Laureaci Bankietu Dziedzictwa 2009. Od lewej: Tadeusz Gromada, Marek Ogórek, Walter Kotaba, Eva Betka, Tadeusz Dzieszko, Henryk Kaźmierczak.
W drugim rzędzie od lewej osoby towaryszące: Frank Spula, Frank Leśnicki, Kazimierz Chlebek, Teresa Buckner, Maria Roszek i Zenon Olejniczak.
Tradycyjnie w październiku odbywa się w całych Stanach Zjednoczonych wiele imprez promujących polsko-amerykańskie dziedzictwo. W stanie Illinois najważniejszą jest Bankiet Dziedzictwa, na której wręczane są Nagrody Dziedzictwa osobom i organizacjom wnoszącym wkład w polsko-amerykańskie dziedzictwo, posiadającym osiągnięcia w dziedzinie naukowej, kulturalnej, religijnej, politycznej, biznesowej, sportowej, literackiej, medialnej, artystycznej i innych.
Prawie trzysta osób uczestniczyło w dorocznym 40. Bankiecie Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego, który odbył się 4 października w hotelu Marriot w Chicago. Jego organizatorem był Kongres Polonii Amerykańskiej stanu Illinois.
Bankiet Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego był poprzedzony mszą świętą w kościele Św. Trójcy, której głównym celebrantem był ks. Wacław Lech – kapelan Związku Podhalan w Ameryce.
W tym roku Kongres Polonii Amerykańskiej obchodzi 65-lecie swojej działalności i kazanie, wygłoszone przez ks. Andrzeja Maślejaka, zostało poświęcone historii i działalności KPA.
We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele konsulatu RP w Chicago, delegacja z Polski towarzysząca Konsulowi Generalnemu, prezes KPA na stan IL Kazimierz Chlebek, działacze polonijni, weterani i wierni.
Bankiet Dziedzictwa, który odbył się w godzinach popołudniowych, poprzedziła godzina koktajlowa, podczas której członkowie KPA oraz przybyli goście z Polski m.in.: Zdzisław Pupa, Przewodniczący Komisji Środowiska Senatu RP; Elżbieta Miziołek, Zastępca Przewodniczącego NSZZ RI Solidarność; Zbigniew Obrocki, Zastępca Przewodniczącego NSZZ RI Solidarność, mieli okazję, aby porozmawiać na interesujące ich tematy.
Uroczystego rozpoczęcia bankietu dokonała Teresa Buckner, przewodnicząca bankietu i I -wsza wiceprezeska wydziału KPA na stan Illinois. Sztandary zostały wprowadzone przez poczty polskich weteranów i harcerzy. Hymny – polski i amerykański – odśpiewała Katarzyna Zawiślak.
Mistrzami tegorocznej ceremonii byli: Idalia Błaszczyk ze stacji 1030 AM i Charlie Wojciechowski z kanału 5. telewizji NBC.
Virginia Sikora, wiceprezes Krajowego KPA, wzniosła toast na cześć laureatów Nagród Dziedzictwa oraz 65. rocznicy powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Zwrócono także uwagę na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Została ona uczczona odśpiewaniem pieśni “Czerwone maki pod Monte Cassino” przez Katarzynę Zawiślak i wręczeniem kwiatów przez królowe balów i parad wszystkim obecnym na sali weteranom.
Pierwszym mówcą przed rozdaniem nagród była Aurelia Pucińska, sędzia Cook County, córka Romana Pucińskiego, byłego prezesa wydziału KPA na stan Illinois i kongresmana.
Podczas Hymnów Narodowych. Od prawej stoją: Mark Dobrzycki, Mary Anselmo, Aurelia Pucinski, dr Victor Foryś
Prezes Wydziału Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois, Kazimierz Chlebek, jako gospodarz Bankietu serdecznie przywitał przybyłych gości oraz pogratulował odznaczonym Nagrodami Dziedzictwa.
