Spotkanie z Polonią w Chicago aktora Lecha Łotockiego

Konsulat Generalny RP w Chicago i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku przy współpracy z Parafią Trójcy Świętej w Chicago organizują spotkanie Polonii z aktorem Lechem Łotockim, odtwórcą roli Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w filmie ‘Smoleńsk’ Antoniego Krauze. Spotkanie odbędzie się w czwartek 20 października 2016 r. o godz. 8:30 wieczorem w sali parafialnej Parafii Świętej Trójcy w Chicago przy 1118 N Noble St, Chicago, IL 60642. Wstęp wolny.
 
Podczas spotkania Lech Łotocki opowie o doświadczeniach pracy przy tworzeniu filmu „Smoleńsk” oraz weźmie udział w dyskusji otwartej z publicznością na temat kulis powstawania filmu. „Smoleńsk” Antoniego Krauze wyświetlany był w Chicago w dniach 16-25 września 2016 r. w Pickwick Theater w Park Ridge.
 
Lech Łotocki jest aktorem teatralnym i filmowym, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w  Łodzi. W czasie studiów w 1967 r. zadebiutował główną rolą w filmie telewizyjnym „Ojciec” w reżyserii Jerzego Hoffmana obok Tadeusza Fijewskiego i Zdzisława Maklakiewicza. Jego debiutem fabularnym była rola Filipa w filmie „Kto wierzy w bociany” w reżyserii Jerzego Stawińskiego i Heleny Amiradżibi-Stawińskiej w 1970 r. W teatrze zadebiutował rolą Rogera w spektaklu „Wszystko w ogrodzie” Edwarda Albee w reż. Stanisława Brejdyganta i rolą Janka w przedstawieniu „Krakowiacy i górale” w reż. Andrzeja Ziębińskiego na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu. Przez wiele lat związany był z Teatrem Nowym Izabeli Cywińskiej w Poznaniu, gdzie stworzył wiele kreacji, m.in. rolę Xawerego w „Turoniu” Stefana Żeromskiego nagrodzoną na III Opolskich Konfrontacjach Teatralnych czy rolę Wacława w spektaklu „Wacława dzieje” Stefana Garczyńskiego w reż. Adama Hanuszkiewicza. Stworzył ważne role w spektaklach Janusza Wiśniewskiego nagradzanych na festiwalach m.in. w Belgradzie, Edynburga, Bonn, Londynie i Toronto: „Koniec Europy”, „Modlitwa chorego przed nocą” czy „Olśnienie”.

 

Lech Łotocki zagrał 140 ról w filmach, serialach i spektaklach telewizyjnych. Od 1995 r. należy do zespołu Teatru Rozmaitości w Warszawie, gdzie gra w spektaklach m.in. Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy, Krzysztofa Garbaczewskiego i Natalii Korczakowskiej. W 2015 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Konsulat Generalny RP w Chicago
1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610
Tel.: 1 (312) 337 8166, wew. 218
Strona internetowa: www.chicago.msz.gov.pl
Twitter: @PLinChicago
Facebook: Polish Consulate in Chicago

Foto:aktora Lecha Łotockiego- źródło:http://wpolityce.pl/