Watykan o uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II

Papiez

 Papiez

Od 29 kwietnia do 1 maja rana – wyjaśnił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi – zamknięta trumna ze szczątkami Jana Pawła II będzie stała przy grobie świętego Piotra w podziemiach bazyliki. W niedzielę przed mszą beatyfikacyjną trumna zostanie przeniesiona do bazyliki i ustawiona przed Ołtarzem Konfesji. „Trumna nie zostanie otwarta, nie będzie widać ciała Jana Pawła II” – powiedział ks. Lombardi.

Po mszy beatyfikacyjnej 1 maja po południu wierni będą mogli oddawać hołd nowemu błogosławionemu, a bazylika będzie otwarta także w nocy – dodał watykański rzecznik.

Ksiądz Lombardi poinformował, że w czasie mszy beatyfikacyjnej pod przewodnictwem Benedykta XVI oficjalne delegacje zajmą miejsca po prawej stronie Placu świętego Piotra. Rzecznik zwrócił uwagę na już zapowiedzianą obecność prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zgłoszenia wciąż napływają – zastrzegł nie podając liczby oficjalnych delegacji, które wezmą udział we mszy.

Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini powiedział, że beatyfikacja powinna być „mocnym przesłaniem dla Kościoła i dla świata”.

Kardynał Vallini ogłosił, że zorganizowane w przeddzień beatyfikacji czuwanie modlitewne na terenie Circus Maximus (30 kwietnia) rozpocznie się o godzinie 21.00. Składać się będzie z dwóch części. Pierwsza będzie „celebracją wspomnień słów i gestów Jana Pawła II” – powiedział kardynał Vallini. W jej trakcie uczestnicy czuwania wysłuchają trzech świadectw: zakonnicy Marie Simon-Pierre, której uzdrowienie uznano za cud przypisywany wstawiennictwu papieża, a także kardynała Stanisława Dziwisza i byłego rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Vallsa. Na zakończenie tej części ceremonii zabrzmi pieśń „Totus tuus”, skomponowana na 50. rocznicę święceń Karola Wojtyły.

W części drugiej czuwania modlitewnego dzięki telemostowi Circus Maximus połączy się z pięcioma sanktuariami maryjnymi, które odwiedził papież Polak: z Łagiewnikami, Kawekamo-Bugando w Tanzanii, Harissą w Libanie, Guadalupe w Meksyku i z Fatimą. Pod koniec tej części wierni wysłuchają modlitwy oraz błogosławieństwa papieża Benedykta XVI.

Rzecznik Watykanu poinformował, że w czuwaniu udział weźmie prezydent RP Bronisław Komorowski.

Mszę beatyfikacyjną 1 maja na Placu świętego Piotra, rozpoczynającą się o godzinie 10, poprzedzi o 9 modlitwa nawiązująca do kultu Miłosierdzia Bożego, wprowadzonego przez świętą Faustyną Kowalską. Modlitwę zakończy pieśń „Jezu ufam Tobie”.

Ksiądz Caesar Atuire z biura pielgrzymkowego diecezji rzymskiej Opera Romana Pellegrinaggi powiedział, że wciąż są miejsca noclegowe w Rzymie i w okolicach i że ich nie zabraknie. Wystosował zaproszenie dla wszystkich wiernych. Nawiązując do prasowych doniesień o podniesieniu przez niektórych hotelarzy cen w związku z napływem pielgrzymów, zauważył, że wielu właścicieli hoteli podpisało deklarację zobowiązując się, że nie podniosą taryf w tym okresie. Zapowiedział, że wiernym będzie rozdawana woda oraz żywność i udzielana wszelka niezbędna pomoc.

W rejonie Placu świętego Piotra i prowadzącej do Watykanu alei ustawionych zostanie 14 telebimów. Ogromnym ułatwieniem dla uczestników czuwania 30 kwietnia, jak i beatyfikacji będzie rozszerzona oferta komunikacji miejskiej. W nocy z 30 kwietnia na 1 maja kursować będzie w Rzymie metro.

Uroczystości, towarzyszące beatyfikacji Jana Pawła II zakończy 2 maja o godzinie 10.30 msza dziękczynna na Placu świętego Piotra, którą odprawi watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Oprawę muzyczną zapewni chór diecezji rzymskiej, chór z Warszawy oraz orkiestry z Wadowic – zapowiedziano na konferencji prasowej w Watykanie.

W jej trakcie położono także nacisk na to, że uroczystości beatyfikacyjne śledzić będą mogli na całym świecie użytkownicy internetu dzięki specjalnym serwisom i profilom w portalach Facebook i Twitter, a także na specjalnym portalu Pope2You, uruchomionym przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)