Al Davis – Raider forever!

Davis

 

Davis    Prawdziwa legenda NFL, który dzięki swojej pracy przyczynił się do rozwoju footballu na każdej płaszczyźnie.  Jedna z najwybitniejszych postaci, jednocześnie osoba, która stworzyła najlepszą drużynę Oakland Raiders – team, który według niego srebrno-czarnymi barwami symbolizował stosunek do władzy na boisku jak i poza nim. Wyróżniał się z pewnością swoim ubiorem. Zawsze w klubowych rzeczach, czy to białych czy to czarnych. Niezwykle rzadko można było zobaczyć go pod krawatem, zawsze stawiał na swoim co z pewnością było jego charakterystycznym elementem.

Urodzony w Braintree, Massachusetts, Davis dorastał w Brooklynie i ukończył studia Erasmus Hall High School, po II wojnie światowej dla wielu ambitnych młodych ludzi,  stał się znany ze sportu, biznesu i rozrywki. Absolwent Syracuse University,  został asystentem trenera w Baltimore Colts w wieku 24 lat i był asystentem w Cytadell, a następnie Southern California przed przystąpieniem do Los Angeles Chargers i nowej AFL w 1960 roku. Dopiero trzy lata później został zatrudniony przez Raiders i został najmłodszym Headcoachem w historii profesjalnego footballu. W 1966 roku Davis został komisarzem AFL.

          Właściciel, dyrektor, trener Raiders poprowadził swoją drużynę trzykrotnie do finału Super Bowl, w którym zwyciężał dwukrotnie,  roku 1980 oraz 1983. W 1963 roku wybrany najlepszym trenerem roku ligi Amerykańskiej. Jego drużyna aż pięciokrotnie zdobywała mistrzostwo konferencji amerykańskiej. Mimo, że największe sukcesy drużyny z Oakland przypadały na lata 60te oraz 80te poprzedniego stulecia, to sława Davisa przetrwała aż do dziś. Za swoje wybitne zasługi dla rozwoju tego pięknego sportu w 1992 roku został wprowadzony do Pro Football Hall Of Fame. To wybitne wyróżnienie – niezwykle zasłużone – na zawsze będzie przypominało nam o tej osobie, która swoją charyzmą i podejściem potrafiła natchnąć niejednego zawodnika. Zasłynął także, swoimi działaniami pionierskimi, mianowicie zatrudnił pierwszego czarnoskórego trenera, latynoskiego trenera oraz jako pierwszy stanowisko prezesa powierzył kobiecie. Niezwykle oddany i darzony odwzajemnionym zaufaniem pozostanie na zawsze wybitną postacią, która nam – Polakom – może być niezwykle bliska, ponieważ w jego drużynie i dla niego – do dziś gra jedyny rodowity Polak Sebastian Janikowski. Dzięki niemu futbol amerykański oraz drużyna Oakland Raiders  stały się nam bardzo bliskie.

Dzięki swojemu wsparciu Davis przyczynił się do powstania ligi NFL,  rozrostu jej popularności do niewyobrażalnych rozmiarów, co już na zawsze będzie budziło podziw kolejnych pokoleń zainteresowanych tym fenomenalnym sportem. A drużyna Oakland Raiders już na zawsze pozostanie jego drużyną.

Al Davis – Raider forever !

(DC)

Zdjęcie: Al Davis (Wikipedia)