W NFL czas rozgrywek posezonowych; dziś cz. 2 – Divisional Playoffs

NFl

 

NFl Na placu boju, w walce o udział w Super Bowl i tytuł Mistrza Ligi (który przypomnijmy odbędzie się już, albo dopiero 6 lutego 2011 roku) pozostało już tylko osiem z dwunastu drużyn, które po sezonie zasadniczym zakwalifikowały się do fazy pucharowej. W nadchodzącą sobotę rozpocznie się walka w drugiej rundzie playoff’ów – Divisional Playoffs.

 Z myślą o nowych czytelnikach, którzy dopiero od drugiej rundy fazy pucharowej zaczęli interesować się futbolem amerykańskim, na początku drugiej części artykułu przypomnimy pokrótce system i strykturę playoff’ów w NFL.

 W skład playoff’ów wchodzi po 6 najlepszych po zakończeniu sezonu zasadniczego drużyn z dwóch ligowych konferencji AFC i NFC.

Awansowi do playoffów podlegają:

 – czterej mistrzowie dywizji z każdej konferencji (drużyna z najlepszym bilansem w każdej dywizji), którzy rozstawieni są z numerami od 1 do 4, w zależności od bilansu.

 – dwie drużyny z najlepszym bilansem z każdej konferencji (nie wliczając mistrzów dywizji), które kwalifikują się do Wild Card i rozstawione są z numerami 5 i 6.

 W pierwszej rundzie playoff’ów, tzw. Wild Card Weekend, mistrz dywizji rozstawiony z numerem trzecim podejmuje na własnym boisku drużynę z Wild Card rozstawioną z numerem 6, natomiast mistrz dywizji rozstawiony z numerem czwartym gość drużynę z Wild Card rozstawioną z numerem 5. Drużyny rozstawione z pierwszym i drugim numerem nie biorą udziału w pierwszej rundzie playoffów, tym samy automatycznie awansują do drugiej rundy – Divisional Playoffs, w której zmierzą się z zwycięzcami Wild Card Weekend.

 Playoffs

T. Brady (12) – klucz do Super Bowl?

W Divisional Playoffs, drużyna rozstawiona z numerem pierwszym podejmuje na własnym stadionie wygraną drużynę z pierwszej rundy playoffów, rozstawioną z najniższym numerem (drużyna z numerem 4,5 lub 6), natomiast drużyna rozstawiona z numerem drugim zmierzy się na własnym stadionie z wygraną drużynę z pierwszej rundy playoffów, rozstawioną z najwyższym numerem (drużyna z numerem 3,4 lub 5). Dwie wygrane drużyny rundy Divisional Playoff z każdej konferencji spotkają się w odpowiednich meczach o Mistrzostwo Konferencji AFC i NFC – Conference Championships, po czym zwycięzcy tych spotkań zmierzą się w Super Bowl, w meczu o Mistrzostwo Ligii.

Struktura playoffów w NFL dzieli się na 4 rundy:

1 runda – Wild Card Weekend (runda Dzikich Kart) – Runda ta odbyła się w zeszłym tygodniu i wyłoniła najlepsze osiem drużyn playoff’ów.

2 runda – Divisional Playoff

3 runda – Conference Championships (mecz o Mistrzostwo Konferencji)

4 runda – Super Bowl (mecz o Mistrzostwo Ligi)

 + mecz, który nie jest wliczany do fazy pucharowej, bo grające w nim drużyny spotykają się tylko raz w roku i walczą o honor i uwielbienie fanów, ale odbywa się między meczem o Mistrzostwo Konferencji, a Mistrzostwem Ligi, dlatego my w serii naszych artykułów przybliżymy Wam również i to spotkanie, a mianowicie Mecz Gwiazd, tzw. Pro Bowl.

