Evgen Malinovskiy, charyzmatyczny „Syberyjski Bard” znów w Chicago!

 

W ubiegłą sobotę w wypełnionej sali Art Gallery Kafe dał swój pierwszy koncert dla słuchaczy pamiętających go z lat poprzednich, jak i dla sporej grupy nowych fanów…Charyzmatyczny, silny, a jednocześnie ujmujący w swojej prostocie głos artysty przemieszany doskonałą autorską konferansjerką przywołał wśród zebranych atmosferę minionych studenckich, czy harcerskich lat, gdyż własnie wtedy słuchało sie tych utworów w dawnym kraju…

Było więc o milości, zdradzie, wyzwaniach dnia codziennego, z odrobiną zadumy nad tym, co nas czeka u kresu drogi. Publiczność reagowała bardzo spontanicznie nie pozwalając artyscie zejść ze sceny mimo późnej pory, prosząc o coraz to inne utwory, których tytuły padały z ust oczarowanych widzów…Niezrównane wykonania „Koni Narowistych” Wysockiego, czy „Balonika” lub „Modlitwy” Okudżawy przeszywały zebranych swoją ekspresją i dosłownie przyprawiały o przysłowiową „gęsią skórkę”. Od paru lat Evgen oddawał się w Polsce również sztuce aktorskiej wystepując w kolejnych sztukach teatralnych, czy takich superprodukcjach filmowych jak „Syberiada” czy „Bitwa Warszawska 1920”. Nagrał też trzy płyty, które podczas sobotniego koncertu rozeszły się w mgnieniu oka.

Na kolejne spotkania artystyczne ( bo tak Evgen woli mówić o swoich koncertach) zapraszamy już w ten czwartek, 2/27 do Chopin Theatre, w sobotę 3/01 do aneksu Centrum Kopernikowskiego, w piątek 3/07 do Staropolskiej na Belmont i wreszcie na pożegnalny wieczór w sobotę 3/08 do Art Gallery Kafe.

Więcej informacji: (773) 457-7267, www.allsoulsjazz.com lub na Facebook’u (Evgen Malinovskiy, Zaduszki Jazzowe).

Przyjdźcie Państwo, posłuchajcie i dajcie znać znajomym…
Pozdrawiam
Evgen Malinovskiy

 

Evgen Malinovskiy – aktor filmowy i teatralny, muzyk, charyzmatyczny pieśniarz, twórca Międzynarodowego Festiwalu Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego. Urodził się w Biełowie na Syberii. Studiował w Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury, z wykształcenia jest dyrygentem orkiestry estradowej. Wraz z zespołem „Rawnodienstwie” (Równonoc) znalazł się w „Encyklopedii Omskiej Sceny Rockowej 1965-2003” wydanej w Omsku w roku 2003.

Od 1992 mieszka w Polsce. W 1993. rozpoczął, trwającą do dziś, przygodę z filmem w „Opowieściach weekendowych” Krzysztofa Zanussiego. Najnowsze produkcje z udziałem Evgna Malinovskiego to m. In. filmy „Historia Roja” Jerzego Zalewskiego, „Księstwo” Andrzeja Baranskiego, „Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana, „Syberiada polska” Janusza Zaorskiego, seriale „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”, „Pierwsza miłość”, a także spektakl Janusza Dymka „Czarnobyl, cztery dni w kwietniu”, przygotowany z okazji 25. rocznicy awarii elektrowni w Czarnobylu w ramach Sceny Faktu.

W 2004 roku artysta wrócił do tradycji muzycznych, wyniesionych z rodzinnego domu. Wtedy też powstał Jego solowy projekt „Syberyjski bard zaprasza”. Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu. Są to utwory m. in. Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma. Evgen śpiewa po rosyjsku i po polsku, akompaniując sobie na gitarze akustycznej. Komentarze i didaskalia w języku polskim, poprzedzające każdy utwór, stanowią nieodłączny element jego koncertów.

Evgen jest autorem aranżacji i opracowań wszystkich pieśni, które znajdują się na jego płytach. Daleko odbiegające od stereotypu, świeże a jednocześnie niezrównanie szczere, płynące z głębi duszy interpretacje, niosą nowe spojrzenie na twórczość rosyjskich bardów. Pełne temperamentu wykonania nie ujmują liryzmu i zadumy tekstom – nadal pozostają one głęboko refleksyjne i przepojone rosyjską nostalgią.