W przemówieniu prezes nawiązał do bogatej 65-letniej historii KPA oraz najważniejszych osiągnięć tej organizacji.
Chlebek przedstawił nową wizję działalności Kongresu Polonii Amerykańskiej, z której wynika, że KPA stawia na młodzież i umocnienie pozycji Polonii w środowisku amerykańskim. Przypomniał, że my Polacy jesteśmy dumni z naszego pochodzenia i podtrzymujemy nasze dziedzictwo, będąc jednocześnie dobrymi obywatelami Stanów Zjednoczonych.
Kończąc swoje przemówienie prezes powiedział: “Czy to nie będzie tej imprezy piękna puenta, gdy za 20 lat będziemy mieli w Białym Domu polsko-amerykańskiego prezydenta” i zakończył hasłem: MOŻEMY, MUSIMY I ZROBIMY.
Po przemówieniu Kazimierza Chlebeka nastąpiło wręczenie trzech specjalnych nagród Dziedzictwa, po czym po inwokacji wygłoszonej przez ks. Wacława Lecha rozpoczął się uroczysty obiad.
Kazimierz Chlebek, Karol Komosa i Teresa B. Buckner
Specjalną Nagrodę Dziedzictwa z okazji 65. rocznicy powstania KPA przyznano śp. Karolowi Rozmarkowi, pierwszemu prezesowi KPA. Nagrodę odebrał Karol Komosa, krajowy sekretarz ZNP, wnuk Karola Rozmarka.
Dwa dyplomy uznania dla Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej i Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki, odebrali prezesi tych organizacji.
Kazimierz Chlebek, Teresa Buckner, Komendant Stanisław Sulczewski i Wiesław Wiśniewski
W części artystycznej przed rozdaniem nagród wystąpił zespół smyczkowy Akademii Muzyki PaSO pod kierownictwem dyrektora artystycznego Barbary Bilszty prezentując fragmenty widowiska muzycznego z koncertu “Muzyka Królów Polskich” połączononego z tańcami dworskimi.
Występowi towarzyszył pokaz wyświetlanych obrazów, ukazujących polskie zamki i życie na dworach. Ten świetnie opracowany mini koncert został przyjęty z dużym aplauzem przez gości bankietu.
Podczas obiadu wystąpił także Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca ZNP “Wici” pod kierownictwem dyrektora artystycznego Magdaleny Solarz, który wykonał dwa polskie narodowe tańce: poloneza i mazura.
Po części artystycznej goście bankietu wysłuchali przemówień kilku mówców m.in.: Konsula Generalnego RP Zygmunta Matyni, który pogratulował uhonorowanym Nagrodami Dziedzictwa i podziękował KPA za dotychczasową współpracę.
Kolejnym mówcą był Frank Spula, prezes Krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej. Prezes Spula złożył gratulacje laureatom oraz nowemu zarządowi wydziału, na czele z prezesem Kazimierzem Chlebekiem, za wspaniałe zorganizowanie Bankietu Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego.
W swoim przemówieniu zaznaczył, że stawia na młodzież polsko-amerykańską, która dzięki KPA doprowadzi Polonię do wspaniałej pozycji polityczno-społecznej w USA, a przy tym na świecie. Aby jednak taki cel osiągnąć, Polonia musi się obudzić i wziąć udział w głosowaniu, gdyż jest to pierwszy i jednocześnie najważniejszy krok. Swoje przemówienie zakończył słowami: “W JEDNOŚCI JEST SIŁA” “MOŻEMY I ZROBIMY”.
