XII Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej na Jasną Górę

 Piłsudczycy przed obrazem  Matki Boskiej Częstochowskiej, foto: Grzegorz Kuświk FB

XII Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej na Jasną Górę

W dniu 22 sierpnia 2024 roku, odbyła się tradycyjna pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej na częstochowską Jasną Górę. Od dwunastu lat, niestrudzenie nasi Piłsudczycy pielgrzymują do Częstochowy, oddając hołd Maryi, tak jak to przed laty uczynił Marszałek Józef Piłsudski, który przybył do klasztoru jasnogórskiego w 1921 roku w dniu 20 października. Przyjechawszy tam Marszałek dziękował Matce Bożej za zwycięską Bitwę Warszawską, którą Polacy nazywają zwyczajowo „Cudem nad Wisłą”, podczas której zgromili bolszewicką Rosję. Naczelny Wódz na Jasnej Górze, dziękował także za odzyskanie przez Polskę Niepodległości, po 123 latach niewoli narodowej.

W sto czwartą rocznicę

W tegoroczne pielgrzymowanie Piłsudczyków, jednocześnie wpisują się obchody 104 rocznicy rozegrania wspomnianej Bitwy Warszawskiej, uznawanej za jedną z największych i najbardziej znaczących bitew świata, a przede wszystkim Starego Kontynentu. Bitwa ta miała miejsce w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku i była decydującym starciem wojny polsko-bolszewickiej, które miało istotny wpływ na losy Europy.

Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”

J. Piłsudski

 Pisłudczycy z wizerunkiem Naczelnego Wodza Marszałka  Józefa Piłsudskiego  jako Obrońcy Ojczyzny na sztandarze związkowym

Piłsudczycy, zawsze pamiętają o słowach Naczelnego Wodza i kultywując pamięć o Nim, licznie przybywają do klasztoru jasnogórskiego, aby przed obliczem Matki Bożej „Hetmanki Żołnierza Polskiego i Legionisty” modlić się i dziękować jej za osobę Marszałka Piłsudskiego, za jego żołnierzy Legionistów i za wszystkich Piłsudczyków, a także za ich rodziny. Nie można w tym momencie nie wspomnieć, o zanoszonych wówczas modłach za naszą Ojczyznę, która właśnie teraz potrzebuje jak najwięcej Bożej opieki i interwencji.

Podczas koncertu Reprezentacyjnej Orkiestry Lubelskiego oddziału Związku Piłsudczyków w Bazylice NMP. Fot Grzegorz Kuświk FB

Cudowne wizerunki

Matka Boża w wizerunku obrazu jasnogórskiego i ostrobramskiego, widnieje na wszystkich sztandarach, jako patronka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Piłsudczycy, swoją niezwykłą patriotyczną postawą pokazują, że pamiętają o tamtych czasach i pragną aby osoba Niezwyciężonego Wodza Narodu kochanego przez wszystkich Polaków Marszałka Piłsudskiego, wrastała w narodową pamięć. Ważne jest aby każdy wiedział, że Józef Piłsudski był jednym z ojców polskiej wolności, który jest i pozostaje inspiracją dla wielu młodych patriotów.

Program pielgrzymki

Bogaty program, XII Pielgrzymki Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej na Jasną Górę sprawił, że była ona niezwykłym wydarzeniem. Spotkanie Piłsudczyków rozpoczęło się złożeniem wiązanek kwiatów w Kaplicy Pamięci Narodu. Następnie odbył się wspaniały koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Lubelskiego oddziału Związku Piłsudczyków w Bazylice NMP.

Po wspomnianym koncercie wszyscy przybyli na pielgrzymkę udali się do Bastionu św. Barbary, gdzie wysłuchano wystąpienia Prezesa Zarządu Krajowego ZPRP, Generała Związku Stanisława Władysława Śliwy. Po tym wystąpieniu miało miejsce tradycyjne przyznawanie stopni i awansów oficerskich, a także nadawanie odznaczeń związkowych zasłużonym dla organizacji członkom.

Małżeństwo zasłużonych Piłsudczyków

Order Honorowy dla Bronisława Seweryna- Błańskiego, przyznany przez Kapitułę Orderu Honorowego ZPRP w podziękowaniu za krzewienie idei i czynów Pierwszego Marszałka Polski, Józefa Piłsuskiego

Wyjątkowy przemarsz

Po tej związkowej uroczystości miał miejsce uroczysty przemarsz Piłsudczyków ze sztandarami do Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski, a następnie jako główny punkt pielgrzymki odbyła się Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Wspomniane nabożeństwo, odprawiono w intencji Ojczyzny, a także Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego żołnierzy Legionistów oraz członków Związku Piłsudczyków RP i ich rodzin. Mszę tę koncelebrował Naczelny Kapelan Związku Piłsudczyków RP, Gen. Dyw. Zw. Ks. Infułat dr Edmund Skalski wraz z Kapelanami Okręgów ZPRP.

Po zakończeniu Mszy wszyscy Piłsudczycy, którzy byli uczestnikami pielgrzymki, udali się na tyły klasztoru aby tam na schodach przed pomnikiem Jana Pawła II, zrobić sobie wspólne tradycyjnie zdjęcie.

Pamiątkowa fotografia Piłsudczyków

Występ CHOREA ANTIQUA

Uroczystości te, zostały zwieńczone przepięknym występem Zespołu Tańca Historycznego „CHOREA ANTIQUA” z Warszawy. Zespół ten specjalizuje się w Dworskich Tańcach Historycznych, którego przyjazd na tę niecodzienną uroczystość zorganizował pan Tadeusz Dobczyński, pułkownik oficer rezerwy rzecz jasna członek Związku Piłsudczyków.

Oddając hołd i cześć zebranym Piłsudczykom wspomniany zespół wykonał m.in takie utwóry jak: Polonez a-dur Fryderyka Chopina, Forets Paisibles, arię z opery Les Indes Galantes-Jean-Philippe Rameau. Zespołowi „CHOREA ANTIQUA”, towarzyszył wokalista zespołu Leo Wolotko Kunicki, który śpiewając chwytające za serce arie przyczynił się do większego splendoru tego przedstawienia, które raczej rzadko można oglądać i podziwić.

Śpiewa Leo Wolotko Kunocki (pierwszy z lewej)

Leo Wolotko Kunocki, posiada bogaty reperturar w którym można podziwiać jego zdolności wokalne. Jego repertuar to: klasyczne ballady i romanse, własne kompozycje w języku, francuskim, angielskim, rosyjskim, białoruskim i polskim oraz przeboje światowe.

Warto jest podkreślić, iż zespół „CHOREA ANTIQUA” działa już od 36 lat i należy do Fundacji CZE-NE-KA, Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt, którego prezesem jest pani Maria Czerwińska. Pani Maria Czerwińska, jest także choreografem zespołu i autorką tekstów, do utworów wykonywanych przez zespół.

Pamiątkowa fotografia zespołu  „CHOREA ANTIQUA” z Pisłudczykami.

Spotkanie z biskupem

Członkowie przybyłego do Częstochowy Związku Piłsudczyków, mieli także okazję spotkać się po zakończeniu oficjalnych uroczystości z księdzem biskupem Markiem Mendykiem, duszpasterzem Diecezji Świdnickiej.

Foto dzieki uprzejmości Grzegorza Kuświka FB

To spotkanie było dowodem na silne związki między Kościołem, a środowiskiem patriotycznym, jakie oczywiście reprezentują Piłsudczycy. Uroczystości te, zakończono pięknym Apelem Jasnogórskim, po którym zostało udzielone wszystkim członkom tego związku błogosławieństwo przez Naczelnego Kapelana Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Tadeusz Dobczyński- pułkownik, oficer rezerwy z członkami zespołu CHOREA ANTIQUA

Osoby, które zainteresowane są działalnością związku lub dołączeniem w jego szeregi, mogą znaleźć stosowne informacje o Związku Piłsudczyków na oficjalnej stronie internetowej:

https://pilsudczycy.pl/

K. Teller

Fot: Polish News-Krystyna Teller