Katedra polowa: upamiętnienie kapelanów Polskiej Organizacji Wojskowej

Katedra polowa: upamiętnienie kapelanów Polskiej Organizacji Wojskowej

Podczas zorganizowanych przez Okręg Mazowiecki Związku Piłsudczyków RP w katedrze polowej uroczystości 20 października upamiętniono kapelanów Polskiej Organizacji Wojskowej. Podczas Mszy św. modlono się za poległych i zmarłych księży związanych z POW oraz odsłonięto tablicę epitafijną im poświęconą. Następnie odbyła się konferencja poświęcona historii i pracy kapelanów w organizacji.

Mszy św. w katedrze polowej przewodniczył proboszcz, ks. płk Sebastian Piekarski. Koncelebrowali ją m.in. ks. płk Związku Piłsudczyków Krzysztof Gołębiewski, kapelan Okręgu Mazowieckiego ZP oraz ks. płk SG Zbigniew Kępa. W liturgii udział wzięli członkowie Związku Piłsudczyków RP, w tym Zarząd Okręgu Mazowieckiego ZP na czele z generałem broni Związku Piłsudczyków Wiesławem Leszkiem Ząbkiem, Strzelcy Rzeczypospolitej, uczniowie I LO PUL w Wołominie im. 111 Eskadry Myśliwskiej oraz Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena w Piastowie, a także przedstawiciele Bractwa Kurkowego.

foto:polishnews.com

Uroczystość uświetniło pięć pocztów sztandarowych na czele z pocztem sztandarowym Okręgu Mazowieckiego Związku Piłsudczyków RP.

Ks. płk Sebastian Piekarski powitał zebrane w katedrze środowisko piłsudczyków. Przypomniał też, że XXIX Niedziela zwykła jest także obchodzona jako niedziela misyjna. Przypomniał o ewangelizacyjnym charyzmacie Kościoła i wezwał do modlitwy za misjonarzy oraz o powołania kolejnych osób do pełnienia takiej służby.

W czasie kazania ks. Krzysztof Gołębiewski przypomniał historię Polskiej Organizacji Wojskowej. – Ogółem przez szeregi organizacji przeszło ponad 50 tys. ludzi – powiedział, przypominając znaczny wkład, jaki wniosła w odzyskanie przez Polskę niepodległości. – Zmobilizowane siły Polskiej Organizacji Wojskowej weszły w skład odrodzonego Wojska Polskiego – dodał.

Kapelan przywołał relację historyka prof. Piotra Łossowskiego o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. „Załamanie się władzy w Polsce, zostawienie broni i mienia Polakom traktowano w Niemczech jako coś poniżającego, wstydliwego, coś, o czym chciano by, lecz nie potrafiono, zapomnieć. (…) Natomiast we wspomnieniach Polaków dni listopadowe zapisały się jako czas triumfu i chwały. Polska została wyzwolona”.

Przypominając o kapelanach działających w Polskiej Organizacji Wojskowej ks. Gołębiewski zaznaczył, że „niewiele wiadomo o ich pracy w jej szeregach”. Przedstawił sylwetkę jednego z duchownych, ks. Bronisława Michalskiego – służącego w POW w Ciechanowie, aresztowanego przez Niemców, następnie kapelana Wojska Polskiego, jednego z najbliższych współpracowników biskupa polowego Józefa Gawliny. Jako innego zasłużonego kapłana, służącego w POW przedstawił ks. Jerzego Sienkiewicza z diecezji wileńskiej, więzionego przez Rosjan oraz później – za działalność w POW – przez Niemców, również kapelana w Wojsku Polskim.

Fot: polishnews.com

Ks. Krzysztof Gołębiewski przywołał rotę przysięgi, w której kapłani należący do POW ślubowali posłuszeństwo władzom, wierność obowiązkom, wypełnianie rozkazów z gotowością, dochowanie tajemnic „co do istnienia, składu i prac Organizacji”. Zaznaczył, że przysięgali „sprawie Niepodległego Państwa Polskiego wszystkie siły, krew i życie poświęcić”. – Pamiętajmy o tej organizacji i jej żołnierzach, docenianej przez wrogów, a także współczesnych im rodaków, o kapłanach, którzy w niej służyli w myśl zasady złotoustego kaznodziei bp. Władysława Bandurskiego, iż „służba Ojczyźnie kapłaństwem jest” – zakończył.

Tablicę w hołdzie kapelanom POW ufundowaną przez Związek Piłsudczyków poświęcił ks. płk Sebastian Piekarski. Odsłonili ją przedstawiciele zarządu Okręgu Mazowieckiego ZP. Następnie delegacje zarządu Okręgu, szkół mundurowych oraz kapelan złożyli wiązanki kwiatów.

foto:polishnews.com

W sali konferencyjnej wręczone zostały odznaczenia. Biskup polowy Wiesław Lechowicz uhonorował Srebrnym Krzyżem Biskupa Polowego Deo et Patriae płk. Związku Piłsudczyków Wiktora Krzysztofa Cygana, medalem „Milito Pro Christo” Janusza Kuligowskiego oraz medalami Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko gen. broni Związku Piłsudczyków Wiesława Leszka Ząbka, gen. dyw. Związku Piłsudczyków Józefa Melaka, gen. bryg. Związku Piłsudczyków Andrzeja Zdzisława Grabowskiego, płk. Związku Piłsudczyków Tadeusza Dobczyńskiego i płk. Związku Piłsudczyków Stanisława Zielińskiego.

Odznaczeni medalem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszk0/fot: polishnews.com

Medale Błogosławionego Księdza  Jerzego Popiełuszko/ fot: polishnews.com

 Odznaczony, płk. Związku Piłsudczyków, Tadeusz Dobczyński/

fot: polishnews.com

Następnie otwarto wystawę okolicznościową, poświęconą Polskiej Organizacji Wojskowej. Odbyła się także konferencja popularno-naukowa o POW i pracy kapelanów w niej.

Przed otwarciem wystawy

Fragmenty wystawy. Foto: polishnews.com

 

***
Polska Organizacja Wojskowa to tajna organizacja wojskowa działająca w latach 1914–1921, początkowo na terenie Królestwa Polskiego, potem także w Rosji i innych ziemiach zaboru rosyjskiego oraz na terenie zaboru austriackiego. Organizacja uznała zwierzchnictwo Józefa Piłsudskiego jako komendanta Wojsk Polskich. Weszła w skład Zjednoczenia Organizacji Niepodległościowych. 22 października 1914 r. nadano jej nazwę Polska Organizacja Wojskowa.

Źródło:

Ordynariat Polowy

https://ordynariat.wp.mil.pl/

Tekst: Paulina Piątkowska
Zdjęcia: Paulina Piątkowska (Msza św., odsłonięcie tablicy), ks. płk SG Zbigniew Kępa (odznaczenia)