Gubernator Rauner spotkał się z ambasadorem Wilczkiem  

 

CHICAGO:  Bruce Rauner, Gubernator stanu Illinois zaprosił w poniedziałek Piotra Wilczka, Ambasadora RP w Waszyngtonie, na robocze spotkanie poświecone współpracy pomiędzy stanem Illinois a Polską.  W spotkaniu uczestniczyli także Piotr Janicki, Konsul Generalny RP w Chicago, Konrad Zielinski, Wicekonsul oraz Kinga Aleksandrowicz, Asystent Gubernatora d/s Kontaktów z Polonią.
Spotkanie odbyło się w biurze gubernatora Raunera w budynku stanowym James Thompson w Chicago, 10 kwietnia w godzinach porannych.
W czasie spotkania Gubernator Rauner i Ambasador Wilczek rozmawiali o kilku istotnych tematach.  Jednym z nich jest  współpracy gospodarcza i handlowa pomiędzy Polską a stamen Illinois.  W 13. milionowym stanie Illinois mieszka około jednego miliona  Polonii amerykańskiej. Jest to znacząca populacja pod względem gospodarczym, współpracy handlowej,  sily nabywczej.  
 
Gubernator Rauner jest świadom możliwości Polonii. Podkreślał to przy wielu okazjach. Podkreślił to również w rozmowie z Ambasadorem Wilczkiem.
“W Chicago i na przedmieściach mieszka ponad milion Amerykanów polskiego pochodzenia i jest to największa koncentracja osób polskiego pochodzenia poza Warszawą. Ważne jest, abyśmy rozpoznali  te rozwijającą się społeczność i  wkład Polaków i  Amerykanów polskiego pochodzenia dla stanu Illinois” – napisał gubernator w oświadczeniu rpasowym, jakie otrzymalismy z jego biura po spotkaniu.
Stan Illinois prze wiele lat posiadał w Warszawie swoje biuro handlowe. W ostatnich latach uległo ono likwidacji.
Kolejnym tematem o którym rozmawiano to współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Gwardia Narodowa stanu Illinois współpracuje z polskim wojskiem od ponad 22  lat. Często odbywają się wspólne ćwiczenia gwardzistów z Illinois z polskimi siłami zbrojnymi. Wielu żołnierzy, oficerow po obu stronach służyło w międzynarodowych misjach wijskowych w Iraku, Afganistanie i innych krajach.
 
Ambasador Wilczek zaprosił Gubernatroa Raunera do odwiedzin Polski w  czasie trwania Targów Lotniczych w Kielcach, które odbywają się w okresie wakacyjnym.
 
Gubernator wielokrotnie zapowiadał odwiedziny w Polsce. Miejmy nadzieje, że dotrzyma słowa.
Oczywistym faktem z perspektywy stanu Illinois jest pilna potrzeba uchwalenia budżetu stanowego. Z tego także oceniają  go mieszkańcy stanu Illinois.
 
Kolejnymi tematami, które przewijały się w rozmowie pomiędzy ambasadorem a gubernatorem stanu, to rozmowy na temat wymiany kulturalnej.  Zbliżają się bardzo ważne rocznice w 2018 roku. Stan Illinois będzie obchodził 200 rocznicę założenia. Polska będzie obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości.  Istnieje wiele możliwości do wspólnego celebrowania tak ważnych wydarzeń.
 
 
Gubernator Rauner ocenił spotkanie z Ambasadorem Wilczkiem jako “przyjemne”.
 
Także Ambasador Wilczek i jego współpracownicy bardzo pozytywnie ocenili to spotkanie robocze.
Dla ambasadora Wilczka była to pierwsza wizyta w Chicago w roli ambasadora. Przypomnę, że w latach 1999-2001 był wizytującym profesorem, wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Illinois w Chicago.
 
Konsul Piotr Janicki uczestniczył wielokrotnie w spotkaniach z gubernatorem Bruce Raunerem przy okazji wielu polonijnych i stanowych wydarzeń.  
 
W przygotowaniu mamy odrebny artykul z konferencji prasowej z Ambasadorewm WIlczkiem.
 
@ Tekst Andrzej Mikołajczyk