Inauguracja T-Mobile Ekstraklasy. Mistrz gromi w pierwszym meczu.

W 1. kolejce piłkarskiej ekstraklasy wygrać nie zdołał ani wicemistrz, ani trzecia drużyna poprzedniego sezonu. Lech Poznań zremisował w Chorzowie z Ruchem 1:1, a Śląsk Wrocław w Kielcach z Koroną 0:0. Mistrz – Legia Warszawa w sobotę rozbiła Widzew Łódź 5:1.

Kolejorz dobrze rozpoczął spotkanie. W 17. minucie prowadzenie dał mu Vojo Ubiparip. Później goście nie forsowali tempa. W czwartek czeka ich rewanż w drugiej rundzie kwalifikacji piłkarskiej Ligi Europejskiej z fińskim FC Honka Espoo.

Minimalizm na Lechu się zemścił. Ruch, który długo grał nieporadnie, szczęśliwie wyrównał w 83. minucie. Po strzale Marcina Malinowskiego z 25 m piłka odbiła się od Manuela Arboledy i wpadła do siatki obok bezradnego Krzysztofa Kotorowskiego.

Pierwszej kolejki do udanych nie zaliczą beniaminkowie. W sobotę Zawisza uległ w Bydgoszczy Jagiellonii Białystok 0:1, a w niedzielę, także u siebie, Cracovia przegrała z Piastem Gliwice 2:3.

Gospodarze objęli prowadzenie w 14. minucie po strzale Krzysztofa Danielewicza. Kolejne trzy bramki były jednak dziełem gliwiczan. Jeszcze w pierwszej połowie wyrównał Ruben Jurado, a po przerwie w odstępie dziewięciu minut dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Damian Zbozień. Rozmiary porażki zmniejszył Serb Milos Kosanović.

W sobotę imponująco sezon rozpoczął mistrz kraju – Legia Warszawa. Drużyna Jana Urbana, choć częściowo grała w rezerwowym składzie, rozbiła na własnym stadionie Widzew Łódź 5:1.

Szansę debiutu w ekstraklasie w barwach Legii dostali Patryk Mikita i Mateusz Cichocki. Obaj zostali po meczu pochwaleni przez szkoleniowca, a pierwszy z nich uświetnił swój występ zdobyciem gola. Oprócz niego dwie bramki zdobył Michał Kucharczyk, a po jednej Serb Miroslav Radović i były widzewiak Jakub Rzeźniczak. Łodzianie odpowiedzieli trafieniem debiutanta Łukasza Staronia, byłego zawodnika Tura Turek.

W innym sobotnim spotkaniu beniaminek Zawisza uległ w Bydgoszczy Jagiellonii 0:1. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył wprowadzony w drugiej połowie Albańczyk Bekim Balaj, wypożyczony ze Sparty Praga. Na ławce trenerskiej gości oficjalnie zadebiutował Piotr Stokowiec, były szkoleniowiec zdegradowanej za brak licencji Polonii Warszawa.

Inauguracja sezonu nastąpiła w piątek w Lubinie, gdzie faworyzowane Zagłębie niespodziewanie przegrało z Pogonią Szczecin 0:2 (gole Macieja Dąbrowskiego, Takafumi Akahoshiego). Rok wcześniej mecz obu drużyn, ale w Szczecinie, również rozpoczął ligowe rozgrywki i wtedy także górą byli Portowcy (4:0).

W drugim piątkowym spotkaniu nie było emocji. Krakowska Wisła, prowadzona przez wracającego do polskiej ligi Franciszka Smudę, zremisowała u siebie bezbramkowo z Górnikiem Zabrze.

Pierwszą kolejkę zakończy w poniedziałek spotkanie Lechii Gdańsk z Podbeskidziem Bielsko-Biała.