Spotkanie Marszalka Senatu Illinois z czlonkami KPA

Polonijna kandydatka na stanowisko radnego Chicago

 

John Culllerton, Marszalek Senatu stanu Illinois, byl mowca na spotkaniu z czlonkami Kongresu Polonii Amerykanskiej na stan Illinois w dniu 27 wrzesnia 2010 roku. Spotkanie odbylo sie w siedzibie Zwiazku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero.

 

John Cullerton jest jednym z czterech glownych przywodcow wladz stanowych, ktorzy podejmuja kluczowe decyzje ustawodawcze w Illinois.Marszalek z uznaniem wypowiadal sie o Polonii, o Polakach, z ktorymi pracowal w legislaturze stanu Illinois, takich jak zmarly kilka lat temu Ted Lechowicz, rowniez o Danie Kotowskim, obecnym senatorze stanu Illinois, ktory posiada polskie pochodzenie.

 

Maria Anselmo, prezes Kongresu Polonii Amerykanskiej byla gospodarzem i moderatorem spotkania z Marszalkiem Senatu. W imieniu uczestnikow zadala mu wiele pytan dotyczacych aktywnego uczestnictwa Polonii amerykanskiej w zyciu politycznym stanu Illinois i calego kraju.

 

Mary Anselmo zapytala Cullertona, co jest potrzebne do tego, aby Polonia posiadala wieksza reprezentacje polityczna we wladzach roznego szczebla?  Cullerton powiedzial, ze zaangazowanie polityczne mierzone jest iloscia oddanych glosow wyborczych. Po drugie potrzeba ksztalcic przyszlych politykow od wczesnego wieku, uczyc ich zaangazowania w sprawy spoleczne.Cullerton zwrocil uwage na fakt, ze wychowal sie w rodzinie o tradycjach politycznych.

 

Wielu dzialaczy Kongresu Polonii Amerykanskiej pamieta jego ojca, dzialajacego w przeszlosci w Chicago. Marszalek powiedzial, ze Irlanczycy sa stosunkowo niewielka liczebnie grupa etniczna w stanie Illinois, ale w porownaniu do liczniejszych grup etnicznych, posiadaja wielu wyksztalconych, kompetentnych politykow. Stad tez odsetek Irlandczykow w roznego rodzaju wladzach miejskich, powiatowych i stanowych jest stosunkowo wysoki.

 

Ze swej strony dodam, ze mozna niemal z pamieci wymienic wielu czolowych irlandzkich politykow z naszego rejonu. Burmistrzem Chicago jest Richard Daley; gubernatorem stanu Illinois – Pat Quinn, Marszalkiem Senatu Illinois – John Cullerton; Marszalkiem Izby Reprezentantow stanu Illinois – Michael Madigan i wielu innych.

 

Zaangazowanie polityczne mierzone jest takze umiejetnoscia zbierania srodkow na cele kampanii wyborczej. Potrzebne jest takze poparcie roznych organizacji srodowiskowych, jak na przyklad Kongres Polonii Amerykanskiej.

 

Cullerton zwrocil uwage na fakt, ze realizowany w tym roku spis powszechny Cenzus 2010 moze dostarczyc nowych informacji na temat zmian struktur etnicznych w Chicago. W zwiazku z tym moze dojsc do zmiany granic okregow wyborczcyh w Chicago. Najwiekszym problemem ustawodawcow Illinois jest zbalansowanie budzetu stanowego i likwidacja 13. miliardowego deficytu.

 

Camille Kopielski, byla nauczycielka, a takze byla prezeska KPA-Illinois,  zapytala co Marszalek Cullerton moze zrobic ze swej strony, aby zwiekszyc znaczenie Dnia Pulaskiego, ktory jest obchodzony w pierwszy poniedzialek marca w Illinois. Od kilku lat niektore okregi szkolne w Illinois sa otwarte w tym dniu. Niektorzy administratorzy szkolni nie przywiazuja wiekszego znaczenia do obchodow Dnia Pulaskiego, ktory byl bohaterem w walce o niepodleglosc Ameryki.

 

Cullerton zapytal, czy Polonii zalezy bardziej na obchodach swieta Pulaskiego, czy tez na przekazaniu przyszlym pokoleniom wiedzy o Pulaskim? Wiekszosc dzialaczy odpowiedzialo, ze zalezy im na obchodach Dnia Pulaskiego. Istotne jest oczywiscie przy tym edukowanie przeszlych pokolen na temat wkladu Pulaskiego w walke o niepodleglosc amerykanskich kolonii.

Marszalek Cullerton obiecal przyjrzec sie tej kwestii i udzielic ewentualnego poparcia dla Polonii w tej sprawie.

 

Marszalek Senatu sporo uwagi poswiecil w swoim przemowieniu sprawom ekonomicznym. Powiedzial, ze budzet stanowy w Illinois wynosi obecnie okolo  $26 miliardow dolarow. W chwili obecnej stan posiada dlugi w wysokosci 13 miliardow dolarow. Wiekszosc srodkow trafia na wspieranie edukacji na poziomie podstawowym, srednim i na studia wyzsze. Kolejny wazny sektor inwestycji stanowych, to ochrona zdrowia, utrzymanie instytucji stanowych, uslugi socjalne, system sadowniczy, transport.

 

Okolo $ 10 miliardow dolarow z tej kwoty jest kierowane na rozne inwestycje i rozprowadzana poprzez kontrakty.  O kontrakty stanowe moga ubiegac sie takze firmy polonijne, ktore spelniaja wymogi. Spora czesc budzetu stanowego zostanie w najblizszym czasie przekazana na budowe, naprawy mostow, drog. Cullerton powiedzial, ze jednym z najwazniejszych zadan dla stanowych ustawodawcow jest obecnie tworzenie nowych miejsc pracy. 

 

 Niektorzy z dzialaczy KPA proponowali, aby zrezygnowac z eksportu miejsc pracy do innych stanow czy tez do innych krajow, a raczej probowac na nowo sciagnac rozne uslugi z powrotem do USA. Ma to szczegolnie znaczenie w okresie wysokiego bezrobocia.

 

Mary Anselmo przekazala marszalkowi Cullertonowi Informator Polonijny, zawierajacy informacje o kilku tysiacach polonijnych biznesow dzialajacych w Illinois.Ze swej strony zapytalem, czy Marszalek Cullerton moze wydac rezolucje w Senacie Illinois na temat Miesiaca Dziedzictwa Polskiego, obchodzonego tradycyjnie w pazdzierniku. Powiedzial, ze chetnie to zrobi, ale dopiero w przyszlym roku, ze wzgledu na to, ze Senat stanowy zbierze sie dopiero za kilka tygodni.

 

Pojawilo sie rowniez kilka pytan dotyczacych poparcia  Marszalka dla programow socjalnych, w szczegolnosci dla emerytow. W czasie poszukiwania rozwiazan dotyczacych redukcji budzetowych pojawia sie czesto tendencja do redukcji czy tez eliminowania programow stanowych dla kobiet, dzieci, a takze dla emerytow. Ucierpialo na tym min. Zrzeszenie Amerykansko Polskie, ktore nie otrzymalo ze stanu kilkuset tysiecy dolarow zaplaty za wykonane uslugi dla osob potrzebujacych pomocy socjalnej.

 

Senator Cullerton wspomnial o cieciach budzetowych, ktore dotykaja roznych programow stanowych i roznych agencji socjalnych. Pod naciskiem kilku z uczestnikow  obiecal przyjrzec sie temu, dlaczego ZAP nie otrzymalo naleznych im funduszy za dostarczone juz uslugi.Pojawily sie takze pytania dotyczace podniesienia podatku od nieruchomosci w stanie Illinois. Marszalek Cullerton wyjasnil, iz podatki od nieruchomosci sa zbierane przez wladze powiatowe. Stan natomiast zbiera podatki od sprzedazy i wynagrodzen.  

