Billa Gatesa nie ma na liście

Miejsce 10. – Cornelius Vanderbilt – 185 mld $
10. miejsce w zestawieniu otwiera Cornelius Vanderbilt. Przedsiębiorca ten uważany jest za trzeciego najbogatszego człowieka w historii Stanów Zjednoczonych. Podstawy swojej fortuny zbudował dzięki produkcji łodzi parowych, jednak multimiliarderem został dopiero mając 70 lat, dzięki celnym inwestycjom w budowę sieci kolejowej w Ameryce Północnej.
Zmarł w 1877 roku, mając 82 lata. Jego majątek wynosił wtedy 105 milionów ówczesnych dolarów, czyli 1/87 PKB Stanów Zjednoczonych. Obecnie wycenia się go na 185 mld $.

Miejsce 9. – Henry Ford – 199 mld $
Na 9. miejscu znajduje się kolejny Amerykanin – pionier przemysłu motoryzacyjnego, Henry Ford. Dzięki linii produkcyjnej i racjonalizacji pracy, tuż przed śmiercią w 1947 roku posiadał majątek równoważny 199 miliardom obecnych dolarów.
Jego najważniejszym osiągnięciem było udostępnienie setkom tysięcy Amerykanów towaru dostępnego wcześniej tylko najbogatszym – samochodu osobowego. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie Ford zmienił oblicze ten kraj w motoryzacyjną potęgę. Firma, którą założył, istnieje do tej pory.

Miejsce 8. – Muammar Kadaffi – 200 mld $
Muammar Kaddafi zajął 8. miejsce zestawienia. Fortuna zabitego w 2011 roku dyktatora Libii została oszacowana na 200 miliardów dolarów. Po jego śmierci przejęto majątek wart 70 miliardów dolarów, rozlokowany m.in. w złocie, kontach bankowych i drogich nieruchomościach. Nie ma jednak wątpliwości, że była to tylko część tego, co Kaddafi uzbierał przez lata.

Miejsce 7. – Wilhelm Zdobywca – 299,5 mld $
Żyjący w latach 1028-1087 Wilhelm Zdobywca najbardziej znany jest z podboju Anglii w 1066 roku. Dzięki swoim wyprawom militarnym uzbierał majątek, który historycy szacują na 229,5 miliarda dolarów z 2012 roku. Większość z tego stanowiła ziemia, metale szlachetne i klejnoty.

Miejsce 6. – Mir Osman Ali Khan – 230 mld $
Urodzony w 1886 roku Mir Osman Ali Khan był ostatnim władcą Hajdarabadu. Państwo to zostało w 1948 roku wchłonięte przez swojego sąsiada – Indie. Jednak zanim to nastąpiło, Mir Osman zebrał ponad 100 milionów dolarów w złocie, 400 milionów dolarów w kamieniach szlachetnych i 50 rolls royce’ów.
Do swojej śmierci w 1967 roku był uznawany za najbogatszego człowieka w Azji. Jego majątek obecnie byłby wart ok. 230 miliardów dolarów.

Miejsce 5. – Mikołaj Aleksandrowicz Romanow – 300 mld $
Mikołaj II był ostatnim carem Rosji, rządzącym tym ogromnym imperium od 1894 do 1917 roku, gdy z tronu zmiotła go rewolucja październikowa. Rok wcześniej jego majątek wyceniono na 900 milionów dolarów – uwzględniając inflację, obecnie byłby wart 300 mld „zielonych”.
Warto dodać, że – od czasu, gdy został kanonizowany przez Kościół prawosławny – jest to najbogatszy święty w historii.

Miejsce 4. – Andrew Carnegie – 310 mld $
Andrew Carnegie zbił fortunę na sprzedaży swojej firmy – Carnegie Steel Company. JP Morgan zapłaciło za nią w 1901 roku aż 480 milionów dolarów. Obecnie można to przeliczyć na 310 miliardów. Po transakcji Carnegie wycofał się z biznesu. Żył spokojnie i wydawał swoją fortunę na cele charytatywne. Do tej pory wiele miejsc w USA nosi jego nazwisko.

Miejsce 3. – John D. Rockefeller – 340 mld $
Najbogatszy Amerykanin w dziejach – John D. Rockefeller – w momencie swojej śmierci w 1937 roku dysponował majątkiem wartym 340 miliardów dolarów z 2012 roku. Jego spółka Standard Oil niemal całkowicie zdominowała wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej w USA. Ostatecznie rząd Stanów Zjednoczonych zmuszony był do rozbicia jej na mniejsze firmy w celu uniknięcia monopolu.
Spółki te do tej pory zaliczają się do rekinów przemysłu naftowego – to Amoco, Chevron Conoco i ExxonMobil.

Miejsce 2. – Rodzina Rotschildów – 350 mld $
Rotschildowie są obecnie najbogatszą rodzinę na Ziemi. Ich majątek to co najmniej 350 miliardów dolarów, choć ciężko go dokładnie oszacować. Niektórzy zakładają, że pod ich kontrolą (choć nie w ich posiadaniu) znajduje się ponad bilion dolarów.

Miejsce 1. – Mansa Musa – 400 mld $
Mansa Musa I rządził Imperium Mali od 1312 do 1337 roku. Imponujący majątek zgromadził dzięki temu, że jego państwo pokrywało ponad połowę światowego zapotrzebowania na sól i złoto. Musa wydawał swoją fortunę na budowę imponujących meczetów (część z nich stoi do tej pory).
Do historii przeszła jego pielgrzymka do Mekki, podczas której wydał ze swoją świtą tyle złota, że spowodował trwającą 20 lat inflację. Jego dziedzictwo nie przetrwało próby czasu. Cała fortuna Mansy Musy została roztrwoniona przez jego wnuki.

Bill Gates zająłby w tym zestawieniu 12. pozycję (gdyby wziąć pod uwagę wartość jego fortuny w 2007 r. – wtedy była ona najwyższa). Z kolei Carlos Slim, meksykański biznesmen i obecnie najbogatszy człowiek świata nie wszedłby nawet do pierwszej dwudziestki.
Bogactwo poszczególnych osób z listy zostało oszacowane i przeliczone na dolary z 2012 roku z uwzględnieniem inflacji. Mimo tego, dane należy traktować orientacyjnie – trudno jest stuprocentowo dokładnie oszacować majątek postaci historycznych.

Źródło: Celebrity Net Worth
Na zdjęciu: Mansa Musa – najbogatszy człowiek wszech czasów (Wikimedia Commons)