Wystawa sprzętu rolniczego

Zwiedzając Rytwiany, niewielką świętokrzyską miejscowość, można także przenieść się w krainę, kiedy to pańszczyźniany areał rolny, obsługiwały proste sprzęty rolnicze. Tam właśnie, wyeksponowane zostały dawne maszyny, bez których praca rolnika, była dużo cięższa.

 

 Gmina Rytwiany z lotu ptaka

Stare gegzony

Dawne gegzony, służyły jako lekkie wozy rolnicze, do przewożenia siana z pola, lub też zawiezienia ziarna, które następnie rolnik wysiewał na polu. Takimi gegzonami, rolnik mógł też zwozić do stodoły wykopane ziemniaki, oczywiście w mniejszych ilościach. Nie mógł nim natomiast wyjechać na targ, gdyż jego delikatna konstrukcja, mogła w każdej chwili odmówić swojego posłuszeństwa.

Grochowalnice

Na uwagę wszystkich turystów, zasługują osiemnastowieczne grochowalnice. Jest to proste urządzenie, którym gospodynie wywoziły swoim mężom lub parobkom, gorącą grochówkę w pole, na przykład podczas żniw. W specjalnie do tego wyżłobione tak zwane łokcie, wkładano naczynie z gorącą zupą, którą przykrywano żeliwną pokrywą, uniemożliwiającą wystygniecie tego jakże lubianego dania.

Bronowice i siejki

Prostym narzędziem, które przygotowywało grunt do wysiewu ziarna, nazywane było w dawnych wiekach bronowicą. Z biegiem lat, jego nazwa została zmieniona na bronę. Jej młodsza i mniejsza siostra, nosiła nazwę siejki. Jest to maszyna, która w glebie robiła na ziarno, specjalne nisze.

 

Wystawa w Rytwianach, budzi zachwyt wszystkich turystów. Redakcja portalu Polish News, dziękuje za możliwość wykonania i publikacji zdjęć.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Od Redakcji:  Herb Gminy Rytwiany

Wycinek ze Statutu Gminy Rytwiany:
§ 2.1. Herbem Gminy jest podkowa złota ocelami do góry, w niej krzyż kawalerski złoty, umieszczony w błękitnym polu tarczy. Pośrodku górnej krawędzi tarczy umieszczony wizerunek jastrzębia z złotymi dzwonkami u nóg, trzymającego w łapie taką samą podkowę z krzyżem jak na tarczy.