Igrzyska Paraolimijskie w Paryżu 2024

fot: www.sortiraparis.com

Igrzyska Paraolimijskie w Paryżu 2024

Jeszcze niesie się echo wspomnienia po letnich Igrzyskach Olimpijskich a już dziś 28.sierpnia o 20.00 na Placu Zbawiciela-Place de la Concorde odbędzie się  tym razem  skromniejsza ceremonia otwarcia XVII  Letnich Igrzysk Olimpijskich dla niepełnosprawnych-Paraolimpiada.

Nowa nazwa to Paralimpisze Igrzyska Olimpijskie, będą trwać od 28 sierpnia do 8 września w Paryżu na tych samych obiektach sportowych- łącznie na 21 stadionach, a w Paryżu na 13tu.  
Organizatorem igrzysk jest International Paralimpic Committe.

fot:https://paralympic.org.pl

Polski Związek  Sportu Niepełnosprawnych STAR i  zrzesza osiem organizacji.

184 reprezentacje Państw z całego świata weźmie udział w ceremonii otwarcia.  W tradycyjnej paradzie Narodów zaprezentuje się 4.400 zawodniczek i zawodników. 
Chorąży naszej reprezentacji to kulomiotka  LUCYNA KORNOBYS, dwukrotna wicemistrzyni  paralimpijska, działaczka na rzecz sportu oraz MACIEJ LEPIATO wielokrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich w skoku wzwyż oraz mistrzostw świata.

 Polska narodowa reprezentacja  składa się z 84 sportowców w tym 41 kobiet oraz dziewięcioro sportowców ze wsparciem asystenta, pilota lub przewodnika będą walczyć  o najwyższe trofeum  uznania w 15 z pośród 23 dyscyplin sportowych  oraz 235 konkurencjach. Polska należy do nielicznych Państw których uczestnicy startują aż w tylu dyscyplinach sportowych. Polscy atleci jadą z dużym dorobkiem medalowym. Do tej pory zawodnicy zdobyli łącznie w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich 798 medali.
Na szczególne uznanie  zasługuje trzech zawodników z problemami zdrowotnymi. Pływacy Jacek Czech oraz  Kamil Otowski to faworyci do medali, Michał Dąbrowski walczy z nowotworem dla niego to walka o życie i o medal olimpijski. 

Więcej o reprezentacji Polski na :

IPkv_paryz24_broszura_a4_22_08_2024.pdf (paralympic.org.pl)

 Poraz pierwszy w historii,  igrzyska olimpijskie mają wspólne LOGO „IGRZYSKA SZEROKO OTWARTE” Logo łączy trzy motywy: złoty medal, płomień olimpijski oraz twarz Marianny. Marianna to dziewczyna ze sztandarem, która prowadziła do walki  lud w czasie Rewolucji Francuskiej w XVIII wieku. Marianna to nieoficjalny symbol narodowy Republiki Francuskiej. 

fot: www.sortiraparis.com

Ideą igrzysk olimpijskich jest UPOWSZECHNIE SPORTU NIEPEŁNOSPRAWNYCH w szerokim zasięgu światowym. Przełamanie barier i sterotypów, KSZTAŁTOWANIE STOSUNKU LUDZI DO NIEPEŁNOSPRAWNYCH SPORTOWCOW godnych największej pochwały i naśladowania. Docenienie wysiłku i determinacji ludzi, którzy zmagają się z ułomnościami  fizycznymi i intelektualnym upośledzeniem.Zainteresowanie publiczności, zwrócenie uwagi Państw i ich organizacji niosących pomoc finansową na problemy z jakim borykają się inwalidzi w życiu codziennym. Zachęcenie wszystkich inwalidów do doskonalenia sprawności fizycznej, która zapewnia siłę  i wytrzymałość w pokonywaniu codziennych trudności życia. Przyspieszenie powolnego rozwoju ruchu paralimpijskiego.
Igrzyska olimpijskie są nośnikiem wizji POKOJU, zbratania narodów świata w jedności ducha poza podziałami religijnymi i politycznymi.

Przez wiele lat w oficjalnych mediach ukazywały się marginalne informacje na temat  sportowców  z wrodzonymi lub nabytymi upośledzeniami fizycznymi organizmu, biorących udział we współzawodnictwie o najchlubniejsze trofea zwycięstwa.

Wiersz BIEGNIJ
Zofia Kuśmierczyk

Biegnij w tym zniewolonym świecie biegnij,
Ciesz się nieograniczoną wolnością ducha,
który wciśnięty w tysiące nakazów, zakazów
uwalnia się w biegu do zwycięstwa
nad słabością ciała pokonanego siłą ducha i woli.
Dobiegłaś! pokonałaś słabość mięśni.
Czujesz tę bezgraniczną radość, która króluje teraz w twoim jestestwie?
Jesteś wielka,wspaniała!

HISTORIA
W 1948roku Londynie w tym samym czasie co Letnie Igrzyska Olimpijskie  odbyły się pierwsze zawody dla zawodników na wózkach inwalidzkich. Niemiecki  Neurolog Sir Ludwik Guttmann  zorganizował  na terenie szpitala w miejscowości Stoke Mandeville zawody Strzelania z Łuku  dla brytyjskich inwalidów wojennych, którymi opiekował się w szpitalu.
 Na świecie jest 1,2 miliarda ludzi niepełnosprawnych.

Zofia Kuśmierczyk/ Wiedeń