Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego
Dnia 17 listopada 2024 roku, sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, stała się miejscem niezwykłego koncertu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego pod batutą majora Dariusza Kaczmarskiego. Koncert ten odbył się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Polskie utwory przede wszystkim
Wspomniany koncert, rozpoczął się przepięknymi polskimi utworami, które przypomniały każdemu widzowi o historii naszego narodu. Redakcja Polish News mogła zatem posłuchać takich utworów, jak „Marsz I Brygady” , „W stepie szerokim”, a także „Pieśni Legionów Polskich”. Rzecz jasna utwory te wywołały wspomnienie o walce Polaków o swoją wolność i suwerenność, na przestrzeni wielu lat. Wybitni artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, w ten sposób oddali hołd takim osobom jak Józef Piłsudski, Józef Haller oraz polscy szwoleżerowie będący zawsze synonimem męstwa i szczególnego patriotyzmu.
Znakomici wokaliści z RZAWP
Występ ten wspaniałej wojskowej orkiestry, dodatkowo uświetnili znakomici wokaliści w osobach: Anny Potyrały-Listwon, Judyty Nowak-Labuń, Macieja Gronka oraz Jana Kierdelewicza. Nie mogło również zabraknąć na tym czarującym koncercie, wirtuozerskich wykonań instrumentalnych wspomnianej orkiestry, za które szczególne brawa odebrali tacy artyści jak Gabriela Fanisz, Stefan Janowski i Karol Hudzik.
Aby krzewić polskość
Utwory legionowe, które między innymi wykonał RZAWP, mają niezaprzeczalne zasługi w krzewieniu polskości. Powstawały one niejednokrotnie w sposób spontaniczny, na przykład w okopach czy też podczas marszu. Śpiewano je często do zasłyszanych ludowych melodii, tak jak to miało miejsce na przykład podczas tworzenia utworu noszacego tytuł „Marsz marsz Polonia”. Niejednokrotnie miały one kilku autorów. Bowiem na przykład żołnierze ułożyli dwie pierwsze zwrotki, a jakiś przypadkowy „ktoś” dopisał dwie kolejne i dodał refren. Ale każdy Polak wie, że takie słowa jak
…Legiony to żołnierska nuta
Legiony to ofiarny stos
Legiony to żołnierska buta
Legiony to straceńców los…
są prawdziwym narodowym przesłaniem. Żaden Polak nie może powiedzieć, że nie zna tej narodowej pieśni i nikt nie może powiedzieć, że nie wie co się stało w dniu 11 listopada 1918 roku, jak Rada Regencyjna proklamowała Niepodległość Polski, po 123 latach zaborów.
Redakcja Polish News bardzo pięknie dziękuje Pani Beatce, za zaproszenie nas na ten cudowny koncert. Maestria wszystkich artystów z RZAWP, nie ma sobie równych na całym świecie.
Ewa Michałowska- Walkiewicz