Polish News na koncercie RZAWP w Skarżysku- Kamiennej
Święta Bożego Narodzenia oraz czas zaraz po nich, to magiczny okres wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Redakcja Polish News, została zaproszona do parafii Świętego Józefa Oblubieńca w Skarżysku- Kamiennej, której proboszczem jest ksiądz Andrzej Niewczas, przez członka Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pana Romana Figarskiego, na cudowny koncert, na którym wykonywane były wspomniane utwory.
W mundurach polskich legionistów
Obyczaj wspólnego kolędowania, pojawił się we wczesnym średniowieczu. Posiadał on charakter łacińskich pieśni uwielbiających małego Jezusa, już jako Króla Królów. W XIII stuleciu, za sprawą braci Franciszkanów, pojawił się zwyczaj adoracji żłóbka z Dzieciątkiem Jezus. Pieśni te, z biegiem czasu połączono z obrzędem lulania i kołysania Dzieciątka Jezus, co ze szczególnym pietyzmem artystycznym uskutecznili członkowie RZAWP. W „Kancjonale Jana z Przeworska” z 1435 roku, zachował się tekst kolędy: zatytułowanej „Chrystus się nam narodził, jenż dawno powieszczon był, w Betlejem, żydowskim mieście, z Panny Maryjej czyście. Alleluja…”. Melodii do tekstów ówczesnych pastorałek, przetrwało do czasów nam współczesnych niewiele. Na ich ślad natrafiamy w tabulaturze Jana z Lublina, w tak zwanym „Kancjonale staniąteckim” z 1586 roku. Tam w zapisach o anonimowym pochodzeniu jest uwzględniona linia melodyczna o pogodnej i radosnej formie, stosownej do śpiewanej pastorałki.
Z pokolenia na pokolenie
Przekazywane z pokolenia na pokolenie melodie utworów Bożonarodzeniowych, ulegały sukcesywnym modyfikacjom i rozbudowie. Jedne zmieniały swoją wartość muzyczną inne nabierały innego wydźwięku słownego. Jednak najwcześniejszym utworem dotyczącym świąt grudniowych jest utwór zatytułowany „Anioł pasterzom mówił”, którego mogliśmy posłuchać w wykonaniu Natalii Winnik, z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Swojski styl kolędowania
Wiek XVI przyniósł w tradycji ludowej zwyczaj kolędowania bardziej swojski. Jak wspominały ówczesne kroniki: pastorałki to „nie są to pieśni do użycia kościelnego… ale są to piosnki wesołe”. Jeśli chodzi o wydźwięk śpiewanych utworów na wspomnianą okoliczność świąt grudniowych, posłuchać możemy też ich w bardziej nostalgicznej formie. Mowa tu jest oczywiście o utworze noszącym tytuł „Kołysanka” , który na skarżyskim koncercie wykonywali Natalia Winnik oraz Jan Kierdelewicz. Kołysanka, to utwór muzyczny skomponowany właśnie w bardzo spokojnej formie, przez niemieckiego kompozytora Johannesa Brahmsa. Opublikowany on został w roku 1868, a z języka niemieckiego przetłumaczony był na rodzimy język wielu krajów Starego Kontynentu.
Najpiękniejsze oraz najbardziej znane kolędy i pastorałki, powstały w dobie XVIII stulecia. Polska zmagała się wówczas z trzema zaborcami i politycznym niebytem na mapach politycznych świata. Zatem utwory Bożonarodzeniowe, dodawały swoją melodyjnością wszystkim je śpiewającym osobom wiary w lepsze jutro. Tu warto wspomnieć motyw melodyczny kolędy „Lulajże Jezuniu”, który wykorzystał między innymi Fryderyk Chopin w swoim „Scherzo h-moll”. Utwór ten był przepięknie wykonany przez panią Natalię Winnik z RZAWP. Mówiąc o najpiękniejszych kolędach, nie można nie wspomnieć o utworze zatytułowanym „Bracia patrzcie jeno”, który w iście mistrzowski sposób został wykonany przez Jana Kierdelewicza również z RZAWP. Autorem tekstu jest Franciszek Karpiński, a w różnych częściach Polski śpiewany był on na różne melodie. W dobie zaborów śpiewano go również tak…”Bracia patrzcie jeno… jak tam car szaleje…
Festival fanfare for Christmas, w wykonaniu orkiestry RZAWP
„Kolęda żołnierska” w wykonaniu N. Winnik
“Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu J. Kierdelewicza
„Anioł pasterzom mówił” w wykonaniu N. Winnik
„Dzisiaj w Betlejem” w wykonaniu J. Kierdelewicza
„Gdy śliczna Panna” w wykonaniu N. Winnik
„W żłobie leży” w wykonaniu J. Kierdelewicza
„Where’s to line to see Jesus” w wykonaniu J. Labuń
„Lulaj Synku, lulaj” w wykonaniu N. Winnik
„Kołysanka”, którą wykonali N. Winnik oraz J. Kierdelewicz
„Przybieżeli do Betlejem” w wykonaniu J. Labuń
„Bracia patrzcie jeno” w wykonaniu J. Kierdelewicza
„Lulajże Jezuniu” w wykonaniu N. Winnik
„Gdy się Chrystus Rodzi” w wykonaniu J. Labuń
“You raise me up” w wykonaniu J. Labuń
“Kto wie czy za rogiem” w wykonaniu J. Labuń oraz –
„Bóg się rodzi” w wykonaniu wszystkich solistów i chóru
Dyrygentami byli ppłk Marcin ŚLĄZAK oraz mjr Dariusz KACZMARSKI, a solistami Natalia WINNIK, Judyta NOWAK-LABUŃ oraz Jan KIERDELEWICZ.
Ewa Michałowska- Walkiewicz