Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. Celebruje się je między świętami państwowymi: takimi jak 1 maja, zwany Świętem Pracy, jak też 3 Maja dzień ustanowienia Konstytucji polskiej na Sejmie Wielkim w roku 1791. Dnia 2 maja, obchodzony jest też Dzień Polonii zagranicznej.

Dzień wolny od pracy

Prawdziwi polscy patrioci w tym dniu, od chwili ustanowienia tego święta brali udział w wielu akademiach i spotkaniach narodowych. Tego dnia właśnie, organizowane były różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu, w dniu 2 maja 2009 roku, ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych w górę parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi. W czasie epidemii, wszyscy oddani Polsce obywatele, mogą posłuchać bogatego patriotycznego repertuaru radiowego lub telewizyjnego, podkreślającego wspomniane święto. Nawet na odległość, zawsze możemy być razem w tym Wielkim Dniu.

Żołnierze polscy

Dnia 2 maja w 1945 roku, polscy żołnierze, zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec, umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa i na Reichstagu. Dzień Flagi właśnie, nawiązuje do tego zdarzenia.

Polska flaga podniesiona na szczycie berlińskiej kolumny zwycięstwa po bitwie o Berlin. Zdjęcie Wojska Polskiego.


Źródło: Polish flag raised on the top of Berlin Victory Column after Battle of Berlin image – Free stock photo – Public Domain photo – CC0 Images (goodfreephotos.com)

Ewa Michałowska- Walkiewicz