Tydzień Polskiego Biznesu i Nauki w Nevadzie

 

We wtorek, 14 marca, 2017 roku rozpoczął się pierwszy w historii Tydzień Polskiego Biznesu i Nauki w Nevadzie organizowany przez Biuro Rozwoju Gospodarczego Gubernatora Nevady Briana Sandovala oraz Polsko-Amerykańską Izbę Gospodarczą w stanie Nevada.

W skład polskiej delegacji liczącej 40 osób wchodzi min. Anna Maria Anders, Senator i Sekretarz Stanu d/s Dialogu Międzynarodowego, Iwona Woicka-Żuławska, Dyrektor d/s Współpracy Ekonomicznej w Polskim MSZ; rektorzy i prorektorzy polskich uczelni, przedstawiciele polskich firm.

Nevada wyrobiła sobie świetną renomę wśród przedstawicieli polskiego rządu na najwyższym szczeblu.

Anna Maria Anders-Senator RP-Sanchez

Gubernator Brian Sandoval zorganizował specjalny przyjęcie dla polskiej delegacji. W czasie uroczystości wręczył we wtorek Beacie Drzazga, prezesowi firmy BetaMed, wyróżnienie pierwszego Ambasadora Biznesowego Nevady. BetaMed to najwieksza polska firma w dziedzinie ochrony zdrowia, która niedawno otwarła swoją działalnosć w Nevadzie.

Mariusz Brymora, Konsul RP w Los Angeles, któremu podlega także stan Nevada, jest jednym ze współorganizatorów Tygodnia Polskiego Biznesu i Nauki w Nevadzie i przemawiał w czasie uroczystości.

Kilka innych polskich firm planuje otworzyć swoją działalność gospodarczą w Nevadzie w przyszłym roku.

W czasie przyjęcia przemawiał także John Petkus, Honorowy Konsul RP w Las Vegas, który jest jednym ze współorganizatorów tych spotkań.
W kilku spotkaniach z polską delegacją wziął udział Gubernator stanu Nevada Brian Sandoval, przedstawiciele Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej z Nevady, kilkudziesięcioosobowa delegacja z Polski i kilka zaproszonych osób z Chicago: Anna Tukiendorf-Wilhite, Prezes Polish Women in Business i niżej podpisana Alina Mikolajczyk.

Alina Mikołajczyk i Gubernator Nevady

Award Ceremony

Governor Sandoval-Beata Drzazga

Władze stanu Nevada zamierzają poszerzyć współpracę naukową, gospodarczą z Polską. Tuż przed rozpoczęciem Tygodnia Polskiego Biznesu i Nauki w Nevadzie opublikowano obszerny artykuł w lokalnej prasie na temat możliwości współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada, wskazując na atuty gospodarcze Polski jako ponad 38 milionowego państwa, które ma dobrze rozwinięte różne dziedziny przemysłu, a także jako lidera w Europie Środkowej w grach komputerowych i mobilnych aplikacjach.

Delegacja z Polski odwiedziła we wtorek siedzibę stanowej legislatury w stanie Nevada. Grupa polskich dyplomatow i dygnitarzy została uhonorowana przez władze Kongresu stanowego w Nevadzie: Senat i Izbę Reprezentantów we wtorek, 14 marca, 2017 roku.

“Polska stala sie dla Nevady czynnikiem w poszukiwaniu możliwości rozwojowych. Ta atraktyjność jest obustronna”, powiedział John Petkus, Honorowy Konsul RP w Las Vegas, cytowany przez lokalną gazetę w przeddzień rozpoczęcia konferencji gospodarczej.

Nevada Senat

Imponująco wygląda program Tygodnia Polskiego Biznesu i Nauki. Wśród delegatów z Polski są między innymi rektorzy i prorektorzy różnych polskich uczelni. Niektóre polskie uczelnie podpisały już wstępne porozumienia o współpracy z amerykańskimi uczelniami.

Głównym celem misji gospodarczej jest współpraca w dziedzinie górnictwa, technologii zwiazanych z gospodarką wodną, bezzałogowymi samolotami a także sekcja motoryzacyjna.

