Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzimy w dniu 11 listopada każdego roku. Tego dnia w szczególny sposób celebrujemy, odzyskanie przez Polskę wolności i suwerenności.

…czy pamiętasz mój drogi dawne lata

   kiedy serce twe pragnęło pokoju

  dni wojennej tułaczki i łez lanych za brata

  były blizną tego czasu, krwi i mozołu

 

….wspominajmy tych chłopców z dywizjonu

     tych co żyją i tych co zginęli

     za ojczyznę walczyli i dla niej bez pardonu

    na obcych kamieniach głowę swą złożyli….

 Po 123 latach zaborów

W 1918 roku, po 123 latach zaborów i naszego niebytu na mapach politycznych świata, Polacy z dumą fetowali niepodległość. Święto Niepodległości, zostało wpisane w naszą historię w 1937 roku. Jednak już dwa lata później, kiedy wybuchła II wojna światowa, było ono w jedyne sercach naszych patriotów. Święto to, przywrócono z chwilą upadku w Polsce komunizmu. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, było procesem długotrwałym. Nasza Polska Niepodległość, ściśle zależy od momentu zakończenia 1 wojny światowej i zawarciu rozejmu militarnego w Compiegne w dniu 11 listopada 1918 roku, co pieczętuje ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej, przybył do Warszawy z więzienia w twierdzy w Magdeburgu, Józef Piłsudski ze swoim adiutantem Kazimierzem Sosnkowskim. Z tego też powodu kraj nasz ogarnęła wielka euforia, a Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę.

Upragniona Wolność

Po 123 latach naszej polskiej poniewierki, my Polacy mieliśmy Własne Państwo! W latach 1919–1936, rocznice odzyskania niepodległości fetowano w sposób wojskowy. W 1919 roku, nie było sprzyjającej sytuacji, szczególnie na Górnym Śląsku, by uczcić dzień odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze regularne zmagania wojenne o granice Rzeczypospolitej. Pierwszy raz w sposób szczególnie patriotyczny, upamiętniono odzyskanie niepodległości, w dniu 14 listopada 1920 roku. Tego dnia, uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej, wręczając mu marszałkowski buzdygan. W 1928 roku, plac Saski w stolicy naszego kraju, nazwano placem marszałka Piłsudskiego.

Okres II wojny światowej

Organizatorzy przygotowywanych obchodów rocznicy 11 listopada w czasie II wojny światowej, byli narażeni na represje. Jednak mimo tego, pamięć o Święcie Niepodległości starano się za wszelką cenę podsycać. Na murach i ogrodzeniach, regularnie pojawiały się napisy takie jak „Polska żyje”, i „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Ewa Michałowska – Walkiewicz