Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej

Festwal

W centrum kultury eSTeDe w „Ogrodach Wyobraźni” odbył się dzisiaj poraz pierwszy w Gnieźnie „Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej”. Patronat honorowy nad imprezą objęli:

– metropolita Gnieźnieński prymas Polski Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk,

– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

Gościem honorowym był Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Festiwal został zoorganizowany przez senatorów z Wielkopolski przy współpracy Starostwa Powiatowego oraz Hoteli „Pietrak”.
Festwal
Wśród głównych celów festiwalu, jakie postawili sobie organizatorzy warto zaznaczyć:

  1. – Promocja Wielkopolski i regionu poprzez prezentację tradycyjnej kuchni regionalnej,
  2. – Pobudzenie do działania Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń wielkopolskich.

Podczas festiwal można było spróbować wiele potraw z tradycyjnej kuchni regionu, porozmawiać z osobami, które je przygotowały. Przy odrobinie szczęścia może i nawet można było dostać przepis na jakiś smakowity kąsek albo poznać jakomś ciekawą metodę, trik, który możnaby później zastosować w kuchni.

Gniezno
Główną atrakcją festiwalu był konkurs kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich. Wiele kół z powiatów województwa wielkopolskiego dotarło do naszego miasta, aby przedstawić swoje potrawy i zaskarbić sobie głos jury. A jury nie miało łatwego zadania, te wszystkie smakołyki, potrawy, zapachy, mogły i zapewne dekoncentrowały oceniających.

  1. Konkurs na najlepszą drużynę – jury w tym konkursie składało się z przedstawicieli dziennikarzy mediów, które były wśród partnerów medialnych festiwalu.
  2. Konkurs gotowania „na żywo” – każda z drużyn w ciągu 45 minut musiała przygotować dowolną potrawę. Ocenie podlegały: smak potrawy, wygląd, zapach, ale także sposób prezentacji. W sklad jury wchodzili:

·                                Dariusz Pilak – Starosta Gnieźnieński,

·                                Wojciech Gubański – szef kuchni restauracji sieci Hoteli Pietrak,

·                                Starostowie powiatów, którzy zostali wytypowani przez senatorów.

Oprócz konkursu kulinarnego, stoisk wystawiających różnej maści potrawy i przekąski, odbywał się również pokaz kulturalny w amfiteatrze eSTeDe. Moglismy posłuchać kabaretów, piosenek, oglądać tańce. Wielu odwiedzających festiwal oglądało program kulturalny, było widać, że podobał się on widowni. Świadczy to dobrze o doborze programu, ale także o artystach, którzy go prezentowali. Ich trud przygotowania się do występu opłacał się i mysle, iż smiało można powiedzieć, że schodzili ze sceny usatysfakcjonowani własną pracą.

Zapraszamy do obejrzenia krotkiej relacji wideo prezentującej organizatorów oraz uczestników festiwalu:

http://www.pulsgniezna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1256:festiwal-tradycyjnej-kuchni-wielkopolskiej&catid=56:news&Itemid=99

Źródło: Puls Gniezna

 

Konkurs składał się tak naprawdę z dwóch konkursów: