Gdy nie wpuszczają do USA

sukces

 

 

 

 Mnożą się przypadki odmawiania Polakom, posiadającym amerykańską wizę, wjazdu na terytorium USA już po ich wylądowaniu na amerykańskim lotnisku. Dlaczego tak się dzieje i co robić, gdy to nas spotka?

 Niewątpliwie wielkie rozczarowanie, frustrujące przeżycie (nie mówiąc o stratach finansowych) staje się udziałem każdego Polaka, który po wyjściu z samolotu chodzi już po amerykańskiej ziemi i nagle celnik mówi mu, że tak naprawdę, to do USA nie będzie wpuszczony – trzeba wracać do Polski… Nie są to bynajmniej przypadki odosobnione i w związku z tym warto pamiętać – a także poinformowować naszych krewnych i przyjaciół wybierających się do USA – że:

  • Wiza amerykańska nie gwarantuje otrzymania zezwolenia na wjazd do USA. Decyzję o wydaniu pozwolenia na przekroczenie granicy USA podejmuje oficer imigracyjny w punkcie granicznym.
  • Obywatele polscy, którzy poprzednio przedłużyli pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych muszą starać się o nową wizę w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie lub w Amerykańskim Konsulacie Generalnym w Krakowie.
  • Nawet jeśli poprzednio obywatel Rzeczypospolitej Polskiej wjechał bez problemów do Stanów Zjednoczonych, mimo wcześniejszego przekroczenia dozwolonego czasu pobytu w USA, nie oznacza to, że będzie wpuszczony ponownie. W miarę udoskonalania i powiększania baz danych stosowanych podczas kontroli wjazdowej wzrasta prawdopodobieństwo wykrycia przez oficera imigracyjnego wcześniejszego naruszenia przepisów.
  • Zatajenie przed konsulem lub oficerem imigracyjnym informacji o poprzednim przedłużonym pobycie uważane jest za świadome wprowadzenie w błąd i prowadzi do dożywotniej odmowy wydania wizy (dotyczy to również wiz imigracyjnych).
  • Obywatele RP maja prawo domagać się – w przypadku zatrzymania – kontaktu z konsulem oraz do godnego traktowania.

Trzeba też wiedzieć, że nieobywatele amerykańscy karani kiedyś w Stanach za przestępstwo kryminalne nie powinni wyjeżdżać za granicę, nawet jeżeli odsiedziały swoją karę, bowiem może się okazać, że nie zastaną wpuszczone z powrotem. Osoby karane powinny skonsultować się z kompetentnym prawnikiem. O tym, jak sprawdzić swoją kartotekę kryminalną wyjaśnia książka pt. Obywatelstwo z przeszkodami dostępna w www.PoradnikSukces.com

Oto numery telefonów do polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych na terytorium USA:

Ambasada RP w Waszyngtonie: http://www.washington.polemb.net, + 01 202 234 3800

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku: http://www.polishconsulateny.org/

+ 01 646 237 2100 w godzinach urzędowania Konsulatu i

+ 01 646 237 2108 poza godzinami urzędowania

Konsulat Generalny RP w Chicago: http://www.polishconsulatechicago.org, + 01 312 3378166

Konsulat Generalny RP w Los Angeles:
http://www.losangeleskg.polemb.net, + 01
310 442 8500

Skargi na odmowę wjazdu na terytorium USA

Osoby, które uważają, iż odmówiono im prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych z powodu niedokładnych lub niewłaściwych informacji na ich temat w bazach danych służb imigracyjnych, mają prawo zwrócić się z zapytaniem/skargą w swojej sprawie do U.S. Department of Homeland Security poprzez program Department of Homeland Security Traveler Redress Inquiry Program (DHS TRIP). Informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej www.dhs.gov/trip.

Informacje o powodach odmowy wjazdu na terytorium USA

Osoby, które chciałyby uzyskać informację o powodach, dla których zatrzymano je na granicy USA bądź odmówiono wjazdu na terytorium USA, mają możliwość złożenia zapytania w Customs and Border Protection Customer Service Center na dwa sposoby:

  • Telefonicznie: nr tel. 877-227-5511 w godzinach od 8.30 rano do 5.00 po południu czasu Eastern Time;
  • Online: na stronie www.cbp.gov.xp.cgov/travel/customerservice – poprzez zakładkę „Questions”;

Prośba o wyciąg z akt swojej sprawy – Freedom of Information Act (FOIA) oraz Privacy Act

W celu uzyskania wyciągu z akt swojej sprawy (w przypadku zatrzymania na granicy USA), należy wysłać pisemną prośbę na następujący adres:

U.S. Customs and Border Protection, 1300 Pennsylvania Ave. NW, Attn: Mint Annex Building, FOIA Division, Washington, DC 20229.

Kontaktując się ze służbami imigracyjnymi należy podać swoje imię i nazwisko, dokładny adres, datę urodzenia, przedstawić kopię strony ze zdjęciem z paszportu oraz dokładnie wyjaśnić swój problem.

Co za kulisami dzieje się na granicy, co urzędnicy wiedzą o tobie i jak uniknąć niespodzianek wyjaśnia książka pt. Obywatelstwo z przeszkodami .

Opr. R. Kupczak

Źródło:

Poradnik Sukces

Pohttp://www.poradniksukces.com

Wydawca: Elżbieta Baumgartner. Redaktor tekstu: Danuta Marciszek. Poradnik Sukces służy Polonii od 1989 roku, wydaje książkiPoradę Tygodnia, prowadzi Forum Dyskusyjne, gdzie Polacy radzą sobie nawzajem. Radiowe pogadanki Elżbiety Baumgartner słychać na wielu stacjach radiowych. Jeżeli zadać pytanie, wpisz je w odpowiedni dział na Forum Dyskusyjnym. Ażeby zaprenumerować bezpłatną Poradę Tygodnia, zarejestruj się klikając na ten odnośnik

sukces