Mistrzowie ceremonii rzedstawili osobistości ze świata politycznego, które zaszczyciły swoją obecnością j Bankiet Dziedzictwa, osoby sprawujące urzędy w chwili obecnej i kandydaci na różne stanowiska w nadchodzących wyborachw Illinois. Niektóre z tych osób wywodzą się ze środowiska Polonii:
Congressman Mark Kirk;Judge Thomas V. Lyons; Representative Joseph V. Lyons;Judge Aurelia Pucinski; Krzysztof Wasowicz – Mayor of Justice, IL; Mark Dobrzycki – Trustee, Village of Harwood; Sylvester Baker
– Candidate for Sheriff, Cook County; Mark Orwat – Candidate for Commissioner, Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago;
Scott Lee.Cohen-Candidate for Lieutenant Govenor, State of IL.; Judy Baar Topinka – Candidate for Comptroller, State of IL.; Dr. Victor Forys
– Candidate for Commissioner, Cook County Board; Mary Anselmo – Candidate for Senator, State of Illinois; Diann Marszałek – Candidate for Senator, State of Illinois.
W czasie bankietu przemawiał także Kongresmen Kirk, kandydujący obecnie na senatora USA. W swoim przemówieniu pogratulował udanego Bankietu Dziedzictwa, mówił o dużych możliwościach współpracy KPA z Kongresem i Senatem Stanów Zjednoczonych.
Główną Nagrodę Dziedzictwa przyznawaną przez Kongres Polonii Amerykańskiej otrzymał w tym roku Polski Instytut Naukowy PIASA z siedzibą w Nowym Jorku. Nagrodę odebrał obecny prezes dr Tadeusz V. Gromada, który od 38 lat jest członkiem zarządu PIASA.
Królowa Związku Podhalan 2007, Karolina Bzdyk; dr Tadeusz V. Gromada, Kazimierz Chlebek
PIASA została założona w 1942r. w Nowym Jorku przez 6 członków Polskiej Akademii Umiejętności (PAU) z Krakowa, którzy szczęśliwie znaleźli schronienie w USA przed grozą II wojny światowej. Instytut w ciągu 67 lat swego istnienia zawsze występował w obronie wolnej myśli naukowej i bronił podstawowych praw człowieka.
Odbierając z wielkim wzruszeniem nagrodę dr Tadeusz V. Gromada nawiązał do działalności instytutu PIASA oraz swoich korzeni, wywodzących się z Podhala. Powiedział m.in.: „ Cieszy nas uznanie Jana Pawła II, który twierdził, że Instytut uzyskał stałe prawo obywatelskie w nauce i kulturze Stanów Zjednoczonych i całego świata, zdobył zasłużony szacunek i wielu przyjaciół”.
„Poprzez naszą działalność staramy się wyrabiać pozytywną opinię na temat Polski i Polonii. Chodzi nam o to, by społeczeństwo amerykańskie wiedziało więcej o historii, kulturze i nauce polskiej. Zależy nam, by Polonia stała się bardziej wpływowa i potężniejsza w społeczeństwie amerykańskim. Polonii potrzebna jest inspiracja i moralne poparcie ze strony organizacji, które czynią ją świadomą swojego dziedzictwa. Do takich organizacji należy Polski Instytut Naukowy w Ameryce”.
Przekazanie tej głównej nagrody miało specjalny charakter, gdyż towarzyszyła jej muzyka góralska w wykonaniu zespołu „SIUMNI” i wszyscy zebrani na sali bankietowej odśpiewali na stojąco tradycyjne “100 lat”, oddając tym honor i uznanie dla dr Tadeusz V. Gromady i Instytutu PIASA.
Kolejną nagrodę otrzymał Związek Podhalan w Ameryce Północnej za znakomite propagowanie kultury i tradycji góralskiej. ZPAP obchodzi w tym roku 80. rocznicę działalności. Nagrodę odebrał Marek Ogórek, wiceprezes ZPA w zastępstwie prezesa Stanisława Zagaty, który ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w tej uroczystości.
Przemawia Marek Ogórek, wiceprezes ZPA
Miłym akcentem ze strony Reprezentacyjnego Zespołu Związku Podhalan “Siumni” było zagranie pięknej góralskiej muzyki podczas wręczania nagrody. Pan Ogórek podziękował Kongresowi za uhonorowanie w imieniu Zarządu Związku Podhalan i pogratulował 40. Bankietu Dziedzictwa.
