Rysunek Karola Łukasiewicza

Rysunek Karola Łukasiewicza

Czarno- biały kolor

Rysunek to innymi słowy kompozycja kilku linii, wykonana na płaszczyźnie. Używa się przy jego tworzeniu narzędzi rysowniczych, które na wspomnianej płaszczyźnie pozostawiają trwały ślad.

Na przykład ołówek

Narzędziami rysunkowymi mo być ołówek, węgiel, tusz, mazak, pastela itp. Techniki rysunkowe nazywane są najczęściej od narzędzia, którym się posługuje artysta. Na rysunek wykonany pastelami mówi się, że jest to pastela, zaś rysunek wykonany ołówkiem mówimy, że został wykonany techniką ołówkową.

Okres renesansu

W dobie odrodzenia, rysunek służył do precyzowania zamysłu twórcy. Wraz z malarstwem, był on określany jako arti del disegno, czyli sztuka rysunkowa. Włoskie słowo „disegno”, oznacza po prostu pomysł zobrazowany na kartce. Wszyscy komentatorzy sztuki renesansu zgadzali się co to tego, że rysunek jest nieodłączną częścią udanego późniejszego dzieła malarskiego. Podobno sam mistrz Michał Anioł, powiedział…Umiejętność rysunku jest źródłem i istotą samego malarstwa, rzeźby i architektury i wszelkiego przedstawienia podpadającego pod zmysły (…). Rysownik, który stanie się panem tej umiejętności, ma w rękach skarb nieoszacowany.

Pliniusz Secundus

Już historyk starożytnego Rzymu Pliniusz Starszy cenił umiejętności rysunkowe mistrzów greckich, o których mówił:…Według oświadczeń malarz Parrasjos zdobył pierwsze miejsce w prowadzeniu konturu, na którym polega cała doskonałość obrazu. Malowanie bowiem ciała i powierzchni przedmiotów wymaga wprawdzie dużej sztuki, ale w tej dziedzinie wielu malarzy zyskało sławę; natomiast zakreślanie konturów ciał i ujmowanie malowidła w pewne ramy – to udaje się rzadko.

Sztuka bizantyjska

Bizantyjscy artyści w dziewiątego stulecia, sukcesywnie rozwijali sztukę rysunku. Była ona wykorzystywana z wielką popularnością, w tak zwanym miniatorstwie, czyli sztuce miniaturowego przekazu malarskiego.

Znak trzech kół na grobie

W roku 1563 jako wynik pomysłu Giorgio Vasariego mieszkającego we Florencji, została utworzona Accademia del disegno czyli po prostu Akademia Rysunku. Jej patronem był oczywiście Michał Anioł, który zmarł w w roku 1564. Na jego grobie zamieszczono narysowany znak w postaci trzech nachodzących na siebie kół. Miały one ilustrować właśnie przez niego propagowaną tezę, że źródłem tej wszechstronności zawsze był rysunek (disegno). Akademia Rysunku, uczyła rysować spontanicznie z natury, jak również poprzez kopiowanie dzieł mistrzów. Dodatkowo program wzbogacały zagadnienia związane z anatomią, proporcjami oraz z perspektywą.

Redakcja Polish News, miała okazję podziwiać rysunki pana Karola Łukasiewicza z Radomia artysty, który potrafi także malować bardzo ciekawe plakaty. Rysunki pana Karola, łączą w sobie naturę, artyzm oraz bliżej nie znaną nam przestrzeń. Jednakże piękno ich, zachwyca każdego odbiorcę.

Ewa Michałowska- Walkiewicz