 Na placu boju i w walce o tytuł Mistrza Ligii pozostało już tylko osiem z dwunastu drużyn (po cztery z każdej z konferencji), które w tym tygodniu zmierzą się ze sobą w Divisional Playoffs, a prezentują się one następująco:

Peppers AFC

1. New England Patriots (14-2) – zwycięzca AFC East

2. Pittsburgh Steelers (12-4) – zwycięzca AFC North

5. Baltimore Ravens (12-4) – drugie miejsce w AFC North

6. New York Jets (11-5) – drugie miejsce w AFC East

NFC

1. Atlanta Falcons (13-3) – zwycięzca NFC South

2. Chicago Bears (11-5) – zwycięzca NFC North

4. Seattle Seahawks (7-9) – zwycięzca NFC West

6. Green Bay Packers (10-6) – drugie miejsce w NFC North

 

 J. Peppers (90) – znacznie wzmocnił defensywę Bears.

 

 Z walki o mistrzostwo odpadły już takie drużyn jak:

 AFC

3. Indianapolis Colts (10-6) – zwycięzca AFC South – którzy w drugim meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie New York Jets, przegrywając z nią na własnym stadionie 17:16.

4. Kansas City Chiefs (10-6) – zwycięzca AFC West – którzy w trzecim meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie Baltimore Ravens, przegrywając z nią przed własną publicznością 30:7.

 NFC

3. Philadelphia Eagles (10-6) – zwycięzca NFC East – którzy w ostatnim meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie Green Bay Packers, przegrywając z nią na własnym stadionie 21:16.

5. New Orleans Saints (11-5) – drugiej miejsce w NFC South – którzy w pierwszym meczu Wild Card Weekend ulegli drużynie Seattle Seahawks, przegrywając na wyjeździe 36:41.

2 RUNDA – Divisional Playoffs

 Na początek mały rys historyczny:

Divisional Playoffs rozgrywane są regularnie w obu konferencjach NFL od 1970 roku, kiedy to liga przeprojektowała system playoff’ów na osiem drużyn, jednak historia zna wcześniejsze przypadki spotkań rozgrywanych na zasadzie Divisional Playoffs i tak w konferencji AFC w roku 1963 i ’68 rozegrano specjalny playoff’owy mecz pomiędzy drużynami z takim samym bilansem, by wyłonić zwycięzcę dywizji – mecz ten nazwany był AFL Division Championships. W roku 1969 również rozegrano dodatkowy playoff’owy mecz tym razem nazwano go AFC Inter-Divisional Games, był to już przedsmak tego co na stałe weszło w życie rok później.

 W konferencji NFC odbyło się trochę więcej tego typu spotkań. I tak pierwszy mecz mający na celu wyłonienie, z dwóch drużyn z tym samym bilansem, zwycięzcę dywizji bądź konferencji odbył się już w 1941 roku. Od tego czasu do roku 1970, kiedy to Divsional Playoffs oficjalnie i na stałe weszło w życie, rozegrano 10 podobnych spotkań: 1943, ’47, ’50, ’52, ’57, ’58, ’65 i trzy mecze NFL Conference Championship w latach ’67 – ’69.

 Od lat siedemdziesiątych prym w tego typu spotkaniach wiedzie drużyna Pittsburgh Steelers, która w Divisional Playoffs brała udział, aż 21 razy (nie licząc obecnego roku) z czego 14 zakończyła na swoją korzyść. Tuż za nią uplasowali się drużyna Dallas Cowboys, która w ogólnej klasyfikacji gorsza jest tylko o jedno spotkanie, jednak remisuje ze Steelers pod względem wygranych spotkań (14). Trzecie miejsce należy do drużyny San Francisco 49ers, która 19 razy brała udział w tej fazie rozgrywek i która wygrała 12 spotkań.

 Drużynami, które najczęściej przegrywała w Divisional Playoffs, są: Minnesota Vikings – 11 porażek na 18 występów, Miami Dolphins – 10 porażek na 17 występów i Washington/Boston Redskins – 9 porażek na 15 występów. Natomiast drużynami, które wygrały najmniejszą liczbę razy, są: Kansas City Chiefs/Dallas Texans – 1 wygrana na 6 występów, Arizona/St. Louis/Chicago Cardinals – 1 wygrana na 5 występów i Detroit Lions – 1 wygrana na 3 występy. Każda z drużyn, która do tej pory brała udział w tej rundzie playoff’ów, zaznała chodź jedną porażkę i jedno zwycięstwo.

 Po małym poznaniu historii i wprowadzeniu w klimat Divisional Playoffs, czas na tegoroczne rozgrywki.

