Chiny zwalczają kryzys

Ekonomia

Ekonomia

Sukces rządu Chin w zwalczaniu kryzysu następuje szybciej niż się tego spodziewała większość ekonomistów. W rezultacie 15go lipca 2009 ilość transakcji na giełdzie nowojorskiej była największa od 2007 roku.

Ekonomiści oceniają że wzrost gospodarki Chin osiągnął 8% w ciągu ostatnich 12 miesięcy a, w  samym drugim kwartale, wzrost Chin był około 15%. Obecnie wyłania się pytanie jak szybko gospodarka Chin, uważana za trzecią na świecie po USA i Japonii, uwolni się od zależności od subsydiów rządowych, nim zaczną się długo-terminowe problemy.

Możliwość utrzymania ekspansji ekonomicznej za pomocą interwencji rządu centralnego jest obecnie kluczową kwestią dla gospodarki światowej, która przeżywa największy spadek od lat, podczas gdy w bieżącym roku, ekonomiści spodziewają się kurczenia najbardziej rozwiniętych ekonomii na świecie..

Dyrektor wydziału prognoz Banku Światowego, Hans Timmer, powiedział, że Chiny będą jednym z pierwszych państw, które wyprowadzą gospodarkę światową, z obecnego kryzysu. Tak, więc Chiny stają się głównym państwem wyprowadzającym świat z kryzysu, podczas gdy w USA wystraszeni konsumenci zmniejszają zakupy i więcej oszczędzają.

Poprawa w Chinach nastąpiła po wydaniu przez banki państwowe dwukrotnie więcej nowych pożyczek niż było wydane rok temu, w pierwszej połowie 2008. Obecnie ekspansja pieniądza w obiegu jest blisko trzykrotnie większa w Chinach niż w USA. Niektórzy ostrzegają przed zbyt szybkim inwestowaniem w mieszkania, etc. w Chinach.
Tak więc Chiny stały się jedną z najważniejszych gospodarek na świecie i ich obecny wzrost gospodarczy ma duży wpływ na gospodarkę światową.

Podczas gdy procent domów w budowie spada w USA w Chinach wzrósł on ostatnio o 10%. Wzrost rezerw walut zagranicznych w Chinach do ponad dwu trylionów dolarów wynikł ze wzrostu obcych inwestycji w gospodarkę Chin mimo tego, że rząd chiński obecnie pożycza pieniądze a konto wzrostu gospodarczego w przyszłości.

Tymczasem słabnie popyt na eksport z Chin, o 22% w bieżącym roku.
W Chinach 20% siły roboczej jest zatrudnione przez państwo. Jak dotąd brak jest poprawy w tempie sprzedaży podstawowych narzędzi przez przedsiębiorstwa prywatne. Natomiast popyt na nowe domy w Chinach utrzymuje się na wysokim poziomie. Wzrósł on o 50% w czerwcu 2009, podczas gdy ilość domów w budowie wzrosła o 12% w stosunku do poprzedniego roku. Jest to mniejszy wzrost niż w latach poprzednich, kiedy wynosił on pond 30%.

Obecnie rząd chiński subsydiuje zakup samochodów prywatnych oraz wyposażenia mieszkań tak, że nawet obiecuje wprowadzenie nowych sposobów do zachęcania Chińczyków do zwiększenia zakupów dla dobra wzrostu gospodarki Chin. Program ten podoba się ministrowi handlu USA, Gary Locke, który zaleca dalszy wzrost wewnętrznego rynku w Chinach oraz podniesienie kursu wymiany waluty chińskiej w celu dalszego wzrostu konsumpcji Chińczyków w celu poparcia szybszego powrotu do zdrowia ekonomii światowej.

Chiny stały się jedną z najważniejszych gospodarek na świecie. Jest to wielka zmiana od czasów, kiedy W. Brytania toczyła wojny o opium, czyli wojny, którymi Chińczycy byli zmuszani do kupowania od Brytyjczyków opium. Wówczas Brytyjczycy mieli wielką produkcję opium w Indiach, na terenie dzisiejszego Bangladeszu. Chińczycy pamiętają upokorzenia i wyzysk przez Brytyjczyków i dziś są dumni ze swego postępu w zwalczaniu kryzysu, który powstał w USA w ramach „szwindlu na trylion dolarów.”

Iwo Cyprian Pogonowski

WWW.pogonowski.com