Floryda wybrała Jarosława Kaczyńskiego

wybory

 

 

wybory Jarosław Kaczyński               150

Bronisław Komorowski          107

Grzegorz Napieralski               17

Marek Jurek                          2

Janusz Korwin-Mikke               5

Andrzej Lepper                      1

Kornel Morawiecki                  0

Andrzej Olechowski                8

Waldemar Pawlak                  1

Bogusław Ziętek                    1

 

 

Adam Narkiewicz, 25 letni student zagłosował jako pierwszy na Florydzie

Autor zdjecia: Jerzy Bogdziewicz

Do głosowania zgłosiło się 300 osób, oddano 292 ważne głosy. W porównaniu z wyborami sprzed 5 laty, gdzie w tym samym lokalu wyborczym głosowało tylko 100 osób, jest to trzykrotnie więcej.

Zapytany o powody zwiększonej frekwencji, Przewodniczący Komisji Wyborczej, pan Jerzy Olszewski odpowiada:  “Moim zdaniem napięcie emocjonalne spowodowane niedawną tragedią narodową przekłada się na zwiększone zainteresowanie wyborami. Warto również podkreślić wzmożony udział młodzieży w sobotnich wyborach na Florydzie. Dało się również zauważyć integrację pokoleń. Młodzi ludzie przychodzili często z rodzicami. Głosowały całe rodziny.”

 Ania

Wybory prezydenckie w lokalu wyborczym Obwodowej Komisji Wyborczej nr 161 w Pompano Beach na Florydzie

Autor zdjęcia: Małgorzata Saracen

 “ Niektórzy z wyborców musieli pokonać wielkie odległości, aby dostać się do lokalu wyborczego. Przykładem jest tu małzeństwo z Atlanty, które podróżowało ponad 11 godzin i pokonało dystans 1100 km aby  uczestniczyć w I turze wyborów. Miejmy nadzieję, że starczy im wytrwałości, żeby przyjechać tu jeszcze raz 3 lipca na II turę….” mówi inny członek Komisji Wyborczej, pan Jerzy Bogdziewicz. Opowiada on również o młodym człowieku, studencie z Gainsville, który jako pierwszy zagłosował na Florydzie.

 “ Pan Adam Narkiewicz podróżował do nas nocą ponad 500 km i czekał  pod drzwiami na otwarcie lokalu wyborczego. Punktualnie o 6 rano zagłosował. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że był on pierwszym Polakiem głosującym na naszej półkuli. “

 Floryda Innym przykładem obywatelskiego zaangażowania jest pan Rafał Ligenza, student teologii z Michigan, który przebywając  na wakacjach na Florydzie jechał kilka godzin w jedną stronę, aby zagłosować. Takich przykładów można podać dużo więcej. Niestety nie wszyscy, którzy chcieli głosować mogli to uczynić.  Dla wielu   przebywających od dawna w Stanach Zjednoczonych emigrantów ważność paszportów polskich wygasła a przyspieszony termin wyborów prezydenckich spowodował, że nie zdążyli wyrobić nowych paszportów. Niektórzy z nich przybyli do lokalu wyborczego w Pompano Beach jako obserwatorzy, aby swoją obecnością podkreślić, że czują się Polakami i że wybory prezydenckie są dla nich  wielkim wydarzeniem.

 

Integracja pokoleń: prof. Zdzisłw Wesołowski, Prezydent KPA na Florydzie wita przed lokalem wyborczym młodego wyborcę. Rafal Ligenza, student teologii jechał kilka godzin do Pompano Beach aby zagłosować. Autor zdjęcia: Ania Navas

 Komisja

Na zdjęciu członkowie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 161 na Florydzie: siedzą: Ewa Otfinowska zastępca przewodniczącego Komisji, Jerzy Bogdziewicz, Jerzy Olszewski przewodniczący Komisji Wyborczej, Paweł Kotowski ( Konsulat RP), Edward Sosnówka.

Stoi: mąż zaufania z ramienia PIS-u Leszek Saracen

 

Autor zdjęcia: Prof. Zdzisław Wesołowski

Floryda wybory

Przed lokalem wyborczym na Florydzie. Na zdjęciu od lewej: Jerzy Bogdziewicz, członek Komisji Wyborczej, Maria Trawinska, Malgorzata Saracen, Wlodzimierz Trawinski, w-ce Prezes Klubu Polskiego „Polonez”, prof. Zdzisław Wesołowski, Prezes KPA na Florydzie.

Autor zdjęcia: Ania Navas

Konieczność wykazania się ważnym paszportem polskim będzie również obowiązywała wyborców w II turze wyborów, które odbędą się  na terenie Stanów Zjednoczonych  w sobotę, 3 lipca br.

Jeszcze nie jest za późno, aby zarejestrować się do II tury wyborów, nawet jesli ktoś nie zgłosił się do głosowania w I turze.

Floryda należy do waszyngtońskiego okręgu wyborczego a zgłoszenie do spisu wyborców można wnieść do konsula ustnie, pisemnie, telefonicznie, faxem lub przez internet.

 Wydział Konsularny Ambasady RP

2224 Wyoming Ave. NW

Washington, DC 20008

 tel: (202) 234 3800 wewn. 2201 lub 2202

fax: (202) 328 2152

e-mail:   [email protected]  

 Osoby, które zostały wpisane do spisu wyborców w I turze nie muszą się rejestrować ponownie do II tury.

Zapraszamy do lokalu wyborczego w Pompano Beach w sobotę 3 lipca od 6 rano do 8 wieczór. Cenny jest każdy głos!

Na Florydzie  lokal wyborczy mieści się przy Polskiej Misji Katolickiej Matki Boskiej Częstochowskiej, 2400 NE Street, Pompano Beach, Fl 33062.

Autor:   Ania Navas