W 450 ROCZNICĘ ŚMIERCI WIELKIEGO HETMANA

Hetman

Hetman W 450 ROCZNICĘ ŚMIERCI WIELKIEGO HETMANA
Ma Tarnów powody, aby szczególnie wspominać jednego z najwybitniejszych przedstawicieli rodu Leliwitów. Jan Tarnowski, hetman Wielki Koronny choć postury niewielkiej był na swe czasy postacią wybitną i wielką, a zarazem właścicielem i gospodarzem swego rodowego miasta nader sprawnym.
Jemu Tarnów zawdzięcza przeobrażenie z drewnianego grodu na „murowane” miasto, a zarazem uregulowanie  przepisów wewnętrznych  i przywilejów. Znamienne, że za jego sprawą pierwszą w Tarnowie książkę wydrukowano w roku 1558. Jakże by inaczej – były to rady dotyczące sztuki wojennej czyli „Consilium rationis bellcae”.
 Właśnie jego wojenne dokonania będą głownym tematem konferencji naukowej, która odbędzie się w poniedziałek, 16 maja na tarnowskim Ratuszu. Tytuł tej konferencji „Jan tarnowski – hetman wielki koronny i hetmani Rzeczpospolitej” zapowiada, że nie tylko o bitwach dowodzonych przez Jana Tarnowskiego będzie mowa, ale też o innych hetmanach, jak Stanisław Żółkiewski, Jan Zamojski, czy Jan Sobieski.
Obchody 450 rocznicy śmierci hetmana Jana Tarnowskiego roczną się od mszy św. w Bazylice katedralnej i złożenia kwiatów przy jego pomniku nagrobnym w tejże świątyni. Potem na Rynku tarnowskim będzie pokaz igrców historycznych. Organizatorami obchodów śą władze miasta Tarnowa, powiatu tarnowskiego i Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

 „AMOLENGE  AKA” – AFRYKAŃSKI DZIEŃ DZIECKA W MUZEUM
Pod hasłem AMOLENGE  AKA Inicjatywa Młodzi Misją diecezji tarnowskiej wraz z Muzeum Etnograficznym w Tarnowie zapraszają do udziału w projekcie wspierającym tarnowski szpital w Bagandou, w  Republice Środkowoafrykańskiej. Projekt ten poświęcony jest pomocy dzieciom pigmejskim z plemienia Aka, a Światowy Dzień Dziecka jest najlepszą okazją do przypomnienia ,  że nie wszystkie dzieci są szczęśliwe. Głównym celem będzie zbiórka mleka modyfikowanego dla najmłodszych pacjentów afrykańskiego szpitala, którzy cierpią i umierają z powodu niedożywienia.
W ramach tego projektu, w tarnowskim Muzeum Etnograficznym  odbędzie się29 maja o godz. 15 impreza plenerowa zatytułowana „SPE SALVI” DLA Dzieci, czyli AFRYKAŃSKA  MAJÓWKA z okazji  DNIA DZIECKA
w programie przewidziano:
– „Amolenge Aka – dzieci pigmejskie w obiektywie pielęgniarki” – otwarcie wystawy fotograficznej Anny Warchoł, która pracowała w misyjnym szpitalu w Republice Środkowoafrykańskiej,
– „Jak zdobyć indeks małego misjonarza?” – zdobywanie sprawności w afrykańskiej dżungli,
– „Polskie dzieci dzieciom Afryki” – budujemy domek pigmejski,
– „Codzienne przysmaki małego Pigmeja” – degustacja potraw afrykańskich,
– „Bogactwo afrykańskiej kultury” – robimy afrykańska biżuterię,
– „Każdy dzisiaj wygrać może” – misyjna loteria fantowa,
– „Taniec i śpiew  afrykańską codziennością” – pokazy taneczne i zabawy integracyjne dla dzieci prowadzone przez wodzirejów,
– „Kiedy dzieci w Afryce się uśmiechają?” – spotkanie z Elżbietą Wryk, dyrektorem szpitala w Republice Środkowoafrykańskiej.
Organizatorami są : Stowarzyszenie Inicjatywa Młodzi Misjom Diecezji Tarnowskiej,  Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie,  Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży,  młodzież ze szkół tarnowskich: I LO, III LO i Gim. nr 10, VII LO, Gim. nr 11, ZST, ZSLiZ nr 1, SP nr 17.

 www.muzeum.tarnow.pl