkowskiej z Nowego Jorku.

 

Kilka lat temu przeprowadziłem z prof. Markowskim wywiad, gdy gościnnie wykladał na Uniwersytecie Northwestern w Chicago.  Prof. Markowski ma za sobą także wykłady na Harvardzie (2003) i innych renomowanych amerykańskich uczelniach. Dzięki pracy akademickiej w USA, Kanadzie zdobył spore międzynarodowe doświadczenie dydaktyczne. Jest uznanym teoretykiem literatury nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

 Daniel Szefer ze swoją mamą Jolantą, nauczycielką w chicagowskiej oświacie.

W spotkaniu uczestniczyła również profesor Astrida Orle Tantillo, szefowa prof. Markowskiego na UIC. Z wielkim uznaniem wypowiadała się o prof. Markowskim i planach związanych z rozwojem Katedry Jezyka Polskiego.

Tantillo W Chicago działają programy języka polskiego i literatury polskiej na Uniwersytecie Chicago, na Uniwersytecie Loyoly, teraz doszła nowa katedra na Uniwersytecie Illinois. Stwarza to ogromne możliwości dla polonijnych studentów z Chicago, Illinois, a być może z całych Stanów Zjednoczonych, aby pogłębiać wiedzę na temat polskiej literatury i historii. Jest to także dodatkowa możliwość dla amerykańskich studentów.

Zajęcia z literatury polskiej będą oczywiście prowadzone w języku angielskim.

W najbliższym czasie na poziomie undergraduate, to nieco wyższy odpowiednik niż polski licencjat. Pojawiają się już plany na zrobienie czegoś więcej, na poziomie magisterskim czy też doktoranckim.

Prof. Markowski wraz ze swoją szefową prof. Astridą Orle Tantillo

 

@ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikołajczyk