W poniedziałek 11 marca 2013 r. w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach odbył się spotkanie z Aleksandrem Wietrzykiem, pt. „Fascynacje Pogórzem i ludźmi wpisanymi w jego pejzaż”.
Aleksander Wietrzyk jest autorem wielu publikacji, wśród których najważniejsze, to Słownik gwary Pogórzan (z okolic Gorlic) oraz książka pt. Adam Wójcik badacz i piewca Pogórza.
Gości przywitała Maria Cieśla – kierownik Biblioteki, zaś spotkanie prowadziła Małgorzata Janusz.
Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się między innymi, Aleksander Gucwa, Marek Dziedziak a także Andrzej Piecuch, Mariola Janowska-Harkawy i Adam Harkawy – autorzy książki Opuszczone wsie Ziemi Gorlickiej. Zebrani mieli możliwość obejrzenia fotografii, map i publikacji, które ilustrowały prelekcję-wywiad, jaki Pani Małgorzata Janusz przeprowadziła z Aleksandrem Wietrzykiem. Spotkanie, które przebiegało w wyśmienitej atmosferze, posiadało wysoki walor merytoryczny i przyczyniło się do krzewienia kultury naszego regionu.
Aleksander Wietrzyk ma dziś 62 lata. Urodził się w Cieplicach Śląskich (obecnie dzielnica Jeleniej Góry). Jego matka pochodziła z Szalowej w pow. gorlickim, ojciec zaś z Krakowa. Ukończył rusycystykę w krakowskim Studium nauczycielskim po czym podjął pracę w szkole podstawowej w Biesnej. Przez wiele lat był związany z harcerstwem, pełniąc min. funkcję komendanta hufca w Łużnej. Uzyskał stopień harcmistrza, Krzyż za Zasługi dla ZHP, Honorową Odznakę Instruktorską i inne odznaczenia.
Za wieloletnią pracę w szkolnictwie został uhonorowany Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Stawiając czoła ciężkiej chorobie, jaka dotknęła go w latach 90-tych, mimo częściowej utraty mowy, Aleksander Wietrzyk zajmuje się pracą naukową a jego fascynacje folklorem i historią Ziemi Gorlickiej zaowocowały bogatym dorobkiem pisarskim.
Od roku 2000 zaczął publikować na łamach „Gazety Gorlickiej. W roku 2005 opracował wspomnienia Jana Klimka – znanego działacza z Łużnej. („Moje wspomnienia”, „Łużna i jej dzieje”), które przy współpracy łużańskiej Biblioteki Publicznej zostały wydane w niewielkim nakładzie.
Od 12 lat współracuje z „POLISH NEWS”, amerykańskim miesięcznikiem, który po zaprzestaniu wersji drukowaniej ukazuje się obecnie w wersji elektronicznej pod adresem polishnews.com
Obecnie Aleksander Wietrzyk dysponuje gotowym do publikacji materiałem opracowania XIX-wiecznego rękopisu ks. Wojciecha Michny pt. „Pamiętnik historyczny okolic i rodzin w diecezyi przemyskiej”.
Paweł Nowicki
Źródło:
http://halogorlice.pl