Władysław Bełza – Katecheta polskości

— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swymi.

— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.

— Czym ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.

— Czym zdobyta?
— Krwią i blizną.

— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.

— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę!

— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziecię.

— Coś jej winien?
— Oddać życie.

Kto ty jesteś?”” Władysława Bełzy, to książka z nowej serii kolekcji klasyki polskiej literatury dziecięcej. Wybór wierszy świetnie dopełniają barwne ilustracje wykonane przez Marcina Piwowarskiego. Książeczka spodoba się maluchom i wzruszy rodziców, przypominając im ich własne dzieciństwo i lektury.”

http://www.zielonasowa.pl/ksiazki/ksiazki_dla_najmlodszych_6_lat_/book_house/lektury_mojej_babci/Kto_ty_jestes/


Pochodzenie

Władysław Bełza, urodził się dnia 17 października 1847 roku w Warszawie. Zmarł on natomiast dnia 29 stycznia 1913 roku we Lwowie. Zasłynął on w polskiej kulturze jako poeta neoromantyczny, piszący w duchu miłości do ojczyzny i szczególnego patriotyzmu, co pozwoliło nazwać go piewcą polskości. Był publicystą, a zarazem animatorem życia kulturalnego, oświatowego i prasowego w podległej Polsce. Był synem Józefa Bełzy, inżyniera chemika oraz Augusty Bogumiły Teofily Ostrowskiej, która wpoiła małemu Władziowi patriotyzm i szczególne umiłowanie do ojczyzny. Brat Władysława Stanisław, także parał się pisarstwem. Jako bogaty adwokat, wiele podróżował, a jego książki i artykuły prasowe, powstawały w oparciu o przygody podróżnicze. 

Biografia
Władysław Bełza, pobierał nauki w gimnazjum rządowym w Warszawie. W roku 1865, rozpoczął naukę w szkole oficerskiej w Kazaniu, zaś po trzech latach kontynuował swoje pasje wojskowe w Szkole Głównej w Warszawie. Pisywał on wówczas dla tygodników warszawskich takich jak „Przyjaciel dzieci” oraz „Przegląd tygodniowy”. Debiutował on wydając wierszem cykl utworów, zatytułowanych „Deszczyk wiosenny”. Dwa lata później, opublikował debiutancki zbiorek poetycki pod tytułem „Podarek grzecznych dzieci”. Od  roku 1868, był lektorem niewidzącego poety, Wincentego Pola. Dzięki jego pomocy wydał drukiem swoją drugą książeczkę dla dzieci noszącą tytuł „Abecadlnik w wierszykach dla polskich dzieci”, a później kolejną, zatytułowaną „Upominek dla młodzi polskiej na pamiątkę trzechsetnej rocznicy Unii Lubelskiej”, przypominającą niektóre sytuacje z dziejów Polski.

Podróże poety
Przez pewien czas, Bełza odbywał wiele podróży po Europie, gdzie w kręgu emigracji polskiej zbliżył się do Józefa Zaleskiego. Za jego radą przeniósł się do Poznania, gdzie został współzałożycielem ilustrowanej bogato gazety „Tygodnika Wielkopolskiego” oraz pisma dla dzieci „Promyk”, a także był inicjatorem utworzenia tam stałego teatru polskiego, gdzie wystawiane były wyłącznie spektakle polskich autorów.

Kochał polską Polonię
Zawsze on mawiał, że kocha polską Polonię, i całym sercem był z tymi ludźmi, którzy zmuszeni byli opuścić ojczysty kraj, z przyczyn politycznych. Występował on śmiało przeciwko germanizacji, w Wielkopolsce i na Śląsku. Pod koniec 1871 roku, za swoją działalność patriotyczną, otrzymał nakaz niezwłocznego opuszczenia granic państwa pruskiego.

Wieczorki kulturalne w Iwoniczu
Związany był z uzdrowiskiem w Iwoniczu – Zdroju, w którym często reperował swoje nadwątlone zdrowie. Organizował on tam dla kuracjuszy, krótkie przedstawienia teatralne, a dla rodowitych mieszkańców tegoż miasteczka, organizował życie kulturalne i towarzyskie. Na wieczorkach towarzysko- kulturalnych, propagował akcenty narodowe, wygłaszając odczyty. Dla regionu krośnieńskiego, zasłużył się wydaniem pierwszego przewodnika krajoznawczo-turystycznego. W roku 1882, został zatrudniony w Zakładzie Narodowym Ossolińskich, najpierw w charakterze skryptora, który nadzorował czytelnię dla młodzieży, w następnych zaś latach w charakterze sekretarza administracyjnego Instytutu i naczelnika wydawnictwa książek szkolnych. Był współzałożycielem Towarzystwa Literackiego, imienia Adama Mickiewicza oraz Macierzy Szkolnej. Zawsze jednak pisał dla dzieci i młodzieży, utwierdzając ich młode charaktery w kulturze polskości i narodowości.

W czyjem sercu miłość tleje,
I nie toczy go zgnilizna,
W tego duszy wciąż jaśnieje:
Bóg, rodzina i ojczyzna…. 

Został pochowany w alei zasłużonych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Warto jest w czasie jego dnia urodzin, wspomnieć tę wybitną postać, tak zasłużoną dla naszego patriotyzmu.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]