Fontanna wspomnień

 

Ostatni dzień miesiąca maja, poświęcony jest pamięci Polaków, których los i niesprawiedliwość społeczna, rzuciły w okowy syberyjskiej tajgi. Niejednokrotnie ich dzieciństwo i lata młodości, spełzły na tułaczce po nieludzkiej ziemi.

Gest Pomorzan

 W Gdańsku, Stowarzyszenie Miłośników Historii, ufundowało Fontannę Wspomnień, która przypomnieć ma wszystkim o tym, co przeszli Polacy na zsyłce. Dziś możemy się cieszyć wolnością naszego słowa i naszych poglądów. Ale wtedy, gdy naszej ojczyzny nie było na mapach świata, w naszych granicach rządził terror i wszelka niesprawiedliwość.

 Słuchając wspomnień

 Przy Fontannie Wspomnień, będą sukcesywnie gromadzić się ludzie, którym nie obca jest historia naszego narodu. Tutaj będą odbywać się uroczyste wieczorki, poświęcone pamięci tych, którzy spędzili swoje życie w lasach syberyjskiej tajgi. Tu też, młodzi ludzie będą czytali swoją poezję poświęconą tym Sybirakom, którzy chcieli dla ojczyzny zrobić tak wiele, ale ówczesna władza zgotowała im inny los.

 Słuchając wierszy

 Ksiądz Antoni Borewicz, uroczyście odsłaniając fontannę, przeczytał kilka swoich wierszy, w których na piedestale życia, umieścił wszystkich Sybiraków, którzy ponieśli tak haniebny los, gdyż priorytetem ich życia, stała się wolność ich narodu.

 Chcąc wiele dla Polski, Ojczyzny

Wolności i dobra dla kraju

Wrzuceni w wir walki i blizny

Spoczęli gdzieś tam, w obcym kraju

 Cudowny pomysł

 – Gest Pomorzan, aby odsłonić tak cudowną Fontannę Wspomnień, jest bardzo dobry i chwalebny. Tak wiele się mówi o historii kraju, który jest wolny i od lat niepodległy. Zobaczmy zatem co musieli przejść ci, dla których wolność była tylko codziennym marzeniem. Przy tej fontannie, będziemy się mogli spotykać, by sukcesywnie wspominać naszych Sybiraków poezją lub pieśniami. Woda płynąca z niej, będzie swym szumem, przywracała ich ofiarne życie do naszej współczesnej codzienności.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

[email protected]