Grzymałków

 

Grzymałków, we wcześniejszych księgach historycznych jest zapisany jako Drzymałków. A zatem, ta malownicza wieś świętokrzyska, usytuowana w gminie Mniów wabi do siebie turystów i miłośników historii. Wieś liczy około 750 mieszkańców. Znajduje się w niej szkoła podstawowa i gimnazjum.


Ważniejsze obiekty Grzymałkowa
W miejscowości tej, znajdują się dwa kościoły: „stary kościół” pochodzący z 1859 roku oraz kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego,

Legendarna nazwa wioski
Grzymałków, wziął swoją nazwę od udającego się na bitwę grunwaldzką króla Jagiełły, który tutaj w tej uroczej miejscowości postanowił się zdrzemnąć. Do chwili obecnej, znajduje się tutaj sukcesywnie odnawiana figurka króla upamiętniająca to zdarzenie.


Historia Grzymałkowa
Grzymałków w wieku dziewiętnastym, opisany był jako wieś i folwark w powiecie kieleckim. Pierwotny kościół parafialny, erygowany został w 1631 roku, przez Hieronima Kazanowskiego. Nowy murowany kościół, powstał w roku 1849. Miejscowość ta wpisała się w naszą historię narodową, podczas powstania styczniowego, kiedy to we wszystkich domach Grzymałkowa, rezydowali bohaterowie Mariana Langiewicza. Nowy kościół natomiast, był schronieniem dla głównego sztabu powstańczego.

Polish News, dziękuje panu Janowi Mędrzakowi, za oprowadzenie po Grzymałkowie.

Ewa Michałowska- Walkiewicz