Tegoroczne Divisional Playoffs to cztery bardzo ciekawe spotkania, w których wytypowanie zwycięzcy meczu nie należy do najłatwiejszej rzeczy. W pierwszy spotkaniu będziemy mieli okazję oglądać walkę odwiecznych rywali z dywizji AFC North, którzy w tym sezonie zmierzą się ze sobą już po raz trzeci. Baltimore Ravens (12-4) kontra Pittsburgh Steelers (12-4), bo o tym meczu tu mowa, zawsze był meczem “podwyższonego ryzyka” w kwestii typowania zwycięzcy i tym razem nie jest inaczej. Ravens już raz w tym sezonie wygrali na Heinz Field, jednak nie zapominajmy, że stało się tak podczas nieobecności podstawowego rozgrywającego Steelers – Ben’a Roethlisberger’a, który w późniejszej części sezonu zrewanżował się zawodnikom Ravens i wraz ze Steelers wygrał w Baltimore. Zapowiada się wyrównane, bardzo defensywne widowisko.

 Drugi mecz jak będziemy mieli okazję oglądać w ten weekend to spotkanie drugiej drużyny z dywizji NFC North, Green Bay Packers (10-6) z pierwszą drużyną dywizji NFC South i liderem konferencji NFC, Atlantą Falcons (13-3). Lider konferencji NFC nie będzie podejmował na własnym stadionie łatwego rywala. Packers to drużyna bardzo dobra i wymagająca. Jednak Falcons nie są od nich gorsi, prowadzeni przez młodego Matt’a Ryan’a w tym sezonie pokazali, że należy ich się bać, tym bardziej na własnym stadionie. Solidna defensywa i nie wiele gorsza ofensywa Packers kontra młodziutka i równo grająca drużyna Falcons. Tu naprawdę zapowiada się ciekawe i wyrównane spotkanie z dużą liczbą punktów.

 O ile w dwóch poprzednich meczach trudno wskazać zwycięzcę, o tyle w meczu numer trzy nie powinno być z tym problemu… przynajmniej teoretycznie. Bo w “Wietrznym Mieście” spotkają się zwycięzca dywizji NFC West (trudno go nazwać zwycięzcą), drużyna Seattle Seahawks z zwycięzcą dywizji NFC North, miejscową drużyną Bears. Cóż zwycięzca w tym meczu powinien być tylko jeden – Bears, jednak ubiegły tydzień i Wild Card Weekend pokazał, że od początku playoff’ów należy zapomnieć o sezonie regularnym i tym co tam się działo i zacząć całą zabawę z futbolem od początku. Tak zdeterminowanych i skupionych Seahawks moje oczy dawno nie widziały i jeśli w tym tygodniu podejdą do sprawy podobnie to Bears mogą mieć kłopoty z ich pokonaniem. Również i tu przychylałbym się do meczu wyrównanego z dużą ilością punktów.

 Ostatni mecz w tej rundzie jakie przyjdzie nam oglądać w niedzielę to ponowne spotkanie odwiecznych rywali z dywizji, tym razem z dywizji AFC East, którzy podobnie jak Ravens i Steelers w tym sezonie będą mieli okazję walczyć ze sobą już po raz trzeci. Mowa oczywiście o meczu drugiej drużyny z pierwszą, a mianowicie New York Jets (11-5) z New England Patriots (14-2). Obie drużyny w bezpośredniej konfrontacji zaliczyły po jednym wygranym i przegranym meczu, jednak to Patriots podczas ostatniego starcia na własnym stadionie rozgromili Jets 45:3 i to oni podchodzić będą do tego meczu w roli faworyty. Wszyscy fani futbolu liczą na to, że obie drużyny nie zawiodą i rozegrają wspaniały i wyrównany mecz. Nikt przecież nie chcę na tym etapie rozgrywek oglądać znowu tak jednostronnego spotkania.

