VIII Zimowe Igrzyska Polonijne

Igrzyska

 

Igrzyska

Porozumienie o organizacji tej wspaniałej imprezy  podpisali: marszałek Maciej Płażyński, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”, burmistrz miasta Zakopane Janusz Majcher oraz dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem Franciszek Bachleda Księdzularz.

 

Uroczyste otwarcie Igrzysk odbyło się w sobotę, 6 marca 2010 pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Na otwarcie przybył Prezydent RP Lech Kaczyński, pod którego honorowym patronatem odbywają się Igrzyska oraz marszałek Maciej Płażynski, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”.

 

Prezydent Lech Kaczyński mówił między innymi jak ważna jest więź Polaków, którzy tak licznie opuścili  ojczyznę,  z Polską. Oto fragmenty jego wystąpienia:  

” Igrzyska Polonijne to znakomity pomysł, który zrodził się jeszcze w okresie międzywojennym pod patronatem ówczesnego Prezydenta Ignacego Mościckiego. To pomysł, który wolna Polska kontynuowała i mam nadzieję, kontynuować będzie. Bo współzawodnictwo w sporcie jest wartością samą w sobie, tak jak dla wielu z nas jest przedmiotem zainteresowania i samorealizacji. Ale te Igrzyska mają także inne znaczenie – one mają i podkreślają związki Polonii z krajem, z Polską. To dla mnie szczególnie istotne.

Kaczynski

Prezydent RP Lech Kaczyński  oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher ( po lewej) i Starosta Powiatu Tatrzańskiego  Andrzej Gąsienica- Makowski.

 

Nasza historia nie szczędziła nam zakrętów. Było tak, że miliony Polaków znalazły się poza granicami kraju nie dlatego, że zmieniali miejsce zamieszaknia – to Polska zmieniała swoje miejsce. Było ich miliony – takich, którzy w tych czy innych okolicznościach musieli z Polski wyjechać. Są tacy, co nie mogli wrócić po drugiej wojnie światowej. Jest wreszcie coś, co ja już świetnie pamiętam z własnego życia  – emigracja lat osiemdziesiątych…

Wy wszyscy, Panie i Panowie, tworzycie polska Polonię. Polonię, która powinna pozostawać w związku z krajem i powinna ten związek podkrelać. Nikt nie nakazuje wam być nielojalnymi obywatelami państw, w których żyjecie, ale też nikt nie może wam powiedzieć we współczesnym świecie, że nie możecie tu wrócić”.

 

Ceremonia otwarcia byla transmitowana na żywo przez TV Polonia a wśród znakomitych gości znaleźli się również przedstawiciele władz lokalnych  oraz organizacji polonijnych z całego świata. Znicz olimpijski zapalił znakomity polski biegacz narciarski, mistrz świata z Lahti’78, Józef Łuszczek.

 

Na zawody przybyło ponad 700 uczestników z 23 krajów. Zawodnicy zmierzą się ze sobą w takich dyscyplinach jak: narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, biathlon, hokej na lodzie, saneczkarstwo, snowboard, łyżwiarstwo szybkie, nordic walk oraz skoki narciarskie.  Zakopanem panują prawdziwie zimowe warunki. Jest duży mróz i śniegu pod dostatkiem. Równoległe z zawodami odbywa się wiele imprez towarzyszacych.

plazynski

 Maciej Płażynski, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”.

Urząd Miasta Zakopane zadbał o to, aby zawodnikom i gościom pobyt pod Giewontem kojarzył się nie tylko ze zmaganiami w zimowych konkurencjach sportowych, ale także z bogatymi tradycjami kulturalnymi tego miejsca. Organizowane są występy artystyczne, koncerty zespołów regionalnych, konkurs prac plastycznych a także zabawy na śniegu i rozmaite konkurecje rodzinne.

 

Zakończenie VIII Zimowych Igrzysk Polonijnych nastąpi w niedzielę 14 marca.

 

Autor: Ania Navas z Zakopanego

 

 Zdjęcia i relacje z Igrzysk Polonijnych można zobaczyć na stronach  internerowych:

http://www.igrzyskapolonijnezakopane.pl/galeria,1,g.html

http://www.goral.info.pl/