 

Pojawialo sie jeszcze wiele innych pytan ze strony dzialaczy KPA w Illinois, dotyczacych stanu Illinois, polityki imigracyjnej. Cullerton powiedzial, ze jest za respektowaniem imigrantow. Decyzje w tej srpawie naleza do wladz federalnych. Niektore z pytan byly bardzo zdecydowane. Marszalek rzetelnie odniosl sie do rozmowcow. Zostal za to na koncu nagrodzony gromkimi brawami i podziekowaniami za przyjscie na spotkanie z Polonia.

 

 Cullerton wspomnial takze o swojej wizycie w Polsce w latach 90., gdy dokonywaly sie wielkie przeobrazenia spoleczno-polityczne. Byl wtedy czescia delegacji stanowej. Bardzo mile wspomina pobyt w Polsce.

 

ANNA GORAL – polonijna kandydatka na stanowisko radnego Chicago W czasie spotkania KPA-Illinois miala miejsce prezentacja Anny Goral, kandydatki na urzad radnego w 23. okregu wyborczym, znajdujacym sie na poludniu Chicago. Goral jest czlonkiem Kongresu Polonii Amerykanskiej, dziala takze w wielu organizacjach polonijnych.  Jest wlascicielka biura sprzedazy nieruchomosci. Jest absolwentka Uniwersytetu DePaul w Chicago, gdzie skonczyla komputery. Potem pracowala dla znanej niegdys firmy Arthur Anderson jako programista i analityk.

 

Goral ubiega sie o urzad radnego jako niezalezna kandydatka. Od ponad 30 lat mieszka w 23. okregu wyborczym, na poludniu Chicago, w poblizu lotniska Midway.Kandydatka mowi w swojej odezwie wyborczej, ze „Chicago i mieszkancy mojego okregu sa bardzo dobrzy dla mnie. Wspieraja moja rodzine i moj biznes, poswiecili sporo czasu na poznanie mnie. Z wieloma z nich sie zaprzyjaznilam. Chce okazac moja wdziecznosc dla nich poprzez wykorzystanie mojej wiedzy i umiejetnosci, aby pomoc naszemu okregowi byc jednym z najlepszych w Chicago”. Wybory do Rady Miasta Chicago odbeda sie 22 stycznia 2010 roku. Jest wiec nieco wiecej czasu, aby sie jeszcze zapoznac z kandydatami. Pozytywnym jest to, ze juz teraz pojawia sie kilku polonijnych kandydatow, a wsrod nich odwazne Polki. W polnocnej czesci miasta, o miejsce w radzie miasta bedzie ubiegac sie Anna Klocek.Wczesniej jednak odbeda sie wybory listopadowe do wladz federalnych, stanowych i powiatowych.

 

ZAPROSZENIE NA DEBATE KANDYDATOW NA ROZNE URZEDY – 18 pazdziernika Kongres Polonii Amerykanskiej w stanie Illinois podjal inicjatywe, aby umozliwic Polonii zapoznanie sie z roznymi kandydatami na poszczegolne funkcje rzadowe. Debata kandydatow na rozne urzedy odbedzie sie 18 pazdziernika, 2010 roku o godzinie 7:00 wieczorem w siedzibie Zwiazku Narodowego Polskiego. Spotkanie to bedzie otwarte dla Polonii i oczywiscie dla mediow. ZAPRASZAMY!

 

ZAPROSZENIE NA BANKIET DZIEDZICTWA POLSKIEGO – 29 pazdziernika Kolejnym waznym wydarzeniem w dzialalnosci Kongresu Polonii Amerykanskiej jest doroczny Bankiet Dziedzictwa, ktory odbedzie sie 29. pazdziernika 2010 roku. Jest to jedno z najwazniejszych wydarzen w Miesiacu Dziedzictwa Polskiego w pazdzierniku.   Zachecamy Panstwa do uczestnictwa w tym waznym dla Polonii wydarzeniu. 

 @ Tekst Andrzej Mikolajczyk