Muzyczne preludium do akademii wykonał młody polonijny pianista, 12. Letni Daniel Szefer. Gości powitała Katherine LaMantia, Komisarz Departamentu Miasta d/s Kultury i Specjalnych Wydarzeń. Mistrzynią ceremonii była Patricia Jackowiak, Amerykanka polskiego pochodzenia, która jest szefem administracji Miejskiego Departamentu d/s Sądownictwa.
Przemówienia wygłosili m. in.: Zygmunt Matynia, konsul RP w Chicago, który mówił o historycznej ważności Kosntytucji 3. Maja, która była drugą demokratyczną konstytucją na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Konsul Matynia podziekował burmistrzowi Chicago za popieranie spraw polskich i polonijnych. W dowód wdzięczności wreczył burmistrzowi specjalną monetę wydaną z okazji 400. polskiego osadnictwa w Jamestown, w Ameryce Północnej, które to ochody miały miejsce w 2008 roku.
Burmistrz Chicago Richard Daley podkreślił w swoim przemówieniu bardzo ważną rolę imigrantów, którzy przybywają do Wietrznego Maista z całego świata. Z uznaniem wypowiadał się o ogromnym wkładzie polskich imigrantów na przestrzeni minionych wieków. Zwrócił uwagę jak ważnym aspektem w wychwywaniu młodzieży jest przekazywanie im wartości kulturowych, rodzinnych i religijnych.
Pragnę przypomnieć, że ojciec obecnego burmistrza Richard Daley, podpisał umowę miast siostrzanych Chicago-Warszawa. Ta współpraca miast siostrzanych trwa do dzisiaj. Chicago jest trzecim co do wielkości miastem Stanów Zjednoczonych. Na obszarze aglomeracji chicagowskiej mieszka kilkaset tysięcy Polakow.
Tadeusz Czajkowski, Prezes Związku Klubów Polskich i Prezes Komitetu Parady 3. Majowej dziękował burmistrzowi Daleymu i jego współpracownikom za ich wkład w organizowanie nie tylko uroczystej akademii, ale także Parady 3. Majowej.
Uczestnicy akademii 3. Majowej mieli wiele powodów do celebrowania zarówno historycznych wydarzeń, jak i aktualnych sukcesów.
Richard Daley gratulował laureatkom konkursu na Królową tegorocznej Parady 3. Majowej. Królową została wybrana Natalia Ladzinski, 1-sza Dama Dworu Joanna Ptasinski, a 2-ga Dama Dworu Elzbieta Bucko. Czajkowski zażartował, że dla burmistrza gratulowanie młodym laureatkom to jeden z największych przywilejów.
Pani Theresa Buckner, wice przewodnicząca Komitetu Parady obchodów 220 rocznicy Konstytucji 3 Maja, wręczyła burmistrzowi Daleymu prezent w imieniu Komitetu Parady 3. Majowej.
Burmistrz Richard M. Daley, wręczył specjalną odezwę z okazji uchwalenia Kosntytucji 3. Maja szefowi Komitetu Obchodow 3. Majowych. Potem Daley wręczyl Dyplomy Wdzięczności (Certificates of Appreciation) kilku Polkom. Otrzymały je:
–Siostra zakonna Martha Cichon, ktora prowadzi schronisko dla samotnych matek i dzieci
— Zdzislawa Lipinski, która pomaga wielu potrzebującym w Polsce
— Anna Zóltowski Sobor, ktora pomaga w promocji spraw polskich w amerykanskich mediach w Chicago
— Alina Szymczyk, znana promotorka polskiej twórczości ludowej w Chicago
Na zakończenie akademii wystąpił polonijny zespół góralski z regionu żywieckiego.
Gospodarze akademii zaprosili uczestników na uroczystą Paradę 3. Majową, która odbędzie się 7 maja 2011 roku w centrum Chicago.
@ Tekst i zdjecia Andrzej Mikolajczyk