Dr Victor Foryś – polonijnym kandydatem do Kongresu

Dr Victor Foryś

O POLONIJNYM KANDYDACIE DO KONGRESU

Znany polonijny lekarz – Dr. Victor Foryś (53. lata)– jest już oficjalnym kandydatem do amerykańskiego Kongresu w V. okręgu wyborczym. W minionym tygodniu, 26 listopada, zgłosił swoją kandydaturę do rejestru federalnego jako kandydat do Izby Reprezentantów.

4 grudnia miała miejsce konferencja prasowa w hotelu Allegro (171 W. Randolph) w śródmieściu Chicago, dla amerykańskich i polskich mediów. Dr. Foryś rozpoczął w ten sposób oficjalnie swoją kampanię wyborczą na kongresmana w 5.

Dr. Victor Foryś jest znanym lekarzem. Kieruje zespołem lekarskim w Central Medical Clinic w Chicago.  Współpracuje z kilkoma szpitalami. Zasiada w różnych profesjonalnych gremiach. Jego klinika świadczy usługi amerykańskim pacjentom, wśród nich są tysiące Polonusów. Bardzo cenią go rodzice małych dzieci, ze względu na to, że akceptuje programy ubezpieczeniowe nie tylko zamożnych osób, ale także te minimalne, stanowe jak np. AllKids, których niektórzy lekarze nie przyjmują lub przyjmują je z oporami. Pomaga też wielu seniorom, którzy korzystają z federalnych programów opieki zdrowotnej.

Dr Victor Foryś z małżonką , też lekarzem
Dr Victor Foryś z małżonką , też lekarzem
Dr Foryś prowadzi od 1986 roku publiczną edukację na temat zdrowia w polonijnych mediach. Znany jest również z promocji polskiej kultury w USA.

Dr Foryś jest również pasjonatem sportu. Przez wiele lat występował jako zawodnik w znanych zespołach amatorskich w pilce nożnej w USA jak: Wisła Chicago (która ma za sobą blisko 80.lat działalności) oraz Eagles (popularne polonijne Orly). Ten ostatni zespól zdobył kilkakrotnie mistrzostwo i wicemistrzostwo USA wśród amatorskich zespołów. Polonijny kandydat komentował także polonijne i amerykańskie wydarzenia sportowe, na antenie programów radiowych.

Warto tutaj dodać, że dr Foryś zna świetnie angielski ale także i polski.  Najpierw skończył z wyróżnieniami kryminologię na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Potem zdał egzaminy na studia prawnicze. Ostatecznie jednak zdecydował się na studia medyczne w Polsce. Studiował medycynę w Gdańsku w latach 1977-1983. Brał udział w strajkach studentów. Zna doskonale genezę gdańskiej i polskiej Solidarności. Jest pasjonatem historii.

Dr. Victor Foryś zyskuje od początku zdecydowane poparcie Polonii w Chicago. Spotkał się już z Frankiem Spulą, Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, aby zapoznać go z planami wyborczymi.

@Andrzej Mikołajczyk,

Chicago, USA, 1 grudnia 2008 r.

Dr. Victor Foryś z pacjenkami w Central Medical Clinic
Dr. Victor Foryś z pacjenkami w Central Medical Clinic