Czekając na ustawę o kartach kredytowych

 

 W lutym przyszłego roku ma wejść uchwalony już Credit Card Accountability, Responsibility and Disclosure Act (krócej: Credit Card Act) – istotny akt prawny, który ma zapewnić większą przejrzystość taktyki wydawców kart kredytowych i zwiększyć ich odpowiedzialność za wydawane przepisy dotyczące posiadaczy kart. Zapewni on większą ochronę konsumentom będącym obecnie ofiarami samowoli banków, które – w pogoni zazyskiem – zmieniają dowolnie reguły używania kart kredytowych i opisują je tak skopmplikowanym językiem, że nieraz nawet prawnicy tego nie rozumieją. Nowa ustawa ma między innymi ograniczyć podwyższanie oprocentowania kart kredytowych, zmusić ich wydawców do wcześniejszego wysyłania rachunków i rzetelniejszego przydzielania płatności do istniejących bilansów.

 Nie ulega wątpliwości, że nowe przepisy ograniczą dochody wydawców kart kredytowych, którzy nie czekają jednak z założonymi rękami i – zgodnie z zasadą, że atak jest najlepszą obroną – już teraz starają się obciążyć swych klientów nowymi opłatami, by ograniczyć przyszłe straty, gdy nowa ustawa o kartach kredytowych wejdzie w życie. Oto do jakich kroków posuwają się banki, być może również twój.

Eksperymentalne roczne opłaty. 

Do tej pory roczne opłaty uiszczali tylko posiadacze kart, które dawały jakieś przywileje: oszczędności, lotnicze mile itp. Teraz banki obciążać będą opłatami, jakie tylko klient zniesie. Na przykład Bank of America ma wprowadzić w lutym eksperymentalne roczne opłaty dla niektórych klientów, w wysokości od 29 do 99 dolarów.

Kary za brak transakcji.

Zapomnij o tym, że będziesz mógł trzymać w portfelu plik kart na wszelki wypadek. Już w czerwcu FifthThird Bank wprowadził 19-dolarową karę za nieaktywność konta, a wiele innych banków planuje to samo.

Kary za niedostateczną wartość transakcji.

Okazuje się, że posiadanie karty kredytowej, to przywilej, na który trzeba będzie zapracować. Niektórzy klienci Citigroup muszą płacić kary od 30 do 90 dol., jeśli w ciągu roku nie zgromadzą na swej karcie określonej sumy wydatków, na ogół 2,400 dol.

Co jeszcze? Banki nie tylko wprowadzają nowe opłaty i kary, ale także podnoszą oprocentowanie kart i minimalne płatności, a zarazem ograniczają istniejące programy nagród.

 Eksperci radzą klientom, którzy padli ofiarą nowych lub podwyższonych opłat i kar, by starali się najpierw porozmawiać z menadżerem w sprawie ich wyeliminowania, a jeśli to nie odniesie skutku, a korzyści z posiadania danej karty nie uzasadniają wysokości żądanych opłat – trzeba po prostu poszukać innego banku. Warto przyjrzeć się ofertom mniejszych banków i unii kredytowych, gdzie często można dostać karty kredytowe na lepszych warunkach niż te oferowane przez bankowe giganty. Trzeba jednak pamiętać, że likwidacja posiadanej karty może odbić się niekorzystnie na historii kredytowej, tak więc po prostu przestańmy się nią posługiwać.

Rada: Uzyskaj kartę kredytową w Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej, www.naszaunia.com
 
Opr.R. Kupczak

Źródło:Poradnik Sukces

http://www.poradniksukces.com/jmainp/index.php?option=com_frontpage&Itemid=50

Wydawca: Elżbieta Baumgartner. Redaktor tekstu: Danuta Marciszek. Poradnik Sukces służy Polonii od 1989 roku, wydaje książkiPoradę Tygodnia, prowadzi Forum Dyskusyjne, gdzie Polacy radzą sobie nawzajem. Radiowe pogadanki Elżbiety Baumgartner słychać na wielu stacjach radiowych. Jeżeli zadać pytanie, wpisz je w odpowiedni dział na Forum Dyskusyjnym. Ażeby zaprenumerować bezpłatną Poradę Tygodnia, zarejestruj się klikając na ten odnośnik