Zlot Turystyczny Polaków na Litwie

W piątek wieczorem, 19 lipca, we wsi Bieliszki, gminy sużańskiej, startuje kolejny Zlot Turystyczny Polaków na Litwie. Rekreacyjno-turystyczne przedsięwzięcie w tym roku obchodzi 25. jubileusz.

  Już od dwudziestu pięciu lat, z roku na rok, miłośnicy turystyki oczekują tych kilku dni, kiedy rozpoczną rywalizacje turystyczno-sportowe, przeplatane konkursami rozrywkowymi i intelektualnymi. Historia Zlotów Turystycznhych Polaków na Litwie wiąże się z polskim odrodzeniem narodowym i sięga 1989 roku, gdy zlot wystartował po raz pierwszy. Podobnie jak w tym roku, odbył się on w okolicach Sużan. Nad organizacją zlotów w pierwszej ich dekadzie czuwał Klub Sportowy Polaków na Litwie „Polonia”, przy wsparciu ZPL oraz władz rejonowych (w zależności w którym rejonie odbywał się).

Zloty są wspaniałą okazją do rywalizacji sportowej, wykazania się smykałką turystyczną, zabłyśnięcia w konkursie „wiedzy o Wileńszczyźnie” lub po prostu wesołego spędzenia czasu, kibicując rywalizującym drużynom. Najwięcej emocji zawsze wywołuje konkurs „Miss zlotu”, który często przyciąga uwagę również okolicznych mieszkańców. Na Zlotach tworzyła się i tworzy nie tylko historia Polaków na Litwie. Tu swoje zalążki miały organizacje pozarządowe, firmy. Podczas imprezy zawarto wiele przyjaźni, poznali się przyszli małżonkowie, których dzieci teraz startują w zlotowych rywalizacjach. Zloty wychowały pokolenie Polaków, które, tworząc Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, przejęło organizację przedsięwzięcia.

XXV Zlot Turystyczny Polaków na Litwie trwa do niedzieli, 21 lipca. Udział w nim bierze młodzież zrzeszona w drużynach, które w piątek wieczorem, na otwarcie imprezy, zaprezentują artystyczne występy. Flagę na maszt – „różę wiatrów umajoną w paproci” – wciągną przedstawiciele grupy, która zwyciężyła w roku ubiegłym – Klubu Włóczęgów Wileńskich.

Na rozpoczęcie przedsięwzięcia wystąpi również zespół folkowy z Polski „Horpyna”, który rozbawi młodzież skorą tańczyć do białego rana.

„Chcieliśmy, by ten Zlot był ukłonem w stronę tych, którzy 26 lat temu stworzyli tę imprezę. Dzięki niej polskość i patriotyzm przybrały inną, bardziej przystępną dla młodzieży, formę. Dlatego też chcemy, by tegoroczny zlot miał bardziej świąteczny charakter” – twierdzi Zbigniew Głazko, komendant Zlotu, obiecując, że nie zabraknie atrakcji zarówno dla drużyn, jak i dla wszystkich sympatyków imprezy.

http://wspolnotapolska.org.pl