Dzień Kobiet

kobiet

 

kobiet Geneza święta

Za pierwowzór wspomnianego Dnia Kobiet przyjmuje się obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia, czyli święto tych, które dają życie. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami, a przede wszystkim spełniali ich życzenia.

W Ameryce Północnej

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet, mają swój początek z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Miały one swój początek przez ogólnokrajową demonstrację Socjalistycznej Partii Ameryki. Demonstracje te miały na celu, danie pełnych praw kobietom, bo to one mają przeogromną rolę do spełnienia w społeczeństwie. To one w Nowym Jorku, zapoczątkowały strajk, przeciwko złym warunkom pracy w zatrudniającym je w przemyśle odzieżowym. Strajkujące wówczas kobiety, zostały zamknięte w fabryce przez właściciela. W pożarze, który wtedy wybuchł w budynku, zginęło 126 kobiet.

W Danii

W 1910 roku, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał za zadanie służyć krzewieniu praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla ich praw wyborczych. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane zostały do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.

 

W innych krajach Europy

 Dnia 19 marca 1911 roku, po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, a także walczono wtedy o ustanowienie praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych.

Tuż przed wojną

W latach 1913-1914, podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne. Tego dnia święto było obchodzone po raz pierwszy w Rosji. Wiece odbyły się wówczas w ostatnią niedzielę lutego, co według kalendarza gregoriańskiego miało miejsce dnia 8 marca. Tego dnia Dzień Kobiet obchodzony był także i w innych krajach. W 1917 roku, Rosjanki zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój”. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Po rewolucji mającej miejsce w roku 1917, feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj, przekonała Lenina, do uczynienia tego dnia oficjalnym świętem w Rosji.

Dziś też, musimy pamiętać o kobietach, bez których walka proletariacka, udział w powstaniach i dwóch wojnach światowych, nie byłby możliwy. Z różą i należną dla nich czcią, uczcijmy wspólnie ten dzień.

 

EWA MICHAŁOWSKA – Walkiewicz

[email protected]