JAS LISIECKI W RAVINII – 25 MARCA 2011

Lisiecki

 

Lisiecki Jan Lisiecki

Canadian pianist Jan Lisiecki made his orchestral debut with the Calgary Civic Symphony at the age of 9 and has since performed as a soloist more than 50 times with orchestras internationally. He has also performed at Carnegie Hall, Warsaw Philharmonic Concert Hall, Seoul Arts Centre, Kaufman Hall, Salle Cortot and has shared the stage with Yo-Yo Ma, Pinchas Zukerman, James Ehnes and Emanuel Ax. Lisiecki’s 2010 debut CD features live performances of Chopin piano concertos with Sinfonia Varsovia and Howard Shelley, a Canadian pianist Jan Lisiecki made his orchestral debut with the Calgary Civic Symphony at the age of 9 and has since performed as a soloist more than 50 times with orchestras internationally. He has also performed at Carnegie Hall, Warsaw Philharmonic Concert Hall, Seoul Arts Centre, Kaufman Hall, Salle Cortot and has shared the stage with Yo-Yo Ma, Pinchas Zukerman, James Ehnes and Emanuel Ax.
Lisiecki’s 2010 debut CD features live performances of Chopin piano concertos with Sinfonia Varsovia and Howard Shelley, and was awarded the prestigious Diapason d’Or Découverte award in May 2010.
“perhaps the most ‘complete’ pianist of his age”
-BBC Music Magazine  

Jan Lisiecki, Piano

Friday, March 25, 2011
8:00 PM
Bennett Gordon Hall

$25 reserved
$50 Dining package
Free Parking in South Lot

 

TU KUP BILET – 

http://www.ravinia.org/ViewDate.aspx?date=3/25/2011

Nie jestem cudownym dzieckiem

Kiedy Fryderyk Chopin miał lat 14 ukończył IV klasę Liceum (z sześciu) i choć uwieńczone zostało ono publicznym popisem i nagrodą „moribus et diligentiae” w dorobku kompozytora nie było jeszcze żadnego wydanego dzieła, bowiem opatrzone opus 1 Rondo c-moll skomponowane zostało dopiero rok później (1825). 14-letni Jaś Lisiecki, choć komponuje także własne utwory, za które otrzymał nagrody na Krajowych Finałach Konkursu Kompozytorskiego Canada Music Week oraz CBC Mozart Variations, przez krytyków określany jest jako „wybitny talent” za swoje osiągnięcia pianistyczne. Z rekomendacji kuratorium, z 4-letnim wyprzedzeniem, jest uczniem klasy maturalnej Western Canada High School w Calgary. Niedługo zatem rozpocznie studia, a jego artystyczny dorobek jest już doprawdy  imponujący.

Urodził się 23 marca 1995 roku w Calgary, w Kanadzie. „Moi rodzice nie są muzykami. Nie mają nawet pojęcia o tym jak czytać nuty. Odkąd zacząłem grać bardzo pokochali muzykę klasyczną, której wcześniej nie słuchali. Dla nich też jest to przygoda. Moja cała rodzina jest w Polsce. Ja mieszkam w Kanadzie”. – mówił jako gość specjalny w radiowej audycji Chopin 2010 w sobotę 2 stycznia 2010 roku.

Mając  5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Konserwatorium Uniwersytetu Mount Royal. O swojej muzycznej edukacji tak mówił we wspomnianej audycji:  „W Kanadzie niestety nie mamy takiego systemu szkół muzycznych. Uczę się prywatnie u nauczycieli w Konserwatorium. Nie są oni znani w świecie muzycznym, ale myślę, że na razie jest to najlepsze rozwiązanie. Mam piękny fortepian i nie muszę nigdzie jechać, żeby się uczyć gry na tym instrumencie”.

Z orkiestrą zadebiutował mając lat zaledwie 9 i do dnia dzisiejszego wystąpił z orkiestrami ponad 40 razy! Z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Howarda Shelley’a nagrał oba koncerty Fryderyka Chopina i jest to jego debiut płytowy.

W radiowej audycji wspominał także jak doszło do jego pierwszego występu w Polsce: „Po raz pierwszy w Polsce grałem w 2008 roku. Howard Shelley zaproponował Instytutowi Fryderyka Chopina, żebym zagrał na Festiwalu „Chopin i Jego Europa” po konkursie, który odbywał się w Anglii. Tam właśnie Pan Howard mnie usłyszał. Potem mnie zaprosił, żebym zagrał w Warszawie Koncert f-moll, który wtedy wykonywałem na konkursie. Tak po raz pierwszy zagrałem w Polsce”.

Występ ten został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. Krytycy często określają młodego pianistę mianem „cudownego dziecka”.  Sam artysta podchodzi do tego sformułowania z dużym dystansem: „Bardzo nie lubię określenia „cudowne dziecko”, bo nie sądzę, że nim jestem. Może Mozart był „cudownym dzieckiem”. Ja mam szczęście, ponieważ poznaję bardzo miłych i dobrych ludzi, którzy mi pomagają w moim życiu. Ciężko pracuję, dużo ćwiczę i myślę, że właśnie dzięki temu i życzliwości ludzi mogę koncertować na całym świecie”.

Rzeczywiście koncertowe, a także konkursowe dossier młodziutkiego pianisty zasługuje na wielkie uznanie. W Kanadzie, artysta zdobył niezliczone nagrody i wyróżnienia, m.in. w 2008 roku -Nagrody Główne na Krajowym Konkursie Muzycznym (czerwiec 2008) i Kanadyjskim Festiwalu Muzycznym (sierpień 2008, jako najmłodszy laureat w historii festiwalu). Osiągnął także sukcesy na sześciu międzynarodowych konkursach w Stanach Zjednoczonych, Wlk. Brytanii i Japonii, w tym dwie pierwsze nagrody oraz wysokie miejsca w pozostałych konkursach.

Jaś Lisiecki występował już m.in. w Carnegie Hall, Kaufman Hall oraz wielu innych salach koncertowych USA, Wlk. Brytanii, Francji, Polski, Japonii i Kanady. Także artyści, z którymi współpracował zaliczają się do grona najwybitniejszych:  Yo-Yo Ma, James Ehnes i Emanuel Ax. Grał również z słynnym skrzypkiem i dyrygentem Pinchasem Zukermanem, New Zealand String Quartet, Quatour Ebene, Jamesem Campbellem i wieloma innymi muzykami.

W 2009 roku Jan Lisiecki występował na pięciu letnich festiwalach muzycznych: Festival of the Sound, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Ottawie, Festival d’Auvers sur Oise, Festival de Musique de Menton oraz Międzynarodowym Festiwalu “Chopin i Jego Europa”.

To przy dźwiękach granego w Sylwestrową Noc przez Jasia Walca Des-dur  w dworku Chopina w Żelazowej Woli, Polska wkroczyła w Nowy 2010 Chopinowski Rok.

Marta Polańska

Fot. Anna Kaczmarz

ZA:POLSKA MUZA: http://www.polskamuza.eu/terazmlodzi.php?id=9