Uroki awokado

avocado

 

avocado  Szesnastowieczni hiszpańscy kronikarze entuzjastycznie poświęcali temu owocowi całe strony swoich dzieł. Przedstawiwszy szczegółowo w swojej „Historii Indian Nowej Hiszpanii” różne odmiany awokado, brat Toribio de Benavente pisze: Owoc ten tak dobry jest i zdrowy, że podaje się go chorym… nawet psom i kotom smakuje on lepiej niż kurze mięso. Ja sam zaś widziałem, że kiedy najedzonemu psu dać awokado, zeżre je łapczywie, podobny w tym człowiekowi,
który choć dość ma już mięsa, ze smakiem przecież zjada oliwki.
Jeśli psom na ranczo trafiła się okazja wykradzenia czegoś z kuchni, ich łupem najczęściej padało właśnie dojrzałe awokado, z którego wyjadały tylko miąższ, gardząc skórką i pestką.
To najprawdziwsza prawda.
Ci, którzy przyjechali z Polski do USA dawno temu, wcześniej  nie mieli tego szczęścia aby zakosztować ten owoc w kraju, ponieważ w dawnych latach Polska nie sprowadzała takich rarytasów. W becnych czasach nie ma z tym problemu. Należy tylko trochę wiecej wiedzić jak kupować i jak przyrzadząć awokado.


Awokado, zrywa się – podobnie jak gruszki i jabłka – zanim dojrzeją. Jeżeli kupilśmy bardzo zielone, należy więc odcze­kać kilka dni, ale nie za długo, bo inaczej na skórce pojawią się czarne plamki, a owoc zgorzknieje. Podobnie nieostrożne obchodze­nie się z nim, o co nietrudno podczas transpor­tu, może spowodować, że delikatne awokado straci swoje walory smakowe. Radzę więc wybierać awokado o lśniącej skórce bez pla­mek, przenosić je ostrożnie i pozostawić w miejscu o stałej pokojowej temperaturze.

awokado Awokado nadaje się do spożycia, kiedy jego skórka jest mato­wa, a w dotyku przypomina dojrzałą gruszkę lub brzoskwinię. Można to również sprawdzić, naciskając lekko węższą część owocu (przy ogonku). Jeśli będzie miękka, to znaczy, że awokado jest dojrzałe. Ostatecznie można się o  tym przekonać po przekrojeniu owocu -skórka i pestki łatwo się wówczas oddzielają od miąższu. Niestety, sposób to ryzykowny, „otwarty” owoc przestaje bowiem dojrzewać. Wprawdzie sztuka rozpoznawania dojrzałe­go awokado może się wydawać trudna, ale w rzeczywistości jest podobnie jak z odróżnia­niem dojrzałych gruszek od zielonych jeszcze i twardych. Trzeba tylko trochę wprawy, a do jej zdobycia – praktyki.

Myślę, że warto się o nią pokusić, bo awo­kado z odrobiną soli i kilkoma kroplami cytry­ny dla wydobycia charakterystycznego sma­ku – to prawdziwy rarytas. Można je poza tym dodawać do wielu dań głównych, przysta­wek i deserów.

Z awokado przyrządza się przecież bardzo oryginalne hors d’oeuvres-pokrojone w kostkę łączy się z cebulą, przypra­wami, sokiem z cytryny, pieprzem, keczupem albo sosem Tysiąca Wysp (keczup, majonez, cytryna i sos worcestershire).

Można też kroić je na plasterki i podawać z cząstkami grejpfruta albo nadziewać większe porcje twa­rożkiem z cebulą i posypywać papryką.

Należące do wykwintnego menu zupy z awokado – gorące lub chłodniki – odznacza­ją się wyszukanym i delikatnym smakiem, np: Awokado-Gazpacho.

Z kolei awokado wymieszane z sałatą, ogór­kiem, pomidorem i polanę sosem winegret daje wyśmienitą sałatkę.

Doskonałe jest rów­nież awokado z rybami i owocami morza – z pstrągiem, wędzonym łososiem, tuńczy­kiem, rakami, krewetkami – oraz z mięsem, na przykład kurczaka.

Trudno oczywiście nie wspomnieć o smacznych i lekkich deserach – lodach i musach z awokado. Meksykanom owoc ten smakuje najlepiej, kiedy jest składnikiem guacamole – gęstego sosu do mięs, drobiu, sera i zakąsek i jako przystawka z na-chos- chipsami kukurydzianymi).

Awokado zawdzięcza swoją popularność nie tylko wybornemu smakowi – jest również bardzo zdrowe – oprócz mnóstwa witaminy B,, B2, A oraz E ma w sobie dużo nienasyco­nych kwasów tłuszczowych nie zawierają­cych cholesterolu – uchodzi więc za doskona­łe masełko roślinne.

maseczka Olejek z pestek awokado nie ma wpraw­dzie zastosowania w kuchni, używa się go jednak w kosmetyce – doskonale nawilża skó­rę, wygładza zmarszczki i blizny, wzmacnia zniszczone włosy. Same zaś pestki włożone do rozgniecionego miąższu owocu zapobiegają jego ciemnieniu.

Osobiscie proponuję wspaniałą maseczkę z awokado która nawilża skó­rę, wygładza zmarszczki.

 Owoc awokado kroimy na połowę razem ze skórką. Wyciągamy pestkę i  szpatułką lub drewnianą łyżką wybieramy miąższ ale nie do samego końca i odkładamy go na talerz.  Miąższ który jest tuż przy skórce i jest najbardziej zielony przeznaczamy na maseczkę i wybieramy go delikatnie odkładając do miseczki.  Do wybranego miąższu dodajemy jedno żółtko i można dodać 1 łyczkę miodu, jeżeli mamy. Ucieramy na masę i rozprowadzamy po twarzy. Zmywamy po 20 minutach. Pozostałość owocu używamy dowolnie.

