Wieliczka: inauguracja sezonu turystycznego

 

Prezentacją nowości i inauguracją obchodów jubileuszu najstarszej górniczej orkiestry w Europie, wielicka Kopalnia rozpoczęła sezon turystyczny 2015. Uroczysty koncert orkiestry połączony został z pokazem świetlno-laserowym, prezentacją multimedialną oraz uhonorowaniem współpracujących z Kopalnią biur podróży.

Udany pierwszy kwartał
Otwierając sezon warto podsumować „turystycznie” pierwsze miesiące tego roku. Po historycznym osiągnieciu 1 290 tys. gości w 2014 roku kopalnia może w tej dziedzinie pochwalić się kolejnymi sukcesami. W pierwszym kwartale wielickie podziemia zwiedziło 168 tys. gości – to o 8% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
– Sukces zawdzięczamy nie tylko efektywnym działaniom promocyjnym, ale także m.in. sukcesywnemu niwelowaniu sezonowości ruchu na Trasie turystycznej i rosnącej popularności Trasy górniczej, którą właśnie udostępniliśmy w wersji dla szkół. Kładzie ona nacisk na zdobywanie wiedzy poprzez zabawę w „Młodego górnika” – wyjaśnił Kajetan d’Obyrn Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA.
Inauguracja letniego sezonu turystycznego była również okazją do spotkania przedstawicieli branży turystycznej. Touroperatorom i przedstawicielom biur podróży zaprezentowano otwartą w grudniu 2014 roku Tężnię solankową. W komorze Haluszka Prezesi Tomasz Jachna i Marian Leśny wręczyli nagrody za współpracę w dziedzinie turystyki i imprez biurom podróży.

Jubileusz orkiestry
Za datę powstania górniczej orkiestry przyjmuje się rok 1830. Muzycy nie tylko uprzyjemniali turystom zwiedzanie Kopalni, a kuracjuszom spacery po Parku św. Kingi, ale również pojawiali się podczas wielkich uroczystości. Tak jak kiedyś orkiestra witała cesarza Franciszka Józefa I, tak i dzisiaj występuje przed koronowanymi głowami i innymi znakomitościami, które odwiedzają zabytkowe podziemia oraz zapewnia najlepszą muzyczną oprawę ważnym wydarzeniom.
135 m pod ziemią w ramach koncertu inaugurującego „rok orkiestry” zabrzmiały m.in. „Samba Teqiula”, „Sway”, „Lemon Tree”. Nie zabrakło także bardziej współczesnych utworów „One moment in time” Whitney Huston i „Chłopaki nie płaczą” T. Love. Koncertowi towarzyszył pokaz laserowy do muzyki na skrzypce elektryczne w wykonaniu K. Skickiego półfinalisty 4. edycji programu „Mam Talent”.
Główne obchody jubileuszu orkiestry zaplanowano na lato – w lipcu i sierpniu br. orkiestra koncertować będzie co sobotę przy szybie Daniłowicza. Największy, główny koncert odbędzie się 24 lipca (w dniu św. Kingi) w komorze Warszawa, podczas którego muzycy wystąpią z grupą „Laboratorium”.

Nowości i plany
Jedną z nowości na sezon 2015 r. jest „Młody górnik” – propozycja aktywnego zwiedzania dla dzieci i młodzieży. Na czym polega praca pod ziemią? Oczywiście można wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „zawód górnik”, ale można też samemu sprawdzić – najlepiej na Trasie Górniczej w Kopalni Soli „Wieliczka”. Wędrówka podziemnym szlakiem to dobry pomysł na interdyscyplinarną lekcję – podczas takich zajęć nie ma mowy o nudzie.
Trasa zwiedzania przygotowana została głównie z myślą o nauce poprzez zabawę, w scenariusz tej aktywnej wyprawy wpleciono treści z programów nauczania matematyki, fizyki, przyrody (szczególnie geologii). Uczniowie zapoznają się również z czynnościami charakterystycznymi dla pracy w kopalni, jak sygnalizacja szybowa, zabezpieczenia górnicze, zdobywają wiedzę o tradycjach i obrzędach górniczych. Na czas zwiedzania uczestnicy otrzymują ochronny strój oraz wyposażenie takie, jak posiada w kopalni górnik: lampę, którą samodzielnie będą oświetlać swoją drogę, pochłaniacz i oczywiście hełm.

Źródło:
http://ttg.com.pl/