W przededniu Światowych Igrzysk Polonijnych.

Igrzyska

 

 Na szczęście serca 1500 Polaków nie zapominają uczucia ukrytego i powracają, żeby znów stanąć na polskiej Ziemi. Rozpoczynają się XV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne.


Walasiewiczówna pamiętała
Igrzyska

Pierwszy polski złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich zdobyła Halina Konopacka. Urodzona w Rawie Mazowieckiej zawodniczka podczas Igrzysk w Amsterdamie w 1928r. nie dała przeciwniczkom żadnych szans wznosząc się na wyżyny swoich umiejętności. Rzucony przez nią dysk po prostu frunął, co trwało całą wieczność. W końcu opadł. Wynik:  39,62 m. Publiczność oniemiała.

Wyczyn Konopackiej był tylko preludium do jeszcze większych osiągnięć osiąganych przez polskich sportowców na największych światowych arenach. Cztery lata później w Los Angeles, szlakiem przetartym przez Konopacką kroczyło dwoje Polaków, Janusz Kusociński i Stanisława Walasiewiczówna, z powodu której Polonusi z całego świata rywalizują ze sobą na sportowych arenach.

Sprinterka pochodziła z polskiej rodziny, lecz szybko wyemigrowała do Cleveland w stanie Ohio. Polski w ogóle nie znała, aż do późnych lat 20. gdy postanowiła przyjechać nad Wisłę i szlifować swoje umiejętności w warszawskich klubach. Wielkie zdolności Walasiewiczówny szybko dojrzeli Amerykanie. Pewni złotego krążka na zbliżających się Igrzyskach w Kalifornii, zaproponowali Polce obywatelstwo i rzecz jasna występ w pod swoją flagą. Walasiewiczówna odmówiła. Zawsze rywalizowała z orzełkiem na piersi, choć na co dzień mieszkała za Wielką Wodą.

Rok po Igrzyskach Rada Organizacyjna Polaków z Zagranicy zadecydowała o zaaranżowaniu Igrzysk Sportowych Polaków z Zagranicy. Polonijne Igrzyska Sportowe zadebiutowały w 1934r. w Warszawie. Oczywiście nie zabrakło na nich Walasiewiczówny, która wygrała zawody w czterech konkurencjach.

Niestety przez kolejne 40 lat z powodu zawieruchy wojennej i stalinowskiego reżimu, Igrzyska Polonijne odesłano w niebyt. Podczas II Wojny Światowej z kraju wyjechało ok. 5 mln Polaków. Większość z nich wywieziono na roboty przymusowe do III Rzeszy.

Zła sytuacja w kraju i na świecie nie pozwalała na przywrócenie do łask idei organizacji II Igrzysk Polonijnych. Nastąpiło to dopiero w 1974r. w Krakowie.  I trwa do dziś głównie za sprawą utworzonego w 1990r. stowarzyszenia „Wspólnota Polska” odpowiedzialnego za cykliczne przeprowadzenie Igrzysk zarówno Letnich, jak i Zimowych.

Polonia Bo liczy się integracja.

Na ostatnich Letnich Igrzyskach w czubie klasyfikacji medalowej uplasowali się Polonusi zza zachodniej granicy. Niemiecka Polonia uzbierała aż 133 medale. Oczywiście dobry wynik sportowy to powód do dumy ale nie to jest najważniejsze. Celem samym w sobie imprezy jest jedność, integracja, spotkanie po latach i nawiązanie nowych przyjaźni lub spotkania z rodziną. Zacieśnienie więzów jest szczególnie ważne, zwłaszcza teraz gdy w Polsce odczuwa się skutki kryzysu finansowego, zeszłorocznej powodzi czy katastrofy smoleńskiej, która podzieliła naród na dwie skaczące sobie do gardeł frakcje. Pokażmy, że paleta poglądów politycznych i języka nie ma żadnego znaczenia. Jednym z symboli Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich jest flaga składająca się z pięciu różnokolorowych, przecinających się kół. Pięć kontynentów połączonych w jeden.

Dolny Śląsk gospodarzem

1500 Polonusów z trzydziestu trzech krajów i czterech kontynentów. Dwadzieścia siedem dyscyplin i siedem dni zmagań w stolicy Dolnego Śląska i okolicach. Po raz pierwszy w historii Mini Igrzyska dla dzieci, aż w trzech kategoriach: maluchy (do 7 lat), żacy (8-10) i młodzicy (11-13). Po za tym wiele atrakcji kulturalnych i sportowych, aktualnie we Wrocławiu odbywa się Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty oraz Mistrzostwa Europy Koszykarzy do lat 18.

Wrocław to miasto-gospodarz Euro 2012 i Europejska Stolica Kultury 2016. Warto sprawdzić czy jesteśmy przygotowani zwłaszcza na tę pierwszą okoliczność. Bądź z nami podczas XV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych!

  Piotr Bera – [email protected]

Na zdjęciu Stanisława Walasiewiczówna