 I wreszcie – jakby i tego nie dość -drzewko awokado to piękna roślina ozdob­na. W sprzyjających warunkach osiąga wy­sokość jabłoni lub gruszy. Hodowane w do­nicy, w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, wyrasta na około metrowy krzew z mnó­stwem wąskich, błyszczących liści o inten­sywnie zielonej barwie, które gotowane z fa­solą nadają potrawie przyjemny zapach. Czyż można wymagać więcej?

 

KOKTAJL Z KREWETEK I AWOKADO

2 średnie awokado, 15 dag ugotowanych, obranych i ochłodzonych

krewetek (krewetki można zastąpić paluszkami krabowymi, rybą wędzoną, np. wędzonymi śledziami),

2 łyżki drobno pokrojonych solonych orzeszkówpistacjowych,

1/4 filiżanki (60 ml) oliwy, 1/4 filiżanki białego octu winnego,

2 posiekane ząbki czosnku, 1/4 łyżeczki soli

          Awokado przekroić na pół, oczyścić z pestek, wydrążyć, a miąższ drobno pokroić.

W niedużym naczyniu wy­mieszać oliwę, ocet, sól i czo­snek. Przeciąć wzdłuż 4 kre­wetki, a pozostałe pokroić na drobne kawałki. Wymieszać kre­wetki z sosem. Dodać miąższ awokado i orzeszki pistacjowe. Wydrążone owoce wypełnić koktajlem i przybrać połówkami krewetek. (4 porcje)

 

AWOKADO NADZIEWANE SKWARKAMI

2 duże awokado obrane ze skórki, oczyszczone z pestek i przekrojone wzdłuż na pół, 80 dag dobrze

wysmażonych skwarek z boczku, 50 dag pokrojonego na plasterki białego sera, 1 duży pomidor (albo 2 małe)

sparzony, obrany ze skórki i oczyszczony z nasion, 2 łyżki posiekanej cebuli, sól, pieprz, oliwa do smażenia

Awokado wydrążyć, posie­kać miąższ i wymieszać ze skwarkami. Cebulę podsmażyć na oliwie, a kiedy zacznie się złocić, dodać pomidory i przy­prawić solą oraz pieprzem. Pod­grzać, aż sos zgęstnieje.

Awokado wypełnić masą, polać sosem pomidorowym i przybrać plasterkami białego sera. (4 porcje)

 

RYBA W SOSIE Z AWOKADO

4 filety z ryby o białym mięsie, 6 czerwonych lub zielonych

papryk, 4 duże plastry cebuli,

1 łyżka soku z cytryny,

2 gałązki natki pietruszki,

1/2 łyżeczki oregano, sól

 

SOS

1 duże awokado, 112 filiżanki mleka, 1/2 filiżanki śmietany, 1 łyżka soku cytrynowego, 1/2 łyżeczki sosu worcestershire, 2 gałązki natki pietruszki, sól, pieprz. Papryki oczyścić z gniazd na­siennych i pokroić w krążki.

Ryby zagotować z papryką, solą, ore­gano, posiekaną natką pietruszki, cebulą i sokiem z cytryny. Kiedy wywar zacznie się gotować, przy­kryć naczynie i zmniejszyć ogień. Gotować 10 min.

Przygotować sos: awokado obrać, usunąć pestkę, drobno pokroić, zmiksować, skropić so­kiem z cytryny i wymieszać z pozostałymi składnikami Pod­grzać sos na małym ogniu, cią­gle mieszając i nie dopuszcza­jąc do wrzenia.

Odstawić ryby z ognia, osa­czyć i przełożyć na ogrzany pół­misek. Polać sosem i posypać natką pietruszki. (4 porcje)

 

pasta GUACAMOLE

3 awokado, 3 pomidory obrane, oczyszczone z pestek i drobno pokrojone, 3 łyżki drobno posiekanej cebuli,

1 łyżkę ziela kolendry suszonej  lub 2 łyżki  świeżej  pietruszki meksykańskie-cilantro (\ kolendra)

1 łyżka oliwy, 2 drobno posiekane papryczki chili

Awokado obrać, wyjąć pestki (nie wyrzucać), miąższ rozgnieść widelcem. Dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Przełożyć do miseczki i włożyć pestki z awokado – zapobiega to ciemnieniu sosu.

Przed podaniem sosu pestki usunąć. (4 porcje)

MUS Z AWOKADO

3 duże bardzo dojrzałe awokado, 1 cytryna (może być więcej – według upodobań), 1 szklanka śmietany 12-procentowej, 1 szklanka skondensowanego słodzonego mleka, 1 łyżka żelatyny

Żelatynę dokładnie zmie­szać z 1 1/2 szklanki zimnej wo­dy i odstawić na 5 min, po czym gotować na małym ogniu, aż się rozpuści, i ostudzić. Awo­kado obrać, przekroić, usunąć pestki, pokroić na małe kawałki i zmiksować z sokiem z cytryny, śmietaną, mlekiem i żelatyną. Mieszać wszystkie składniki do uzyskania płynnej konsystencji. Przelać mus do lekko natłusz­czonej formy. Naczynie wstawić do lodówki, aby masa stężała. Wyjąć mus z formy i przybrać pla­sterkami cytryny.

 

Opr. K.Teller na podstawie magazynu Kuchnia z 1997r.