Divisional Playoffs Schedule

Sobota – 15 stycznia 2011

Godzina 3:30pm CT AFC – 5. Baltimore Ravens (12-4) vs. 2. Pittsburgh Steelers (12-4)

Godzina 7:00pm CT NFC – 6. Green Bay Packers (10-6) vs. 1. Atlanta Falcons (13-3)

Niedziela – 16 stycznia 2011

Godzin 12:00pm CT NFC – 4. Seattle Seahawks (7-9) vs. 2. Chicago Bears (11-5)

Godzin 3:30pm CT AFC – 6. New York Jets (11-5) vs. 1. New England Patriots (14-2)

 AFC

Sobota, 15 stycznia 2011, godzina 3:30pm CT, Baltimore Ravens vs. Pittsburgh Steelers, transmisja TV: CBS

W najbliższą sobotę o godzinie 22:30 (czasu polskiego) na stadionie Heinz Field (Pittsburgh) zostanie rozegrane pierwsze spotkanie Divisional Playoffs pomiędzy drużyną Baltimore Ravens (12-4), a Pittsburgh Steelers (12-4).

Ravens w ubiegłym tygodniu, w pierwszej rundzie tegorocznych playoff’ów, rozprawili się z Kansas City Chiefs, pokonując ich na wyjeździe 30:7. Tym samym zapewnili sobie awans i udział w drugiej rundzie fazy pucharowej. Ich rywale natomiast w zeszłym tygodniu mieli wolne, a swój ostatni mecz rozegrali podczas 17. kolejki rozgrywek NFL, w której to na wyjeździe rozgromili drużynę Cleveland Browns 41:9, zapewniając sobie tym samym drugiej miejsce w konferencji AFC i abstynencję w Wild Card Weekend.

Obie drużyny w tym sezonie miały przyjemność spotkania się ze sobą już dwa razy, z racji występów w tej samej dywizji, podczas 4. (3.10.2010) i 13. kolejki (5.12.2010) rozgrywek sezonu regularnego. Oba kluby odnotowały po jednym wygranym i jednym przegranym meczu, jednak w rywalizacji na przestrzeni lat to Steelers prowadzą w tej klasyfikacji 18-12 w sezonie regularnym i 2-0 w playoff’ach.

Czy Ravens wygrają po raz pierwszy ze Steelers w playoff’ach ? Czy jednak Steelers pokażą kto wiedzie prym w dywizji AFC North ? Na te i inne pytania poznamy odpowiedź już w najbliższą sobotę o godzinie 22:30.

NFC

 Sobota, 15 stycznia 2011, godzina 7:00pm CT, Green Bay Packers vs. Atlanta Falcons, transmisja TV: Fox

W najbliższą niedzielę o godzinie 2:00 (czasu polskiego) na stadionie Georgia Dome (Atlanta) zostanie rozegrane drugie spotkanie Divisional Playoffs pomiędzy drużyną Green Bay Packers (10-6), a Atalntą Falcons (13-3).

Packers w ubiegłym tygodniu, w pierwszej rundzie tegorocznych playoff’ów, po ciężkiej końcówce rozprawili się z Philadelphią Eagles, pokonując ich na wyjeździe 21:16. Tym samym zapewnili sobie awans i udział w drugiej rundzie fazy pucharowej. Ich niedzielni przeciwnicy natomiast w zeszłym tygodniu mieli wolne, a swój ostatni mecz rozegrali podczas ostatniej kolejki sezonu regularnego, w której to przed własną publicznością z łatwością wygrali z Caroliną Panthers 31:10, zapewniając sobie tym samym pierwsze miejsce w konferencji NFC i abstynencję w Wild Card Weekend.

Obie drużyny w tym sezonie miały przyjemność spotkania się ze sobą raz podczas 12. kolejki, 28 listopada 2010 również na stadionie Georgia Dome w Atlancie. Wtedy zaledwie trzy punktową przewagą wygrali Falcons, pokonując Packers 20:17. W rywalizacji obu klubów na przestrzeni lat jest remis po 12 w sezonie regularnym i po 1 w playoff’ach.

Jak będzie teraz ? Czy Packers zrewanżują się za porażkę z sezonu regularnego ? Dowiemy się już w nadchodzącą niedzielę o godzinie 2:00.

NFC

 Niedziela, 16 stycznia 2011, godzina 12:00pm CT, Seattle Seahawks vs. Chicago Bears, transmisja TV: Fox

W najbliższą niedzielę o godzinie 19:00 (czasu polskiego) na stadionie Soldier Field (Chicago) zostanie rozegrane trzecie spotkanie Divisional Playoffs pomiędzy drużyną Seattle Seahawks (7-9), a Chicago Bears (11-5).