Evgen śpiewa po rosyjsku i po polsku, akompaniując sobie na gitarze akustycznej. Komentarze i didaskalia w języku polskim, poprzedzające każdy utwór, stanowią nieodłączny element jego koncertów.

Każdy recital w wykonaniu Evgena to niezapomniany wieczór, przesycony nostalgią, naznaczony odrobiną filozoficznej zadumy, ale niepozbawiony humoru i nutki ironii. Dobór repertuaru jest staranny i przemyślany – klasyka rosyjskiej pieśni bardowskiej spleciona ze współczesną piosenką poetycką. 

Koncerty w całej Polsce, ale też zagranicą – w Rosji, Finlandii, Niemczech, USA, na Litwie – mają za zadanie nie tylko przybliżać kulturę rosyjską lecz także prowokować do refleksji nad słowiańską wspólnotą, refleksji nad relacjami między ludźmi różnych narodowości. Udowadniają, że możemy się wzajemnie poznawać i rozumieć przez muzykę, przez ekspresję, nawet wtedy, gdy mówimy różnymi językami i wywodzimy się z innych kultur…

W cyklu „Syberyjski bard zaprasza” artysta wydał 3 płyty: „Prolog” ( 2006 ), „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste” ( 2008), „Śladem Okudżawy” (2011).

Evgen Malinovskiy jest autorem aranżacji i opracowań wszystkich pieśni, które znajdują się na Jego płytach. Daleko odbiegające od stereotypu, świeże a jednocześnie niezrównanie szczere, płynące z głębi duszy interpretacje, niosą nowe spojrzenie na twórczość rosyjskich bardów. Pełne temperamentu wykonania nie ujmują liryzmu i zadumy tekstom – nadal pozostają one głęboko refleksyjne i przepojone rosyjską nostalgią.

Polecamy niezapomniane przeżycia…Wysocki, Okudżawa, piosenki i ballady autorskie Evgena….każdy koncert jest unikalnym wydarzeniem artystycznym…Evgen Malinovskiy ma w swoim repertuarze setki nostalgicznych, lirycznych, wesołych i smutnych songów, ballad i poetyckich wzruszeń. Wpadnijcie i posłuchajcie!

Evgen Malinovskiy ukończył studia na Wydziale Aktorskim Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie (WSKiMS). Studiował także na wydziale aktorskim w Northeastern Illinois University w Chicago.

Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, zadebiutował w roli scenarzysty i reżysera przygotowując spektakl „Na planecie Wlad Wysocki”. Spektakl powstał dla uczczenia rocznicy śmierci Włodzimierza Wysockiego, został wysoko oceniony przez media i wystawiany był kilkakrotnie w Chicago.

W latach 2007-2012 występował na scenie Teatru Polonia w roli Włodzimierza Wysockiego, w spektaklu „Rajskie jabłka” Raszyda Tuguszewa.

 

JANUSZ R. KOWALCZYK w swojej recenzji na łamach „Rzeczpospolitej” z dnia 26-go stycznia 2007 napisał: …Niesamowita witalność, ekspresja przekazu i charakterystyczny chrapliwy baryton w głosie Jewgienija Malinowskiego sprawiają, że zapomina się, iż nie są to wykonania oryginalne. …niebywała łatwość w przechodzeniu od dialogów dośpiewu wzbudzają podziw i szacunek dla warsztatowej perfekcji rosyjskiej szkoły aktorstwa. Z „Rajskich jabłek” w Polonii wychodzi się z satysfakcją obcowania ze sztuką, która nikogo nie pozostawia obojętnym.

Zagrał w spektaklach dyplomowych WSKiMS, takich jak: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Pogrzebać umarłych” Irvina Show, „Łysa śpiewaczka” Eugene’a Ionesco, „Trzy siostry” Antoniego Czechowa.

W 2004 roku artysta wrócił do tradycji muzycznych, wyniesionych z rodzinnego domu. Powstaje projekt „Syberyjski bard zaprasza”.