Jest to wszystko o tyle zaskakujące, gdyż stan Nevada nigdy wcześniej nie znajdował się w centrum jakichś szerszych zainteresowań ze strony Polski, z wyjątkiem oczywiście atrakcji związanych z Las Vegas. Współpraca pomiędzy Polską a Nevadą nabrała intensywności w ostatnich kilku latach, gdy obecna administracja stanowa objęła władzeę. Duża w tym zasługa Johna Petkusa, który mieszka w tym stanie od 23 lat.

Gubernator Nevady posiada globalne spojrzenie na gospodarkę własnego stanu. Republikański gubernator odwiedził kilkanaście krajów świata, poszukując możliwości współpracy gospodarczej dla amerykańskich firm i otwierając własny stan na współpracę i inwestycje z innych krajów.

Wyprawy gospodarcze do Polski stały się dla gubernatora Sandovala tak interesujące i obiecujące, że za tym idzie organizacja Tygodnia Polskiego Biznesu i Nauki w Nevadzie. Nawiązał do tego w czasie przemówienia, opowiadając o wielu miejscach, które zwiedził w Polsce.

Obydwie strony pokonaly już wstępne uprzedzenia, takie jak to, ze Nevada kojarzy sie głównie z atrakcjami Las Vegas, takimi jak kasyna a dla strony amerykańskiej Polska kojarzy się z pierogami i innymi uproszczeniami.

John Petkus od kilku lat współpracuje z Pawel Pietrasieńskim, byłym Konsulem d/s Handlowych w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, który jest jednym z tych, którzy przecierali szlaki i przyczynili sie do rozwoju współpracy pomiedzy Polską a Nevadą.

Pietrasieński pracował także w Konsulacie RP w Chicago przez kilka lat. Oprócz tego jest wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i współpracuje z Polsko-Amerykańską Izbą Gospodarczą w Nevadzie nad pogłębieniem i poszerzeniem tej wspolpracy. Teraz otrzymał pracę w biurze gubernatora stanu Nevada.

Gubernator Nevady uczestniczyl w misji handlowej do Polski w 2015 roku. Przy tej okazji zwiedził także inne kraje europejskie takie jak Irlandia, Anglia, Niemcy i Włochy, co pozwoliło mu się lepiej zapoznać z tym co dzieje się w Europie.

Podpisano już wstępne porozumienia (MOU) o współpracy pomiędzy Nevadą a Województwami Śląskim i Lubelskim.

Oprócz tego nawiazano współpracę na polu akademickim pomiedzy Uniwersytetem w Nevadzie, w Reno a Warszawską Akademią Ekonomiczną i pomiędzy UNLV a Politechniką Lubelską.

Przedstawiciele sześciu uczelni z Polski spotkają się w ciągu kolejnych kilku dni ze swoimi partnerami z kilku uczelni w stanie Nevada: UNLV, UNR, Sierra Nevada College, Nevada State College i Truckee Meadows Community College. Celem jest nawiązanie dalszej współpracy akademickiej, wymiany studentów, partnerstwo w prowadzeniu badań naukowych.

Nevada chce zaoferować zagranicznym uczelniom atrakcyjne warunki współpracy na płaszczyźnie akademickiej. Nevada posiada ciepły klimat, jest zlokalizowana w strategicznym miejscu niedaleko od Doliny Krzemowej i stosunkowo niedaleko od przemysłu rozrywkowego zlokalizowanego w Południowej Kaliforni.

Zamierzeniem władz Nevady jest przyciągnęcie małych i średnich biznesów, które już wcześniej sprawdziły się na europejskim rynku.

Uczestnicy spotkania:”Tydzień Polskiego Biznesu i Nauki w Nevadzie” foto: wiadomości.pl

Jesteśmy po dwóch dniach Tygodnia Polskiego Biznesu i Nauki w Nevadzie. Przed nami wiele bardzo interesujących punktów programu w ciągu najbliższych kilku dni.

@ Tekst i zdjęcia ALINA MIKOŁAJCZYK