V Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2011 – podsumowanie

targi

Zakończyła się tegoroczna edycja Targów ACADEMIA. Pod wieloma względami był ona wyjątkowa. W dniach 19-21 października swoja ofertę w gościnnych murach Auli Głównej Politechniki Warszawskiej zaprezentowało 86 wystawców z całego kraju. Pierwsze podsumowania pozwalają ocenić, że tegoroczna edycja cieszyła się znacznie wyższym zainteresowaniem odwiedzających niż w latach poprzednich.  

 

  targi

Jak co roku Targi były okazją do wręczenia nagród i wyróżnień w ważnych dla wydawców akademickich i naukowych konkursach („Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA”, Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej, Puchar Naczelnej Organizacji Technicznej, nowa Nagroda ECONOIMICUS). Szczegóły w załączniku Targi ACADEMIA 2011 – Nagrody.

Po raz pierwszy na Targach przeprowadzono akcję „Książka za książkę”. Na specjalnym stosiku można było wymienić starsze książki, przede wszystkim podręczniki akademickie, na nowsze publikacje. Przedsięwzięcie to cieszyło się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodszych roczników.

Miejsce i znaczenie wydawnictw akademickich i naukowych były tematem spotkania wydawców z prof. Witoldem Jurkiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz z Anną Chrzanowską, radcą w tym resorcie. Dobrą tradycją targów akademickich w Warszawie, poprzednio targów Atena, a teraz Targów ACADEMIA, są spotkania z przedstawicielami ministerstwa. Jak zawsze kluczowym tematem była sprawa ministerialnych dotacji na podręczniki akademickie. Jej wysokość w tym, a również w przyszłym roku, jak zapewnił minister Witold Jurek, wynosi i ma wynosić łącznie po 8,6 mln zł. Kwota ta nie pokrywa potrzeb zgłaszanych przez wydawców, jednak największe zagrożenie dla tego rodzaju wsparcia polega na konieczności uzyskania akceptacji Komisji Europejskiej, aby podobny mechanizm mógł funkcjonować w latach następnych, chociaż pojawiły się też głosy o stworzeniu innych form wsparcia dla publikacji naukowych i akademickich, które nie wymagają inicjowania procedur na szczeblu unijnym.

Olbrzymim zainteresowaniem, przede wszystkim studentów, cieszyło się z kolei spotkanie z Jackiem Santorskim, znanym psychologiem biznesu, który podczas wykładu „Jak przetrwać studia i stać się liderem w świecie, który oszalał” wielokrotnie wywoływał żywe reakcje jego licznych uczestników.

Już z chwilą zakończenia wystawienniczej imprezy, organizatorzy podjęli pierwsze rozmowy dotyczące przyszłorocznej edycji Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.

www.academia.wuw.pl

 

 

Informacje dodatkowe:

Paweł Waszczyk – rzecznik prasowy Targów ACADEMIA

tel. +48 500 030 461, e-mail: [email protected]

 

Agata Dworzańska – koordynator Targów ds. marketingu

tel. (22) 829 66 39, +48 662 109 571, e-mail: [email protected]