Historia ogrodów zoologicznych

Fot:https://sanktuariumkalkow.pl/mini-zoo/

Ekspozycja różnych gatunków zwierząt

Nasza Redakcja Polish News, wyruszyła na wycieczkę do świętokrzyskiego Kałkowa, gdzie mogła się przyjrzeć prezentowanym tam różnym gatunkom zwierząt. Podczas tej wycieczki od pana przewodnika wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowieści dotyczących ogrodów zoologicznych na świecie.

Ogród zoologiczny

Jest to miejsce urządzone i zagospodarowane z uwzględnieniem infrastruktury technicznej, gdzie przetrzymywane są oraz eksponowane publicznie żywe zwierzęta, będące przedstawicielami różnych gatunków dziko występujących form światowej fauny. Ogrody zoologiczne mają długą historię, sięgającą nawet czasów starożytności. Jak podają nam stare źródła historyczne, 2000 lat p.n.e. znane były w Chinach, Egipcie oraz w Asyrii, ogrody zoologiczne stanowiące zwykle rozrywkę a niekiedy i obiekt dumy władców, okresu wieków średnich. Taki zwierzyniec znajdował się też w Polsce, a powołał go do istnienia dla swojej ukochany żony Marysieńki król Jan III Sobieski. Usytuowany był on w Wilanowie na tak zwanym Morysinie. Trzymano w nim wiele gatunków zwierząt egzotycznych.

W celach zarobkowych

Bardzo często zwierzyńce, organizowano też w celach zarobkowych. Zwierzęta wożono i pokazywano zwykle tak długo, aż ich właściciel nie zarobił należytej gotówki. W dziewiętnastym stuleciu w Warszawie, powstało kilka prywatnych zwierzyńców, ale przestawały one istnieć po „wyczerpaniu” zasobów finansowych.


Prezent urodzinowy

Jak wszyscy wiemy, z prezentami urodzinowymi bywa bardzo różnie. Niektóre są trafione, inne zaś są nieudane. Pewien poznański miłośnik gry w kręgle i smakosz piwa, otrzymał niezwykły prezent od swoich przyjaciół. Wspomniany człowiek, kończył właśnie opijać z przyjaciółmi swoją pięćdziesiątkę, gdy został on obdarowany niezwykłym prezentem. Przyjaciele solenizanta umówili się, że każdy z nich podaruje mu jakieś zwierzę, które spotka na ulicach Poznania w ciągu trzech dni. W ten oto sposób solenizant otrzymał w prezencie: świnię, barana, kozę, kota, królika, wiewiórkę, gęś, kaczkę, kurę, pawia oraz tresowaną małpę i niedźwiedzia, które to zwierzęta zostały zakupione od wędrownych Cyganów.


Mini zoo w Kałkowie

Po tak opowieściach pana przewodnika wycieczki, nasza grupa podziwiała zwierzęta w Kalkowie, wśród których były kucyki, osiołek, lamy, antylopy, staruszek jak, owce i koziołki, daniele, sarna, strusie, pawie, bażanty, ptactwo domowe, a także bajecznie wygladające gołębie.

Ewa Michałowska -Walkiewicz