Redakcja Polish News, miała okazję być w jednym z najciekawszych biur informacji turystycznej w regionie świętokrzyskim. Mowa jest tutaj oczywiście o Niemczówce w Chęcinach. Wspomniane miejsce serdecznie zaprasza do Muzealnej Izby Pana Wołodyjowskiego, gdzie również i my mieliśmy okazję się znajdować, by podziwiać zgromadzone tam eksponaty.
Kamienica Anny z Niemczów
Kamienica Niemczówka, to chęcińska perełka renesansowej architektury. Jej wybudowanie datowane jest na rok 1570. Informuje każdego turystę o tym, dobrze zachowany portal drzwiowy, umieszczony tuż nad wejściem do Sali Małej. Pierwszymi właścicielami tej kamienicy byli Walenty Września i jego żona Anna z Niemczów, (dlatego Niemczówka). Budynek ten, składa się z trzech kondygnacji. Mowa jest tu o sklepionych kolebkowo piwnicach, parterze, no i rzecz jasna poddaszu. Posiada budynek ten również obszerną sień przejazdową oraz stylowy dziedziniec. Charakterystyczne piaskowcowe obramowania okien i portali wejściowych, są przykładem specyficznej zabudowy renesansowej.
Idea powstania Izby Michała Wołodyjowskiego
Pomysł powołania do istnienia wspomnianej „Izby”, narodził z okazji obchodów 50 rocznicy ekranizacji ostatniej części sienkiewiczowskiej „Trylogii” pod tytułem „Przygody pana Michała” oraz „Pan Wołodyjowski”. Jak wiemy bardzo dużo scen zarówno do filmu serialowego jak też i jednoodcinkowego, było właśnie nagrywanych w Chęcinach, tuż przy ruinach znajdującego się tutaj zamku imitującego zamek w Kamieńcu Podolskim. Na potrzeby filmu powstało tu również miasteczko Raszków oraz fortyfikacja chreptiowska.
Sceny batalistyczne
Właśnie w Chęcinach, nagrane były największe sceny batalistyczne wspomnianych produkcji. Ważnym faktem jest również podkreślenie, iż zatrudniono tutaj trzy tysiące statystów z okolic miasta Chęciny, nie tylko grających ciżbę turecką. Rzeczą bardzo istotną jest także fakt, iż właśnie tutaj była nagrywana scena śmierci pana Wołodyjowskiego.
Zbieranie pamiątek
W roku 2019, w Chęcinach zorganizowano społeczną akcję „Zbiórki pamiątek związanych z ekranizacją filmu zatytułowanego Pan Wołodyjowski w reżyserii Jerzego Hoffmana”. Dzięki temu przedsięwzięciu, udało się zgromadzić znaczną część znajdujących się tutaj eksponatów. Wspomniane obchody jubileuszowe stały się doskonałą okazją, do zaproszenia tutaj odtwórców głównych ról wspomnianego filmu.
Co można tu zobaczyć
Izba Michała Wołodyjowskiego, podzielona jest w sposób tematyczny. Pierwsza sala poświęcona została wspomnianemu jubileuszowi 50-lecia premiery filmu „Pan Wołodyjowski”. W pomieszczeniu tym, są odlewy i odciski dłoni aktorów grających główne role we wspomnianej ekranizacji. Druga Sala przenosi nas w czasy produkcji filmu, czyli do roku 1968. Są tutaj umieszczone cenne i niepowtarzalne zdjęcia oraz repliki strojów głównych bohaterów. Znajdują się tu także elementy konstrukcyjne makiety Kamieńca Podolskiego, usytuowanej kiedyś tuż przy dzisiejszej chęcińskiej twierdzy. Trzecia Izba prezentuje makietę Zamku Królewskiego w Chęcinach z epoki dynastii Wazów.
Redakcja Polish News bardzo dziękuje pracownikom „Izby Pana Wołodyjowskiego”, za serdeczne przyjęcie oraz za ciekawą historyczną prelekcję i za możliwość wykonywania zdjęć.
Ewa Michałowska -Walkiewicz