„Czas Superbohaterów”-spektakl w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, dzięki wystawionemu tam spektaklowi teatralnemu Czas Superbohaterów”,zebrani na widowni goście, mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii. Wspomniany spektakl opowiadał o tragicznych losach mieszkańców Michniowa, niewielkiej świętokrzyskiej wsi, bestialsko spacyfikowanej podczas II wojny światowej przez Niemców.

Krzyki bezradnych ludzi…

Krzyki, strach i gniew… to jedna ze scen spektaklu noszącego tytuł „Czas Superbohaterów”. Opowiada on o autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce przed 80 -ciu laty. W odwecie za pomoc, jaką niosła wieś Michniów partyzantom, Niemcy wymordowali wszystkich mieszkańców tej miejscowości. Podobno najmniejszy mieszkaniec Michniowa miał tylko 9 dni, a na imię miał Staś.

Śmierć w stodole…

Okupant zapędził wszystkich do stodoły, znajdującej się w pewnym gospodarstwie we wspomnianej wsi i podpalił cały budynek. Krzyk i rozpacz znajdujących się tam ludzi wołających o pomoc, tylko rozśmieszała Niemców, raz po raz wybuchających śmiechem. Młodzież kielecka biorąca udział w spektaklu, doskonale oddała swoją grą aktorską te wszystkie sceny, wyciskające łzy.

Pieśni patriotyczne

Między poszczególnymi scenami gry młodych aktorów, wykonywane były pini partyzanckie, do których chętnie włączała się widownia. W międzyczasie, wyświetlany był też film, opowiadający o wspomnianych wydarzeniach przez naocznych świadków oraz o wielkich świętokrzyskich partyzantach, którzy bronili resztek polskci do ostatniej kropli krwi.

Takie wydarzenia podkreślają w sposób szczególny jak ważną dla każdego Polaka jest Wolna Ojczyzna.

Ewa Michałowska- Walkiewicz