Andrzejki

Na Opolszczyźnie

W uroczym miasteczku Jarnołtówek, mieszkała niegdyś rodzina Aleksandrowiczów. To właśnie podczas andrzejkowych wróżb, urządzali sobie oni bardzo suto zakrapiane mocną okowitą spotkania, podczas których rozkładano karty tarota, wieszczące wszystkim zebranym, na temat matrymonialnej przyszłości.

W Gorzowie Wielkopolskim

W mieście tym, znana była wszystkim panna Anielka Trąbkiewiczóna, która miała prorocze sny. Ona to właśnie po obfitej we wszelkie słodkości kolacji, kładła się spać i śniła prorocze wizje senne. Niekiedy zdarzało się tak, że owa panna raczona była podczas takowej kolacyjki słodkimi rarytasami, od konkretnej osoby. Wówczas to panna Aniela śniła prorocze wizje senne odnośnie tej osoby. Po swojej śmierci, nazwana była ona Gorzowską Wizjonerką.

Panna Tomczykówna

W Warszawie, znana była wszystkim panna Stanisława Tomczykówna, która w noc andrzejkową, kładła sobie pod poduszkę zwinięta linę. Wierzyła bowiem ona, że podczas marzeń sennych, lina ta posiada magiczne właściwości i pokaże jej osoby, które chcą targnąć się na własne życie, z powodu niewiary swojego partnera. Panna Tomczykówna, wiedząc co to za osoby, brała na swoje barki, obowiązek przestrzegania ich przed tak nabrzmiałym w skutki krokiem.

Hugo Skrzywiony

W Krynicy Morskiej, znany był wszystkim wróżbita i wieszcz Hugo Skrzywiony. Tak był on nazwany, ze względu na swoją niezbyt foremną posturę. Był on niezwykle silnym medium, który akurat w dzień andrzejkowy, w sposób niebywale trafny, stawiał pasjanse i karciane kabały. Drzwi jego domu, dnia 30 listopada były przez cały czas oblegane, przez chcących się czegoś interesującego dowiedzieć, na temat nurtującej ich przyszłości.

XXI wiek

Dzisiaj, kiedy mamy powszechny dostęp do komputera, możemy sobie powróżyć nie szukając osoby z takowymi umiejętnościami. Ale najlepiej będzie, kiedy to sami zdamy się na dobry los, który może pobłogosławić nam doborowym partnerem na resztę życia.

Ewa Michałowska Walkiewicz
[email protected]