Promocja książek Anne Applebaum w Chicago

 

 Wykład był prezentacją na temat jej najnowszej publikacji „Iron Curtain. The Crushing of Eastern Europe 1944-1945” („Żelazną kurtyna. Zmiażdżenie Wschodniej Europy w latach 1944-1956”).

 W spotkaniu autorskim uczestniczyło około 200 przedstawicieli amerykańskich elit, w tym także grupa kilkunastu Polonusów.

 Applebaum z wielkim znawstwem opowiadała o sposobach przejęcia i konsolidacji władzy w rękach dyktatury komunistycznej w Polsce, na Węgrzech i we wschodnich Niemczech w latach  1944 -1956. Książka ta jest oparta m.in na niedawno ujawnionych tajnych archiwach w tych trzech krajach.  

Sowieci wraz z wyzwalaniem terytoriów Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Czechosłowacji i Wschodnich Niemiec pod koniec II wojny światowej, wprowadzali przy pomocy siły militarnej uzależnionych od siebie przedstawciieli władzy na wyzwolonych obszarach. Przedstawiciele wladzy byli potem gotowi do wykonywania dyspozycji napływających z Moskwy.

 Anne Applebaum jest dziennikarką „Washington Post”, gdzie zajmuje się komentowaniem spraw międzynarodowych. Jej publikacje ukazuja sie także w „Slate”. Jest także profesorem historii międzynarodowej w the London School of Economics w 2012 roku.   W 2004 roku otrzymała prestizową Nagrodę Pulitzera za książke „Gulag”.

 Obecnie opublikowala dwie ksiazki wydane w USA:   Iron Curtain” (Żelazna kurtyna) oraz poświęcona kuchni polskiej książka zatytułowana „From a Polish Country House Kitchen: 90 Recipes for the Ultimate Comfort Food” (w wolnym przekładzie „Z kuchni polskiego dworku: 90 przepisów wybornego, satysfakcjonującego jedzenia”). Ta ostatnia publikacja zostala  napisana przez Applebaum wspólnie z Danielle Crittenden, blogerką portalu „The Huffington Post”.  

 Applebaum od ponad 20 lat przebywa w Europie. Skończyła studia w Oxfordzie, potem pracowała jako dziennikarka w Wielkiej Brytanii. Prywatnie jest żoną Radosława Sikorskiego, Ministra Spraw Zagranicznych RP.  

 Anne Applebaum, mówiła o genezie swej nowej książki o „Za żelazną kurtyną”. Do jej napisania skłoniła ją chęć wyjaśnienia co motywowało wielu ludzi w krajach Europy Wschodniej do współpracy z totalitarnym reżimem. Opowiadala o tym w jaki sposob rezim komunistyczny kontrolowal media publiczne na podleglych obszarach.  W czasie pytań po wykładzie powiedziała, że prezydent USA — Roosevelt i premier Wielkiej Brytanii – Winston Churchil nie traktowali spraw Europy Środkowej jako najważniejsze priorytety w swoich strategicznych planach powojennych. Pozostawili w ten sposób swobodę Stalinowi w podporządkowaniu państw i obszarów, wyzwolonych przez Rosjan. Powojennej kontroli państw w Europie Środkowej, w szczególności Polski, sprzyjał fakt wymordowanie dziesiątków tysięcy polskich elit politycznych, społecznych przez sowietów i hitlerowców.

 „Kiedy pracowałam nad „Gułagiem” byłam zafascynowana pytaniem dlaczego ludzie służyli systemowi totalitarnemu. Co Sowieci robili, żeby skłonić ludzi do współpracy. Miałam dostęp do archiwów, które są już otwarte” – powiedziała.

 Wyklad Applebaum w Chicago zostal przejety z duzym zainteresowaniem. Po wykladzie pojawilo sie wiele pytan do prelegentki dotyczacych funkcjonowania systemu komunistycznego w Europie Srodkowej i Wschodniej, takze w odniesieniu do obecnych przemian, ktore zachodza w Europie.

 W amerykańskiej prasie pojawiło się w ostatnich tygodniach szereg pozytywnych omówień jej publiacji „Iron Curtain”. 

 Książka ukaże się niedługo w polskim przekładzie. Autorka spotkala sie wczesniej z czytelnikami w Waszyngtonie.

 Autorka jest Amerykanka, jest bardzo pozytywnie odbierana przez amarykańskie elity i traktowana jako ekspert od spraw europejskcih. W jej wypowiedziach zarówno tych opublikowanych w książce jak i w wypowiedziach słownych przejawia się wielki sentyment do Polski, gdzie spędziła już wiele lat.

  Gdy przeprowadzałem z nią wywiad w 2004 roku po przyznaniu jej renowanej dziennikarskiej Nagrody Pulitzera, jej pierwszym pytaniem było: „Czy chce pan rozmawiać po polsku czy po angielsku?”. Byłem mile tym zaskoczony. Zrobiliśmy wywiad w obu językach. Obecnie jej znajomość jezyka polskiego i znajomosc polskiej i europejskiej kultury jest imponująca dla amerykańskich odbiorców i znacznie głębsza, w porównaniu z wywiadem, który przeprowadzałem z nią, gdy mieszkała w Waszyngtonie 8 lat temu.

 Applebaum bardzo pozytywnie wypowiadała sie o przebrażeniach jakie dokonały się w Europie, w tym i w Polsce. Sama była świadkiem wielu znaczących wydarzeń w Europie, jak obalenie muru berlińskiego, obserwowała z bliska przemiany solidarnosciowe w Polsce.

 Autorka w szczególny sposób podkreślała pozytywne premiany w Europie Środkowej, w Polsce na przykładzie młodego pokolenia Europejczyków, którzy swobodnie poruszają się po Europie.  

 Po zakończeniu spotkania kilkadziesiat osób ustawiło się w kolejce po jej autograf, niektórzy zakupili po kilka egzemplarzy kazdej z jej książek.

 @ Tekst i zdjęcia Andrzej Mikołajczyk

 

  Anne Applebaum z autorem tekstu