FESTIWAL FILMU POLSKIEGO W AMERYCE

Juz za dwa dni nastapi uroczyste otwarcie 24. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, najwiekszej cyklicznej polskiej imprezy kulturalnej poza Polska oraz najobszerniejszego przegladu polskiego kina poza Krajem.

Chicago zyje polskim filmem! W listopadzie kazdego roku na ponad dwa tygodnie Chicago staje sie stolica polskiego filmu. Setki autobusow jezdzacych po miescie, billboradow przy autostradach i na ulicach miasta reklamuja najlepsze polskie filmy ostatnich miesiecy. Zainteresowanie znaczacych mediow podkresla, ze impreza jest rowniez doceniania w srodowiskach profesjonalnych. Liczne wywiady z tworcami, m.in. w nadawanym na caly kraj programie National Public Radio, przyczyniaja sie do popularyzacji polskiego kina w srodowisku zainteresowanych widzow amerykanskich.

Festiwal, wymieniany przez New York Times jako „jedna z pieciu najwazniejszych imprez filmowych w Ameryce promujacych kino europejskie”, a przez Chicago Tribune nazywany „historia sukcesu”, pokaze w tym roku ponad 70 filmow fabularnych i dokumentalnych, nakreconych przez polskich tworcow na calym swiecie, od Mazur po Himalaje, od Paryza po Argentyne i Zambie. Festiwal odbywac sie bedzie w pieciu glownych osrodkach filmowych, a osobno uczestniczyc w nim beda uczniowie chicagowskich szkol i miejscowych uczelni.

Jest to jedyna okazja obejrzenia na duzym ekranie znacznej czesci najnowszej polskiej produkcji filmowej.

Tegoroczny festiwal otworzy na specjalnym przedpremierowym pokazie znakomity  i dlugo oczekiwany film MOJ ROWER w rezyserii Piotra Trzaskalskiego, wybitnego polskiego tworcy filmowego (Edi, Mistrz). Film zostal juz entuzjastycznie przyjety przez publicznosc festiwalowa w Azji, Australii i w Polsce. Opowiada o milosci, przyjazni, rodzinie, trudnosciach w wyrazaniu uczuc. Akcja filmu dzieje sie we wspolczesnej Polsce. Ranek. 70-letni Wlodek (fantastyczny debiut filmowy Michala Urbaniaka, znakomitego muzyka jazzowego) znajduje list, w którym zona powiadamia go o swoim odej Wiadomoywoluje szok. Wlodek traci przytomnoNastepnego dnia odwiedzaja go w szpitalu syn i nastoletni wnuk. Syn Pawel (Artur Zmijewski) jest odnoszacym sukcesy pianista i mieszka w Berlinie, wnuk Maciek przylecial do dziadka z Anglii, gdzie mieszka z matka i chodzi do szkoly. Pawel i Maciek od lat nie utrzymywali ze soba kontaktu. Sa wzburzeni faktem, ze ich mama i babcia odeszla do innego mezczyzny. Postanawiaja ja odszukarzywieo domu…

Ceremonie zamkniecia festiwalu 18 listopada o godz. 4:00 po poludniu uswietni specjalny przedpremierowy pokaz filmu OBLAWA w rezyserii Marcina Krzysztalowicza. Ten trzymajacy w napieciu psychologiczny thriller, nagrodzony Srebrnymi Lwami na ostatnim festiwalu w Gdyni, porusza kwestie odpowiedzialnosci w ekstremalnych warunkach. Jego akcja toczy sie podczas II wojny swiatowej w lasach Dolnego Slaska, gdzie walczy o przetrwanie grupa wycienczonych partyzantow. Kapral Wydra (w tej roli znakomity Marcin Dorocinski), specjalista od wyrokow na Niemcach i kolaborantach, sumiennie i z zimna krwia spelnia powierzona mu funkcje egzekutora. Z rutyny wytraca go rozkaz zlikwidowania kolegi ze szkolnej lawy (Maciej Stuhr). Film stawia pytanie o to, kto posiada moralne prawo do sadzenia i wymierzania kary.

Formula festiwalu pozwala na szerokie przedstawienie calej polskiej produkcji filmowej od przebojow kasowych po filmy ambitne, z zalozenia przeznaczone dla mniejszej grupy odbiorcow. W tegorocznym programie znajda sie m.in.: YUMA Piotra Mularuka, SPONSORING Malgoski Szumowskiej, LISTY DO M. Mitji Okorna, WYMYK Grega Zglinskiego, SUPERMARKET Macieja Zaka, BIG LOVE Barbary Bialowas czy wreszcie 80 MILIONOW Waldemara Krzystka, tegoroczne polskie zgloszenie do Oskara w kategorii filmow obcojezycznych. Wiekszosc filmow posiada angielskie napisy. Wsrod zaproszonych gosci znajda sie znakomici polscy artysci filmowi.

Osobna sekcje imprezy stanowia programy pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Telewizji Polskiej TVP poswiecone postaciom Janusza Korczaka oraz Bruno Schulza. Znajduja sie tutaj rowniez malo znane filmy dokumentalne czy programy dla dzieci.

Tegorocznym laureatem prestizowej nagrody „Skrzydel” , przeznawanej przez Festiwal Filmu Polskiego tworcom polskich lub pochodzenia polskiego za dokonania w dziedzienie sztuki filmowej poza Polska jest rezyser Pawel Pawlikowski. W programie zaprezentowany zostanie jego najnowszy film KOBIETA Z PIATEJ DZIELNICY z Ethanem Hawke, Kristin Scott Thomas i Joanna Kulig.

Zaproszenia na Ceremonie Otwarcia w Muvico Rosemont 18 (po ktorej nastapi oficjalne przyjecie w Towarzystwie Sztuki z udzialem swietnego chicagowskiego mistrza kuchni Jordana Spritza oraz znanej festiwalowej publicznosci Violety Rendon z zespolem) w dniu 2 listopada mozna nabyc w cenie $ 80.00 od osoby, kup bilety  lub w biurze festiwalu pod numerem 773.486.9612. Liczba zaproszen jest ograniczona. Bilety tylko na film Otwarcia kosztuja $ 28.00. kup bilety Popularne wsrod widzow karnety festiwalowe na 7 wybranych programow (nie obejmujace Gali Otwarcia i Zamkniecia) kosztuja jedynie $ 75.00, kup karnety:

Glownymi sponsorami XXIV Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce sa: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Senat RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, State Farm Insurance, Muvico Theatres, Dishnet oraz Star-Tech Glass. Glownym sponsorem medialnym jest itvn.

Informacje i rezerwacje biletow, karnetow i zaproszen w biurze PFFA pod numerem 773.486.9612 oraz na stronie festiwalu: www.pffamerica.com