Nagrodę medialną otrzymał prezes Polnet Communications Walter Kotaba. W ramach tej sieci działa kilka radiostacji, min. 1030 AM w Chicago, TV Polvision i inne radiostacje działające w Nowym Jorku, a także stacja na Florydzie.
Pan Kotaba, przyjmując nagrodę z rąk prezesa KPA wydz. IL, powiedział o roli, jaką odegrał Polnet w latach Stanu Wojennego w Polsce. Zaznaczył jak ważne jest dla Polonii popieranie miejscowych polonijnych biznesów. Podziękował również wszystkim swoim pracownikom radia i telewizji oraz Wydziałowi Kongresu Polonii Amerykańskiej za to znaczące wyróżnienie.
Nagrodę za wybitne osiągnięcia w handlowych przedsięwzięciach otrzymała Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza POLISH AMERICAN CHAMBER OF COMMERCE (PACC). Nagrodę odebrał w imieniu organizacji prezes Henryk Kaźmierczak.
Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza powstała w 1994 w stanie IL jako niedochodowa organizacja zrzeszająca biznesy. Izba za cel stawia sobie promowanie małego i średniego biznesu, współprace polsko-amerykańską w dziedzinie wymiany handlowej.
Pan Kaźmierczak złożył gratulacje Kongresowi z okazji 65. rocznicy powstania i 40. Bankietu Dziedzictwa oraz serdecznie podziękował za docenienie działalności Izby Gospodarczej przez przyznanie nagrody.
Ksiądz Proboszcz Tadeusz Dzieszko (w środku) z gośćmi bankietu
Ksiądz Proboszcz Tadeusz Dzieszko z parafii św. Konstancji otrzymał nagrodę za doskonałe osiągnięcia w odgrywaniu przywódczej roli w środowisku polonijnym.
Odbierając nagrodę ksiądz w kilku słowach podziękował za uhonorowanie, nadmieniając, że jest to dla niego wielki zaszczyt i niespodzianka.
Nagrodę Prezesa KPA na stan IL za całokształt długoletniej oddanej pracy dla Krajowego KPA, a przede wszystkim dla Wydziału Illinois, otrzymała Eva Betka, która od 30 lat pracuje społecznie na rzecz KPA.
Pani Ewa po zakończeniu pracy jako dyrektor wykonawczy nadal czynnie udziela się w KPA. Piastowała wiele funkcji: była wiceprezeską KPA na stan IL i dyrektorką krajową Wydziału IL. Jest osobą, która wykonuje bardzo dużo ważnej niewidocznej pracy, nie oczekując za to uznania, jest znaną, cenioną i lubianą w środowisku polsko-amerykańskim.
Pani Eva Betka dziękując za nagrodę ze wzruszeniem nadmieniła, iż nie oczekiwała takiego wyróżnienia, gdyż pracuje dla Kongresu z zamiłowania. Był to dla niej szczególny wieczór, gdyż podczas uroczystości otrzymania nagrody towarzyszyła jej cała rodzina z mężem i dziećmi, którzy specjalnie przylecieli z Waszyngtonu.
Król i królowe z poszczególnych organizacji, które wręczały kwiaty wyróżnionym na bankiecie
Poniżej wspólna pamiątkowa fotografia z Bankietu Dziedzictwa, październik 2009
40 . Bankiet Dziedzictwa zakończyły występy zespołu Góralskiego „ SIUMNI” oraz modlitwa ks. Andrzeja Maśleniaka, a także podziękowanie za wzięcie udziału w uroczystościach, wygłoszone przez prezesa KPA na stan IL Kazimierza Chlebka.
Tekst: Krystyna Teller i Andrzej Mikołajczyk
Zdjęcia: Krystyna Teller
Zdjęcia z Bankietu Dziedzictwa w Galerii:
https://polishnews.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=310