„Duet Szarża”

 

Słuchając najpiękniejszych polskich pieśni

Redakcja Polish News wybrała się do Koszalina, aby posłuchać pięknie wykonanych pieśni patriotycznych, przez „Duet Szarża”. Założycielami tego wspaniałego duetu są państwo Eugenia Cieszyńska i Janusz Kowalkowski.

….Dalej bracia, do bułata,
Wszak nam dzisiaj tylko żyć!
Pokażemy, że Sarmata
Umie jeszcze wolnym być.
Długo spała Polska święta,
Długo Biały Orzeł spał!
Lecz się ocknął i pamiętał,
Że on kiedyś wolność miał….

Są Piłsudczykami

Wspomniana para koszalińskich artystów, reprezentuje Środkowopomorski Okręg Związku Piłsudczyków. Pani Eugenia jest solistką Zespołu Reprezentacyjnego Związku Piłsudczyków. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest ona też laureatką licznych konkursów wokalnych. W wolnych chwilach, pani ta pisze chwytające za serce wiersze, które wydaje w pięknie zatytułowanych tomikach. Pan Janusz natomiast z zawodu jest muzykiem, kompozytorem, poetą, autorem rozlicznych pozycji książkowych, a także wielu płyt, na których prezentowana jest jego muzyka i niejednokrotnie tekst. Pan Janusz to niezrównany artysta operowych scen szczecińskich i wrocławskich.

Garść ziemi”

Duet Szarża, zadebiutował w rodzinnym mieście wspomnianej pary, w trakcie Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Eugenia i Janusz zaśpiewali tam utwory takie jak: „Nienarodzone Dzieci Syberii”, „Słońce Kazachstanu” oraz „Garść ziemi”. Szarża wykonuje też utwory posiadające wydźwięk romski, góralski, a przede wszystkim patriotyczny. Państwo Eugenia i Janusz, jako reprezentacja artystyczna Środkowopomorskiego Okręgu Związku Piłsudczyków w Koszalinie, oczywiście w trakcie swoich koncertów występuje w mundurach legionowych.

Aby czuć się prawdziwym Polakiem

W nawiązaniu do pieśni patriotycznych, należy podkreślić w tym miejscu, że towarzyszyły one naszym rodakom w najważniejszych wydarzeniach naszej historii. To one właśnie krzewiły w sercach dawnych pokoleń ducha polskości, wskrzeszały pamięć o naszych narodowych bohaterach, opowiadając o ich niebywałych czynach. Właśnie te pieśni w czasach klęsk i narodowego niebytu, przypominały o rozlicznych bitwach Polaków, zagrzewając kolejne pokolenia do zwycięskiego boju. Gdy śpiewa „Duet Szarża”, wówczas prezentowane przez nich pieśni patriotyczne są naszą polską modlitwą o lepsze jutro nas wszystkich.

Pieśni dla Naszego Kraju

W dużym stopniu pieśni patriotyczne przyczyniły się tego, że Nasz Kraj Polska, nigdy nie został wymazany z narodowej pamięci. Wtedy gdy wściekli zaborcy po roku 1795 wymietli Ją z wolnych narodów Starego Kontynentu, to właśnie dzięki pieśniom patriotycznym, Ona wciąż była żywa w naszych gorących sercach.

…Za ojców braci kości bielejące
W Sybiru śniegach, wśród Kaukazu skał
Sióstr, żon i matek naszych łzy gorące
Со wróg im hańbę w żywe oczy plwał
Za plemion całych zmarnowane lata
Со im w zepsuciu truto myśl i cześć
Za niecne jarzmo, cośmy wobec świata
Jęcząc i drzemiąc, mogli dotąd znieść…

Magiczna siła

Niezmierzoną moc, która tkwi w pieśniach patriotycznych doceniali zawsze prawicowi politycy i ci, którzy za poglądy polityczne dotkliwie byli represjonowani. Współtwórca polskiej niepodległości Józef Piłsudski, na lubelskim Zjeździe Legionistów w 1924 roku, gdy odśpiewano mu pieśń My Pierwsza Brygada”… powiedział ocierając łzy z twarzy… „Dziękuję panom za najdumniejszą pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”…

Dziwne losy

Pieśni legionowe mają ciekawe dzieje. Ich teksty, tak zrosły się z muzyką do nich wykonywaną, że trudno uwierzyć, iż te melodie w wielu przypadkach już istniały jako muzyka ludowa. Pieśni te, mają przeogromne zasługi w krzewieniu polskości na obczyźnie. Na nieludzkiej ziemi syberyjskiej tajgi, też Polacy potrafili śpiewać „Rotę” i „Dalej bracia do bułata”…Ciche brzmienia pieśni patriotycznych rozchodziły się na obozowych pryczach, kiedy to nie pewne było jutro wszystkich osadzonych w lagrach więźniów. W murach Pawiaka, słowo Polska było święte… wspominała o tym Jadwiga Murachowa nauczycielka z Warszawy. Tak więc tym bardziej cześć i chwała „Duetowi Szarża”, za podjęty trud w podsycaniu polskości i wiary w Wielką Ojczyznę, której na imię Polska.

Ewa Michałowska- Walkiewicz