Chicagowski zespół „ WICI” na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

Członkowie zespołu „Wici” Podczas Parady.

„Wici” na  rzeszowskim Rynku.
„Wici” na rzeszowskim Rynku.
W uroczystym otwarciu festiwalu na rzeszowskim Rynku udział wzięli przedstawiciele władz: samorządowych, administracji państwowej, parlamentarzyści oraz przedstawiciele Kościoła. Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentował członek Zarządu prof. Jan Burek, który przywitał gości festiwalu, życząc im wspaniałych wrażeń, wielu wzruszeń i nieprzemijających wspomnień z podkarpackiej ziemi.

Reprezentacyjny Zespół Związku Narodowego Polskiego –„WICI” z kierownikem artystycznym Magdaleną Solarz ( z prawej ) i  choreografem Anną Strojny.
Reprezentacyjny Zespół Związku Narodowego Polskiego –„WICI” z kierownikem artystycznym Magdaleną Solarz ( z prawej ) i choreografem Anną Strojny.
Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych organizowany co trzy lata jest niezwykłym wydarzeniem, zarówno dla mieszkańców województwa podkarpackiego, jak i gości, którzy odwiedzają region i Polskę. Często udział w festiwalowym święcie jest dla nich pierwszym kontaktem z krajem ojców, dziadków czy pradziadków, o którym tylko słyszeli.  

Festiwal jest doskonałą okazją zaprezentowania dorobku kulturalnego Polonii z całego świata, a także miejsce spotkań Polonii, których łączy  miłość do polskiego folkloru, zaszczepiona im przez  rodziców i nauczycieli w krajach, w których obecnie żyją. Jest to  również okazja do promocji Podkarpacia.

Chicago, reprezentowały zespoły:  Reprezentacyjny Zespół Związku Narodowego Polskiego –„WICI” oraz „Wesoły Lud”  Reprezentacyjny Zespół ZPRK.

Na Festiwalu w Rzeszowie brał udział także zespół „POLONIA” który  tak jak WESOŁY LUD jest pod patronatem organizacji –  Zjednoczenie Polskie Rzymsko Katolickie w Ameryce (Polish Roman Catholic Union in America).  WESOŁY LUD, POLONIA i WICI godnie reprezentowały nasze miasto Chicago, Polonię i Stany Zjednoczone.

Zespół „ WICI” podczas festiwalowego koncertu.
Zespół „ WICI” podczas festiwalowego koncertu.
Zespół „WICI”  po raz drugi wziął udział w festiwalu rzeszowskim. Wyjazd do Polski był zaplanowany w związku z 25-leciem zespołu, zapoczątkowanym w kwietniu koncertem galowym w Chicago.

Do Polski poleciało 36 tancerzy, dyrektor artystyczny zespołu Magdalena Solarz oraz choreograf Anna Strojny. Zespół wziął udział we wszystkich imprezach, koncertach i pokazach, jakie organizatorzy przygotowali. Zespół „WICI” wyróżniał się  wśród innych liczebnością uczestników, poziomem wykonania tańców, bardzo interesującą choreografią i pięknymi strojami.

„Niechaj  Wici Was Zachwyci”- Motto zespołu
„Niechaj Wici Was Zachwyci”- Motto zespołu
Oprócz koncertów w Rzeszowie, Zespół miał indywidualny koncert   w podkarpackim misteczku Lesko, gdzie został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez mieszkańców  co dowodem jest, iż zaplanowany koncert który miał trawać 45 minut przeciągnął się do półtorej godziny.

wici LeskoImpreza trwała do późnych godzin nocnych, a właściwie do wczesnych godzin rannych. Z tak gorącym przyjęciem zespół jeszcze się nie spotkał. Członkowie zespołu twierdzą,  iż był to najbardziej udany występ w ostatnich latach.  A tak pisała o tym wydarzeniu  miejscowa prasa: “Mieszkańcy gminy Lesko i turyści 20 lipca, 2008,  byli odbiorcami niezwykłych wrażeń artystycznych.

 

W leskim amfiteatrze gościnnie występował taneczny zespół polonijny “Wici” z Chicago. Zespół jest uczestnikiem XIV Światowego Festiwalu Folklorystycznych Zespołów Polonijnych w Rzeszowie. Przyjechał do Leska na zaproszenie burmistrza miasta i gminy Lesko, Barbary Jankiewicz. Przed wspaniałym występem artystycznym zespołu z Chicago zaprezentowały się dzieci z Bezmiechowej, zespół ludowy z Jankowiec – Bieszczadzka Rodzinka i Bezmiechowianie z Bezmiechowej.

 

Polonijny młodzieżowy zespół taneczny „Wici” został przyjęty bardzo ciepło przez publiczność zgromadzoną w amfiteatrze. Pożegnano ich chóralnym “sto lat” oraz owacją na stojąco. Pani Burmistrz wręczyła Magdalenie Solarz, która jest choreografem i kierownikiem zespołu, a także jego “duszą” pamiątki. Po koncercie członkowie występujących zespołów zostali zaproszeni na spotkanie integracyjne, które odbyło się na placu zamkowym”.

My, chicagowianie cieszymy się z sukcesów zespołu „Wici” i jesteśmy dumni z tak godnej reprezentacji Polonii w kraju naszych przodków.  

ŻYCZYMY DZALSZYCH SUKCESÓW  W SŁAWIENIU KULTURY POLSKIEJ.

Dwujęzyczny Portal Polonii: www. polishnews.com

——————————————————————————————-
Zespół „WICI” zaprasza wszystkich tych, którzy myślą o tańcu, do wstąpienia w szeregi ich zespołu.

Zespół zapewnia  wysoki poziom nauki, profesjonalnych choreografów i ponad 40 występów rocznie. Tańczy w bardzo prestiżowych miejscach w świetnych produkcjach najlepszych polonijnych impresariów.

Zespół „WICI” reprezentuje Związek Narodowy Polski, który jest ich największym sponsorem. Wici jest również sponsorowane przez Illinois Art Council i C.i.o.f.f.

Po więcej informacji na temat wstąpienia do zespołu proszę dzwonić na nr. (773) 777-8800.