85. lecie S.A.C. Wisła Chicago (1927-2012)

Wisła Chicago jest jednym z najstarszych i najbardziej utytułowanych zespołów w historii polonijnego sportu.
Obecnym prezesem klubu Wisła Chicago jest Ryszard Latawiec, znakomity niegdyś piłkarz, obecnie pełniący także funkcję trenera drużyny oldboyów, czyli starszych zawodnikow.
Ryszard  Latawiec w swoim przemówieniu opublikowanym na stronie klubu Wisła Chicago nawiązuje do pięknej i trudnej historii klubu. 

 

Zwycięski zespół Wisły U9 (ponizej 9 lat).

28.10. 2012 Najmłodszy zespół Wisły U9 (poniżej 9 lat) pokonał zespół Pegasus 2:1 Trenerem drużyny jest Marcin Czeremuga, w przeszłości znakomity zawodnik Wisły

Wisla U9 – Siódmy mecz sezonu jesiennego 2012 vs Pegasus

Stoją od góry: Anita Mikołajczyk, Pawel Bochnia, Alex Eng, Emanuel Kulis, Alex Kwiatkowski, Alec Robak.
U dołu:  Gabriel Herba, Lukasz Cader, Kuba Cichon, Olivier Kozub.

Klub ma na swoim koncie wiele wspaniałych osiągnięć piłkarskich w amatorskiej piłce nożnej nie tylko w Chicago, ale także na poziomie stanu Illinois i w całych Stanach Zjednoczonych.
Największe sukcesy sportowe Wisła odniosła w latach 1997-98. W tamtym okresie pierwsza drużyna Wisły wygrała lige. Dwukrotnie zdobyła tytuł mistrza Illinois, tytuł mistrza okręgu

W druzynie Wisla Chicago grało wielu wybitnych piłkarzy znanych z gry w polskich ligach, jak Stanisław Fołtyn, Jan Banaś, Zygmunt Anczok, Jan Domarski –zdobywca bramki dla Polski w meczu z Anglia na Wembley,  Krzysztof Rześny, Tadeusz Dolny, Edward Załeżny, Jόzef Ciołek, Stanisław Urban, Henryk Czaplak, Ryszard Latawiec, Stanisław Pytel.
Wisla Chicago posiada obecnie pierwsza druzynę seniorów, która gra w lidze Metropolitan w Chicago.
Wisła posiada także drużynę oldboyów, w której zawodnicy maja powyżej 40 lat i wciąż grają z powodzeniem w piłkę nozną.
WISŁA Powyzej 30. Lat była w swojej historii pięciokrotnym mistrzem stanu Illinois w latach 1985, 1987, 1992, 1997, 1998. Zdobyła także Mistrzostwo halowej ligi NSL w sezonie 2002/2003.
Przyszłością klubu są drużyny młodzieżowe,  ktόrych obecnie Wisła ma siedem, począwszy od 7 do 17 lat. Ryszard Latawiec określa to jako największy powód do dumy i zadowolenia. Niektórzy z tych zawodników mogą z powodzeniem rywalizowac o miejsca w swoich druzynach szkolnych. Starsi zawodnicy mogą ubiegać się o stypendia na grę w piłke nożną na amerykańskich uczelniach, a być może zagrają kiedys w MLS (Major Soccerr League), która jest odpowiednikiem polskiej ekstraklasy.

Wydarzeniem ostatniej kolejki sezonu zasadniczego w amerykańskiej  MLS był strzelony z rzutu karnego gol napastnika Eaerthquakes Chrisa Wondolowskiego, posiadającego polonijny rodowód, dla którego było to 27. trafienie w sezonie. Byc może zawodnicy Wisły podążą takimi sladami.
W Chicago wciąż doskonale pamiętamy występy Piotra Nowaka, Ormana Koseckiego, Podbrożnego, którzy osiągali sukcesy z Chicago Fire.
Wracając do polonijnego sportu,  warto p[rzy tej okazji podkreslic czytelnikom spoza Chicago, że w Chicago istnieje szereg innych znanych polonijnych klubów piłkarskich jak chociażby utytułowany zespół Eagles.

W północnej części aglomeracji chicagowskiej funkcjonuje od wielu lat polonijna liga piłkarska Stawski Soccer League składająca się z kilkunastu polonijnych zespołów piłkarskich, sponsorowanych przez polonijne biznesy.  

Na południu Chicago swoje rozgrywki prowadzi Liga Podhalańska.
Przez szereg lat istniał w polonijnym środowisku zespół dziennikarzy, w których miałem przyjemność graę, a także zespół polonijnych duchownych.
S.A.C. Wisła Chicago
 wyróżnia sie w polonijnym sporcie długą historią, znakomitymi osiągnięciami, ale także wspaniałymi perspektywami, jakie niesie z sobą szkolenie drużyn dziecięcych i młodzieżowych. Gratulacje dla Wisły Chicago i życzymy kolejnych sukcesów sportowych.

Więcej informacji na temat Wisly Chicago mozna znaleźć na stronach:
http://www.wislachicago.com/glowna1a.php

http://www.wislachicago.com/hist1.php

@ Tekst i zdjęcie: Andrzej Mikołajczyk