Seahawks w minionym tygodniu, w pierwszej rundzie tegorocznych playoff’ów, pokonali na własnym stadionie ubiegłorocznego Mistrza Ligii, drużynę New Orleans Saints 41:36. Tym samym zapewnili sobie awans i udział w drugiej rundzie fazy pucharowej. Natomiast ich rywale odpoczywali w tym czasie, a swój ostatni mecz rozegrali podczas ostatniej kolejki sezonu regularnego, w której to przed własną publicznością ulegli 10:3 innej drużynie biorącej udział w tegorocznych playoff’ach, a mianowicie drużynie Green Bay Packers. Bears przed ostatnim meczem sezonu regularnego mieli zapewnione już drugie miejsce w konferencji NFC i  abstynencję w Wild Card Weekend.

Obie drużyny w tym sezonie miały przyjemność spotkania się ze sobą raz podczas 6. kolejki, 10 października 2010 również na stadionie Soldier Field w Chicago. Wtedy zwycięską ręką z tego starcia wyszła drużyną Seahawks, która po wyrównanym spotkaniu pokonała Bears 23:20. W rywalizacji na przestrzeni lat w sezonie regularnym, w tej klasyfikacji prowadzą również Seahawks 8-4, jednak to Bears wiodą prym w playoff’ach, w których to raz pokonali Seahawks, a miało to miejsce w 2006 roku na tym samym etapie rozgrywek, mecz zakończył się zwycięstwem Bears po dogrywce 27:24.

Czy Seahawks zrewanżują się za sezon 2006 ? A może to Bears po raz drugi przekreślą nadzieję Seahawks na udział w Super Bowl ? Odpowiedź na te i inne pytania poznamy już w nadchodzącą niedzielę o godzinie 19:00.

AFC

 Niedziela, 16 stycznia 2011, godzina 3:30pm CT, New York Jets vs. New England Patriots, transmisja TV: CBS

W najbliższą niedzielę o godzinie 22:30 (czasu polskiego) na Gillette Stadium (Foxborough) zostanie rozegrane czwarte i zarazem ostatnie spotkanie Divisional Playoffs pomiędzy drużyną New Jork Jets (11-5), a New England Patriots (14-2).

Jets w ubiegłym tygodniu, w pierwszej rundzie tegorocznych playoff’ów, po dramatycznej końcówce pokonali na wyjeździe drużynę Indianapolis Colts 17:16. Tym samym zapewnili sobie awans i udział w drugiej rundzie fazy pucharowej. Ich rywale natomiast w zeszłym tygodniu mieli wolne, a swój ostatni mecz rozegrali podczas 17. kolejki rozgrywek NFL, w której to na własnym stadionie z łatwością rozprawili się z drużyną Miami Dolphins, pokonując ją 38:7 i zapewniając sobie tym samym pierwsze miejsce w konferencji AFC i abstynencję w Wild Card Weekend.

Obie drużyny w tym sezonie miały przyjemność spotkania się ze sobą już dwa razy, z racji występów w tej samej dywizji, podczas 2. (19.09.2010) i 13. kolejki (06.10.2010) rozgrywek sezonu regularnego. Oba kluby odnotowały po jednym wygranym i jednym przegranym meczu, jednak w rywalizacji na przestrzeni lat, w sezonie regularnym prowadzą Jets z bilansem 51-49-1, natomiast w playoff’ach ta statystyka wygląda zupełnie inaczej, bo tu to Patriots dwukrotnie pokonywali Jets.

Czy Jets wygrają w końcu z Patriots w playoff’ach ? Czy może to Patriots pokażą kto rządzi w tej statystyce ? Przekonamy się o tym już w najbliższą niedzielę o godzinie 22:30.

 Kolejna cześć artykułu poświęcona Conference Championships zostanie opublikowana w następnym tygodniu, po poznaniu wszystkich drużyn biorących udział w tej rundzie playoffów.

Dariusz Ankiewicz

 Autor jest dziennikarzem portalu www.nfl24.pl

 Zdjęcia (Jacek Urbańczyk):